Az amerikai bírói végzés értelmében a Google nem kötheti röghöz az androidos alkalmazásfejlesztőket. Mindez hasonló helyzetet teremt a tengerentúlon, mint amire Európában már rászorították a monopolhelyzetben lévő platformokat.

Komoly csatát nyert meg a többek között a Fortnite játékáról ismert Epic Games kiadó. A cég hosszú évek óta küzd a két nagy mobilos alkalmazásáruház üzemeltetőjével, mert meglátása szerint azok visszaélnek erőfölényükkel, ami hátráltatja a piac többi szereplőjének működését, ezáltal pedig kárt okoz a fogyasztóknak.

A tegnap meghozott bírósági döntés [PDF] értelmében a Google kénytelen lesz az Egyesült Államokban is nyitottabban üzemeltetni ökoszisztémáját. A végzés szerint a keresőóriás nem zárhat ki az operációs rendszeréből harmadik féltől származó alkalmazásboltokat, azokkal együtt kell működnie és hozzáférést kell biztosítania számukra a Google által üzemeltetett Play Store kínálatában megtalálható programokhoz.

Decemberi történet

Mindez annak a tavaly decemberben megszületett ítéletnek a folyománya, amely során az esküdtek minden lehetséges kérdésben elmarasztalták az Android tulajdonosát. A testület nemcsak az Epic azon vádját találta megalapozottnak, miszerint a Google az áruházának köszönhetően monopóliummal bír az androidos alkalmazásokra, hanem azt is, hogy a big tech direkt lépéseket tett azért, hogy elfojtsa a versenyt. Például azzal, hogy kizárólagos megállapodásokat kötött befolyásos fejlesztőkkel.

Ezen kívül a bírósági ítéletben kimondták azt is, hogy a Google törvényellenesen szoros kapcsolatot tart fent a Play Store és a szintén tulajdonában lévő Google Play Billing fizetési szolgáltatás között. Az óriásvállalatot azért a gyakorlatáért is elmarasztalták, hogy különböző telefongyártókkal olyan partnerségi megállapodásokat kötött, amelyekben kizárta a piacát potenciálisan fenyegető alternatív alkalmazásterjesztési lehetőségeket.

Szigorú keretek között

A hétfőn meghozott állandó végzés november 1-jén lép hatályba az Egyesült Államokban. Ettől kezdve a Google-nek három éven keresztül biztosítania kell, hogy a versenytársak által készített alkalmazások megjelenjenek a Play Store kínálatában, valamint a fejlesztők számára hozzáférést kell biztosítania a sajátjától eltérő fizetési lehetőségekhez. (Elsősorban utóbbi miatt robbant ki az Epic "felkelése".)

A szöveg ugyanakkor azt megengedi a Google-nek, hogy "észszerű intézkedéseket" hozzon azért, hogy mindez ne veszélyeztesse a platform és az azokon található programok informatikai biztonságát.

A bíró arra is kötelezte a techóriást, hogy saját alkalmazásait tegye elérhetővé a versenytársak által üzemeltett appboltokban. A végzés mindenféle olyan megállapdás megkötését is megtiltja a cégnek, amelyek egy alkalmazás kapcsán a Play Store-on való megjelenést tennék kizárólagossá vagy kivételezetté.

Harc a végsőkig, és tovább!

Az Epic Games vezérigazgatója természetesen üdvözölte a fejleményeket Tim Sweeney ugyanakkor X-en közzétett kommentárjában azt ígérte, hogy "a jogi és szabályozási harc világszerte folytatódni fog".

Ez már csak azért is igaz, mert a mostani végzés sem feltétlenül marad végleges. A Google ugyanis azonnal jelezte, hogy fellebbez a döntés ellen. A keresőóriás szerint az ellene hozott ítélet és rendelkezések teljesen ellentétesek azzal, mint ami az Apple ellen indított hasonló eljárásban született.

Európa visszainteget

Amiért az Egyesült Államokban hosszan tartó pereskedést kell folytatni, az az Európai Unióban kvázi automatikusan megvalósul a nagy digitális platformok és szolgáltatások működését szabályozó rendelkezések (DMA, DSA) közelmúltbeli élesedésével. A szabályozás egyik központi eleme az interoperábilitás és a versenytársak (és azok rendszerei) közötti együttműködés kikényszerítése.

Ez alól ugyan az érintett techóriások minden lehetséges módon igyekeznek kibújni, ám a jelek szerint Brüsszel nem kívánja a múltban elkövetett hibákat megismételni, és gyors, határozott lépésekkel bírja jobb belátásra az eddig megzabolázhatatlannak gondolt internetes mamutokat.

Mobilitás

A cégvezetők többsége szerint vége a távmunkás korszaknak

Újabb felmérés erősíti meg, hogy a döntéshozók nagy része mielőbb visszatérne a régi kerékvágásba, bár ezt nem feltétlenül lesz könnyű eladniuk a munkavállalók újabb generációinak.
 
A régi támadási vektorok megújulnak, és jön egy sor újabb veszély. Mivel mindenki a felhőbe igyekszik, minden kockázat globális lesz.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.