Bezuhantak az Intel részvényei, miután a vállalat közzétette első negyedéves számait. A befektetők pesszimizmusa azonban nem a negyedév felemás eredményeinek szólt, hanem az előrejelzéseknek. A vállalat ugyanis ez elemzői várakozásokhoz képest lefelé módosította bevételi előrejelzését: míg az elemzők egész évre 71,05 milliárd dollár bevételt jósoltak, a menedzsment most 69 milliárdos éves bevétellel számol. Mint a CNBC felhívja a figyelmet, 2015 óta nem volt olyan év, amikor az Intel nem tudott volna növekedni.
PC-ben nőttek, adatközpontban zsugorodtak
A negyedév teljes bevétele 16,1 milliárd dollár volt, akárcsak egy éve. Csakhogy ez előző év azonos időszakához képest 4 százalékponttal romlott a bruttó nyereséghányad, 60,6 százalékról 56,6 százalékra. A működési eredmény 7 százalékkal csökkent, 4,5 milliárdról 4,2 milliárdra. A profit 11 százalékkal múlta alul a tavalyit.
Ami az egyes üzleti egységeket illeti, meglehetősen felemás az eredmény. A két fő bevételi forrás, a Client Computing Group (CCG) és a Data Center Group (DCG) ellentétesen mozgott: előbbi 4 százalékkal tudott nőni, és 8,6 milliárd dollár bevételt realizált, míg utóbbi 6 százalékos csökkenéssel 4,9 milliárd dollárt. Ez a két üzleti egység adja a vállalat bevételeinek több mint 84 százalékát.
A bevétel nem egészen 16 százaléknyi részén osztózó üzleti egységek közül az IoT Group 8 százalékkal nőtt, így 910 millió dollárral járult hozzá a vállalat teljesítményéhez. A 2017-ben 15,3 milliárd dollárért felvásárolt Mobileye, amely önvezető rendszereket tervez, ugyan 38 százalékkal növelte a bevételeit, de egyelőre így is mindössze 209 millió dollár bevételt hozott.
A memóriaüzlet (NSG – Non-Volatile Memory Solutions Group) 12 százalékos mínusszal zárta a negyedévet, így 915 millió dollár bevételt hozott, míg a PSG (Programmable Solutions Group) részleg 486 milliót hozott, ami 2 százalékkal kevesebb, mint egy éve.
Nehézségek mindenütt
Bár a bevételek több mint felét termelő PC Group végül is tudott nőni éves összevetésben, még ott sem fényes a helyzet. Az Intel ugyanis már tavaly óta küzd azzal, hogy nem tud elegendő csipet szállítani. Az üzletág növekedése elsősorban annak köszönhető, hogy a vállalat a szállítási nehézségek miatt jobban ráfeküdt a gamer és más nagy teljesítményű gépekbe szánt drágább lapkáinak értékesítésére.
Az üzletágat az is sújtja, hogy még mindig nem látszik, mikor tudják beindítani a 10 nanométeres tömeggyártást, sőt vannak olyan friss információk is, hogy az idulás akár 2021-ig is elhúzódhat.
A bevételek harmadát biztosító DCG gyenge teljesítményében nagy szerepe lehetett annak, hogy az Intel vállalati és kormányzati bevételei 21 százalékkal csökkentek.
Bár a negyedév eredményeit nem érinti, de távlatilag mindenképpen érdekes, hogy az Apple és a Qualcomm peren kívüli megegyezése után az Intel szinte azonnal bejelentette, hogy leállítják a mobilokba szánt 5G-s modemcsipek fejlesztését.
Az új vezérigazgató – új stratégia?
Az előző vezér, Brian Krzanich 2016-ban, a mobil termékvonal feladásával egy időben hirdetett új stratégiát: felhő, adatközpontok, IoT, memóriafejlesztés (3D Xpoint), FPGA áramkörök, connectivity megoldások. Azóta sok minden változott.
A connectivity megoldásokon sokat lendített a Mobileye megszerzése, de ebből egyelőre aprópénz jön. A memóriaüzletben is vannak kérdések: januárban bejelentették, hogy a Micron kivásárolja az Intelt a közös cégükből, mert nem egyeztek a 3D Xpointtal kapcsolatos elképzeléseik. Az Intelnek itt meg kell oldani valahogy a gyártást.
Hogy a vezérigazgatói poszton januárban véglegesített Robert Swan mit tud előhúzni a tarsolyából, egyelőre kérdéses. A negyedéves eredményeket ismertető elemzői konferenciahíváson utalt arra, hogy az Intel épp átalakul PC-centrikus cégből adatcentrikussá (a pénzügyi eredményekben külön is kezelik az adatcentrikus üzletágakat, melybe a Data Center Groupot, az IoT Groupot, a Mobileye-t, valamint az NSG és a PSG üzletet sorolják).
Swan a konferenciahíváson is megerősítette, hogy leállnak az okostelefonokba szánt 5G-s modemfejlesztéssel, mert nem látják a megtérülését. Az infrastruktúra oldalon (például bázisállomások berendezései) azonban továbbra is jelen kívánnak lenni, és ott a piac erőteljes bővülésével is számolnak. Emellett a vezérigazgató hat kiemelt innovációs területet jelölt meg: a feldolgozási technológiákat, az architektúrát, a memóriatechnológiákat, interkonnektivitást, a biztonsági funkciókat és szoftvereket. Ezeknek az irányoknak az esszenciája lesz az a 2021-ben leszállítandó Aurora nevű szuperszámítógép, amely Xeon Scalable processzorokra, a Xe számítási architektúrára, új generációs Optane memóriára és egy Intel fejlesztésű szoftverre (One API) épül.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak