A Morgan Stanley előrejelzése alapján a kulcsfontosságú hyperscale adatközponti szolgáltatók tőkekiadásai már jövőre átlépik a 300 milliárd dolláros küszöböt, 2026-ban pedig azt is jóval túlhaladják majd. A híradások a befektetési bank elemzőjét idézik, aki az Amazon és a Microsoft részéről rendre 96,4 milliárd, illetve 89,9 milliárd dolláros beruházást jósolt, míg a Google és a Meta esetében 62,6 milliárd, illetve 52,3 milliárd dolláros befektetést prognosztizált 2025-re, legnagyobb részt a kapcsolódó tárgyi eszközök (mint a szerverek vagy az ingatlanok) vonatkozásában.
Az említett szolgáltatók többéves befektetési ciklusban járnak, hogy megalapozzák domináns helyzetüket a generatív mesterséges intelligencia és a nagy nyelvi modellek területén. A Morgan Stanley szerint a big tech vállalatok legutóbbi pénzügyi jelentései hatalmas keresletet mutattak az MI-szolgáltatások iránt, amelynek kielégítéséhez még több adatközpontra, GPU-ra, hálózati elemekre, energiára és egyéb infrastruktúrára van szükség. Az Amazon vezérigazgatója például a múlt héten úgy fogalmazott, hogy a társaság továbbra is agresszív befektetéseket folytat majd: a sikeres megtérüléshez eddig is képes volt biztosítani a megfelelő működési bevételt és szabad pénzáramlást, a generatív MI felfutását pedig "az életben csak egyszer" kínálkozó nagy lehetőségnek nevezte.
Akkorára nőnének, ahol a bukás már szóba sem kerülhet
Az előrejelzés egybevág más elemzők, például a Bernstein értékelésével, ahol erre az évre több mint 200 milliárd dolláros, a következő öt évre pedig 1 billió dollárnál is magasabb tőkekiadással számolnak az említett nagyvállalatok részéről. Bár a mesterséges intelligencia az elmúlt másfél évben is kiemelt befektetési területnek számított, a ciklus nagyságrendjét így is meglepőnek nevezik: eddig a big tech cégek bevételének nagyjából tizedét tették ki a beruházási költségek, ez az arány pedig már két év múlva akár 14-15 százalékra emelkedhet.
A Morgan Stanley 2026-ra 336,5 milliárd dollárra módosította ilyen irányú előrejelzését, kiemelve, hogy az Amazon beruházásainak értéke akkor már önmagában is meghaladhatja a 100 milliárd dollárt. A megtérüléssel kapcsolatban ezzel együtt sem mindenki optimista, legyen szó a technológia korlátairól, a kereslet alakulásáról vagy arról a trendről, hogy az on-premise szoftverek bruttó 90 százalékosra becsült haszonkulcsát már a felhőszolgáltatások is 75 százalék körülire csökkentették, és a generatív MI felé történő elmozdulástól legalább ugyanilyen mértékű visszaesést várnak. Egyelőre azonban a befektetők jobban tartanak attól, hogy ha a nagyvállalatok nem valósítják meg a szörnyeteg beruházásokat, akkor kitetté válnak az új technológiából következő diszrupció hatásainak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak