Nemrégiben még örömmel tudatta az X-en az Epic Games, hogy legismertebb játéka, a Fortnite idén visszatér az Apple eszközeire. Legalábbis azokban az országokban, amelyekben teljes szigorával éppen most élesedik a Digital Market Acts (DMA). Az új EU-s szabályozás ugyanis a nagy online platformok üzemeltetőire több fontos kötelezettséget ró. Például azt, hogy rendszereiket nyitottá és átjárhatóvá kell tenni, ami lehetőséget szolgáltatott az Epicnek arra, hogy az eddig kizárólagos forrásként üzemeltetett App Store-on kívül tudja terjeszteni játékai iOS-es változatát.
Csúnyákat mondtak
Mindebből azonban egy ideig biztosan nem lesz semmi, mivel az Epic tegnap egy terjedelmes bejegyzésben arról számolt be, hogy az Apple felszámolta a kiadó mindössze néhány héttel ezelőtt engedélyezett fejlesztői fiókját, amelyen keresztül az iOS-es alkalmazásokat kínáló Epic Games Store-t tudták volna élesíteni.
Az Epic álláspontja szerint ez a lépés egyértelműen "a DMA súlyos megsértése, és azt mutatja, hogy az Apple-nek nem áll szándékában engedélyezni a valódi versenyt az iOS-eszközökön".
Cupertino a fiók megszüntetését többek között azzal indokolta az Epicnek, hogy a cég (azon belül is leginkább annak vezetője) nyilvánosan kritizálta például azokat a nemrégiben bejelentett intézkedéseket, amelyekkel az Apple igyekszik igazodni a DMA-előírásainak. A bejegyzés szerint a kizárás másik indoka az volt, hogy az Epic "veszélyt jelent" az Apple ökoszisztémájára.
Nesze semmi, fogd meg jól?
Az kétségtelen, hogy az Epic vezérigazgatója az utóbbi években rendszeresen fogalmazott meg nyilvános kiritkát Cupertino üzleti gyakorlatával kapcsolatban. Nem volt ez másként a fentebb említett januári Apple-bejelentés kapcsán sem, amit Tim Sweeney egy rosszindulatú kísérletnek minősített a szabályok betartására.
Apple filed a bad-faith "compliance" plan for the District Court's injunction. It totally undermines the order allowing “buttons, external links, or other calls to action that direct customers to purchasing mechanisms, in addition to IAP”.https://t.co/ofbuMwe7SH
— Tim Sweeney (@TimSweeneyEpic) January 16, 2024
Ugyanakkor az Apple "DMA-csomagjával" nem csupán az Epic első számú emberének volt gondja. A változtatásokat több rivális, például a Meta, a Microsoft és a Spotify is élesen kritizálta. A megfogalmazott vádak közös eleme, hogy a lépések csak résnyire nyitják ki azt az ökoszisztémát, amit az Apple eddig saját jól felfogott érdekéből tartott zárva. Mindez pedig nyilvánvalóan nem felel meg a DMA paragrafusaiban megfogalmazott szabályozói elvárásoknak.
Sajtóértesülések szerint a Meta és a Microsoft már aktívan lobbizik Brüsszelben azért, hogy vizsgálják meg az Apple által bevezetett módosításokat. A mostani ügy miatt várhatóan újabb panaszos jelenik meg az Európai Bizottság előtt, mivel az Epic jelezte, nem hagyja annyiban a felhasználói fiók törlését.
Amennyiben a testület a játékkiadónak adna igazat, azzal tovább gyarapodhatna az Apple-re kiszabott EU-s bírságok összege. Ez már most sem kevés, hiszen a Spotify beadványa nyomán éppen a napokban született egy 2 milliárd dollárnak megfelelő elmarasztalás az App Store versenyellenes működési modellje miatt.
Hosszú, kemény küzdelem
Az Apple és az Epic csatározása immár hosszú évekre nyúlik vissza. A Fortnite kiadója egy merész húzással nyíltan semmibe vette az App Store felhasználási feltételeit, és saját rendszerén átfutó, kedvezményel kínált szolgáltatást helyezett el a népszerű játék iOS-es változatában (illetve ugyanezt eljátszotta az androidos piacot uraló Play Áruháznál is).
Mivel az ilyen tranzakciók után mind az Apple, mind a Google komoly, 30 százalékos jutalékot szed, így kérdés sem fért hozzá, hogy ezt nem fogják eltűrni a kincseskamrájukat féltve őrző digitális cégóriások. A válaszcsapás szinte azonnal érkezett: a kiadókra vonatkozó felhasználási feltételek megsértése miatt a Fortnite először az App Store, majd nem sokra rá a Play Áruház kínálatából is eltűnt.
Ezt követően több szálon futó pereskedés indult az USA-ban. Ennek az Apple-re vonatkozó részében megosztott, de azért összességében Cupertino számára kedvező döntés született, a Google viszont rosszabbul járt.
(Illusztráció: Epic Games/YouTube)
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak