Az MI-gyorsító csipek szűkös piaci kínálata jó helyzetbe hozza a hyperscale szolgáltatókat.

Speciális felhős megállapodásról tárgyal az IBM és az Amazon Web Services (AWS). A Business Insider értesülése szerint az IBM öt év alatt 475 millió dollárért vásárolna Nvidia GPU-kapacitást a (másik) felhőszolgáltatótól mesterséges intelligencia modelljeihez.

A Big Blue az AWS Nvidia GPU-kat tartalmazó EC2 szervereit használná. A két cégnek korábban is volt hasonló megállapodása, írja a lap: az IBM Research néhány modelljét az AWS EC2 szervereken futtatott SageMaker nevű gépi tanulási platformjával képezte ki. (A platformot az AWS néhány éve mutatta be.)

A dokumentum hitelességét belső források is megerősítették, hangsúlyozva, hogy a tárgyalások még folynak, így az is benne van a pakliban, hogy végül nem sikerül megállapodásra jutni a feleknek.

A nagyobbak még nagyobbak lesznek

A tárgyalásoknak van egy olyan olvasata, hogy a felhős piacon leszakadó cégek mintha elengednék saját nyilvános felhős erőforrásaik bővítését, helyette inkább kapacitást bérelnek. Az IBM például idén májusban jelentette be, hogy jelentősen bővíti AWS-előfizetéseinek volumenét a Watson kiszolgálásához.

Másfelől viszont arra világítanak rá, hogy egyelőre az Nvidia GPU-knak nincs komoly versenytársa a felhőben. Hiába fejlesztett az AWS két saját MI-csipet, a Trainium és Inferentia fogadtatása egyelőre vegyes. Az AWS 2023-ban kezdett ezekkel jelentős MI-célú kapacitásbővítésbe. Bár próbálta ezek használata felé terelni ügyfeleit, mondván olcsóbbak az Nvidia GPU-knál, energiahatékonyságuk pedig sokkal jobb, az ügyfelek inkább választják a gyorsabbnak tűnő drágább konfigurációkat.

Az Nvidia-alapú MI-infrastruktúrák viszont további jelentős lökést adhatnak a hyperscale szolgáltatóknak. Ezt a forgatókönyvet a Canalys piackutató már 2017-ben előrevetítette. Ám akkor még egészen más képet mutatott a piac: a Watsonnal villogó IBM például a negyedik legnagyobb felhőszolgáltató volt, ma viszont csak az USA-ban és Európában jegyzik, de ott is csak a "futottak még" kategóriában.

Az Amazon viszont halad a Canalys forgatókönyve szerint. A vállalat vezérigazgatója, Andy Jassy nemrégiben azt nyilatkozta, hogy az AWS növekedését most az MI-szolgáltatások fűtik. A menedzsment a következő időszakban ezen a területen három számjegyű növekedéssel számol, ami a bevételekben már jövőre több milliárd dollárt jelentene.

Ennek persze megvan a háttere is: a Morgan Stanley egy elemzése szerint az Amazon csak az idén idén több mint 75 milliárd dollárt költ beruházásokra, mindenekelőtt felhős infrastruktúrára, azaz fejlett adatközpontokra.

Cloud & big data

Nehéz jelzőket találni az Nvidia teljesítményére

Az MI-csipek iránti keresletnek köszönhetően egy év alatt közel duplázódott a bevétel. Mindezt úgy, hogy már a tavaly ilyenkori eredmény sem volt gyenge...
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.