Speciális felhős megállapodásról tárgyal az IBM és az Amazon Web Services (AWS). A Business Insider értesülése szerint az IBM öt év alatt 475 millió dollárért vásárolna Nvidia GPU-kapacitást a (másik) felhőszolgáltatótól mesterséges intelligencia modelljeihez.
A Big Blue az AWS Nvidia GPU-kat tartalmazó EC2 szervereit használná. A két cégnek korábban is volt hasonló megállapodása, írja a lap: az IBM Research néhány modelljét az AWS EC2 szervereken futtatott SageMaker nevű gépi tanulási platformjával képezte ki. (A platformot az AWS néhány éve mutatta be.)
A dokumentum hitelességét belső források is megerősítették, hangsúlyozva, hogy a tárgyalások még folynak, így az is benne van a pakliban, hogy végül nem sikerül megállapodásra jutni a feleknek.
A nagyobbak még nagyobbak lesznek
A tárgyalásoknak van egy olyan olvasata, hogy a felhős piacon leszakadó cégek mintha elengednék saját nyilvános felhős erőforrásaik bővítését, helyette inkább kapacitást bérelnek. Az IBM például idén májusban jelentette be, hogy jelentősen bővíti AWS-előfizetéseinek volumenét a Watson kiszolgálásához.
Másfelől viszont arra világítanak rá, hogy egyelőre az Nvidia GPU-knak nincs komoly versenytársa a felhőben. Hiába fejlesztett az AWS két saját MI-csipet, a Trainium és Inferentia fogadtatása egyelőre vegyes. Az AWS 2023-ban kezdett ezekkel jelentős MI-célú kapacitásbővítésbe. Bár próbálta ezek használata felé terelni ügyfeleit, mondván olcsóbbak az Nvidia GPU-knál, energiahatékonyságuk pedig sokkal jobb, az ügyfelek inkább választják a gyorsabbnak tűnő drágább konfigurációkat.
Az Nvidia-alapú MI-infrastruktúrák viszont további jelentős lökést adhatnak a hyperscale szolgáltatóknak. Ezt a forgatókönyvet a Canalys piackutató már 2017-ben előrevetítette. Ám akkor még egészen más képet mutatott a piac: a Watsonnal villogó IBM például a negyedik legnagyobb felhőszolgáltató volt, ma viszont csak az USA-ban és Európában jegyzik, de ott is csak a "futottak még" kategóriában.
Az Amazon viszont halad a Canalys forgatókönyve szerint. A vállalat vezérigazgatója, Andy Jassy nemrégiben azt nyilatkozta, hogy az AWS növekedését most az MI-szolgáltatások fűtik. A menedzsment a következő időszakban ezen a területen három számjegyű növekedéssel számol, ami a bevételekben már jövőre több milliárd dollárt jelentene.
Ennek persze megvan a háttere is: a Morgan Stanley egy elemzése szerint az Amazon csak az idén idén több mint 75 milliárd dollárt költ beruházásokra, mindenekelőtt felhős infrastruktúrára, azaz fejlett adatközpontokra.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak