A többnyire értelmes szövegeket és egyre valóságosabbnak tűnő képeket alkotó modellek a ChatGPT-nek, a Midjourney-nek és társaiknak köszönhetően az elmúlt hónapok során százmilliók érdeklődését keltették fel. Mindez páratlan lehetőséget kínál a nagy technológiai vállalatoknak is, akik szó szerint kapkodva próbálják meggyőzni a világot arról, hogy mennyire élen járnak a témában.
Tegnap a globális cloudpiac legnagyobb kaliberű játékosa, az Amazon alá tartozó AWS is előrukkolt saját interpretációjával. A cég a Microsofttal vagy éppen a Google-lel ellentétben nem arra koncentrál, hogy a termékportfólióját teleszórja generatív MI-hez köthető funkciókkal és képességekkel. A fókusz inkább a kooperáción, a könnyű elérésen és az egyedi igények kiszolgálásán van.
Bőségtál
A bejelentésből kiderül, hogy az Amazon Bedrock névre keresztelt új szolgáltatással az ügyfelek több MI-fejlesztő modelljét is igénybe vehetik, de Titan brand alatt párhuzamosan munkába áll két saját fejlesztésű generatív algoritmus is. Az első partnerek között van az AI21 Labs, az Anthropic és a Stability AI startup.
A Bedrock szolgáltatással a fenti technológiákat lehet API-n keresztül munkára fogni az ügyfeleknek, de fontos elem az is, hogy az algoritmusok működése igény szerint alakítható, akár úgy is, hogy az ügyfél teljesen egyedi tanulókészletet tol a modell alá.
Az AWS számára a legnagyobb üzlet ebben az algoritmusok működését kiszolgáló infrastruktúra biztosításában van. A számításokat az Nvidia célcsipjei mellett jórészt az Amazon saját fejlesztésű, MI-műveletekre kihegyezett processzorai (AWS Trainium és Inferentia) végzik. A vállalat szerint utóbbi alkatrészekből gond nélkül elő tudnak majd állítani annyit, hogy a remélhetőleg felfutó keresletet kényelmesen ki tudják elégíteni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak