A játékkiadó cég három éve indított háborút a magas jutalékok miatt az Apple és a Google ellen. Utóbbi perben most komoly győzelmet könyvelhet el.

A versenyszabályokkal ellentétes módon üzemeltetett monopóliumnak minősítette tegnap egy San Franciscó-i esküdtszék a Play Store-t, azaz a Google alkalmazásáruházát. Mindezt annak a jogi eljárásnak a keretében, amely egészen 2020-ig nyúlik vissza. Akkor indított "felkelést" a többek között a Fortnite kapcsán ismert Epic Games a nagy online appboltok ellen, mivel véleménye szerint azok üzemeltetői indokolatlanul magasan tartják a jutalékot.

A nyilvános bírósági dokumentum szerint a keresőóriást minden lehetséges kérdésben elmarasztalták az esküdtek. A testület nem csak az Epic azon vádját találta megalapozottnak, miszerint a Google az áruházának köszönhetően monopóliummal bír az androidos alkalmazásokra, hanem azt is, hogy a big tech direkt lépéseket tett azért, hogy elfojtsa a versenyt. Például azzal, hogy kizárólagos megállapodásokat kötött befolyásos fejlesztőkkel.

Ezen kívül a bírósági ítéletben kimondták azt is, hogy a Google törvényellenesen szoros kapcsolatot tart fent a Play Store és a szintén tulajdonában lévő Google Play Billing fizetési szolgáltatás között. Az óriásvállalatot azért a gyakorlatáért is elmarasztalták, hogy különböző telefongyártókkal olyan partnerségi megállapodásokat kötött, amelyekben kizárta a piacát potenciálisan fenyegető alternatív alkalmazásterjesztési lehetőségeket.

Epikus győzelem

Az Epic Games a maga részéről természetesen nagy elégedettséggel számolt be a fejleményekről, amely a cég szerint az összes alkalmazásfejlesztő és fogyasztó sikere is egyben. A nagy szavak használatán nincs mit csodálkozni, hiszen a mostani döntés tényleg elsöprő győzelemnek tekinthető. (Ellentétben a másik óriás, az Apple ügyében még 2021-ben hozott bírósági határozattal, ami után egyik fél sem volt maradéktalanul boldog.)

A cég közleménye szerint a hétfői ítélet bizonyítja, hogy a Google alkalmazásboltjában alkalmazott üzleti gyakorlat törvénytelen, és az óriásvállalat - visszaélve egyedi helyzetével- túlzott díjakat szed, megfojtja a versenyt és szűkíti az innováció lehetőségét. Az Epic közleménye kitér arra is, hogy a Google által kötött különleges partnerségek egyedüli célja volt az, hogy megszilárdítsák a vállalat egyeduralkodó szerepét, ami sikerült is, hiszen jelenleg az alkalmazások több mint 95 százaléka a Play Store-on keresztül jut el az androidos felhasználókhoz.

Ez még nem a történet vége

A Google a maga részéről természetesen teljesen máshogy látja a történteket. Az eljáró bíró még ki sem szabta az elmarasztaló ítélettel "kiérdemelt" büntetési tételeket, a cég máris jelezte, hogy nem fogadja el a döntést, és fellebbez az ügyben. A cég egyik alelnöke a The Verge-nek nyilatkozva például azt közölte, hogy minden bizonnyal megtámadják az ítéletet, mivel álláspontjuk szerint az Android és a Google Play "nagyobb választékot és nyitottságot biztosít, mint bármely más nagy mobilplatform".

A Google képviselője hozzátette, a tárgyalás során világossá vált, hogy "keményen versenyzünk az Apple-lel és annak App Store-jával, valamint az androidos eszközökön és játékkonzolokon található alkalmazásboltokkal". A vállalat pedig elkötelezett abban, hogy megvédje az Androidhoz kötődő ökoszisztémát, illetve az azt működtető üzleti modellt.

Piaci hírek

A Microsoft és az Amazon is a zsebébe nyúl a franciák kedvéért

Közel 6 billió forintnak megfelelő külföldi befektetés bejelentésére lehet számítani a Versailles-ban rendezett Choose France eseményen, amit nem kis részben a tengerentúli technológiai nagyvállalatok valósítanának meg.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.