A Financial Times a kiberbiztonságban utazó Cyberinttel végzett közös kutatásra hivatkozva arról írt, hogy a Telegramot az utóbbi időben valósággal megszállták a kétes ügyleteket bonyolító felhasználók. A népszerű csevegőalkalmazás a korábbi években is kedvelt platformja volt a különböző jogszabályokba ütköző akcióknak, ám ez az aktivitás rövid idő alatt a duplájára nőtt.
A magánélet védelmét a bűnözők is támogatják
A nyolc éve elstartoló Telegramban megvan minden olyan szolgáltatás, amely egy azonnali üzenetküldőnél elvárás (csevegés, csoportos beszélgetés, fájlcsere lehetősége), de igazából azzal tudott gyorsan nagy népszerűségre szert tenni, hogy a kommunikációt a kezdetektől védte az (elméletileg) feltörhetetlen végponti titkosítás. A rendszer további előnye, hogy be lehet állítani a beszélgetések önmegsemmisítését, így nem kell külön foglalkozni az információk törlésével.
Mindez azonban nem csupán azoknak vonzó, akiknek például elegük lett abból, hogy a nagy technológiai cégek mindent is tudnak róluk, vagy olyan civileknek, akik autoriter országokban igyekeznek felemelni hangjukat a rendszer ellen. Hanem azoknak is, akik a bűnüldöző hatóságok elől akarják elrejteni tevékenységüket.
A Financial Times riportja szerint a kommunikációs platformon az utóbbi időben 100 százalékos nagyságrendben emelkedett a kétes hátterű felhasználói aktivitás. Ezt a nagy élénkülést nem nehéz kapcsolatba hozni azzal, hogy a Facebook által birtokolt WhatsApp év elején drasztikus változásokat jelentett be a felhasználói adatok kezelésével kapcsolatban.
A Telegramra frissen beköltözők között pedig bőségesen akadtak bűnözők, akik valóságos feketepiaccá változtatták a csatornát, ahol lopott adatokkal, hekkeléshez szükséges eszközökkel lehet zavartalanul kereskedni. A könnyű kezelhetőségnek és a szigorú moderálás hiányának köszönhetően az alkalmazás a jelek szerint jobb terepe a kiberbűnözőknek, mint az ilyesmire "teremtett" dark web.
Miután a pénzügyi lap értesítette a Telegramot arról, hogy az egyik csatornán hatalmas mennyiségű lopott e-mail és jelszó kombinációt értékesítenek, a cég igyekezett menteni a menthetőt. Egyrészt rögtön felszámolták a kérdéses szekciót, másrészt hangsúlyozták, hogy személyes adatok beleegyezés nélküli megosztása ütközik a felhasználói feltételekkel. Utóbbiakat pedig "az egyre nagyobb számú professzionális moderátori csapat" igyekszik betartatni. A vállalat közlése szerint naponta 10 ezres nagyságrenben távolítanak el nyilvános csoportokat a szolgáltatási szabályzat megsértése miatt.
Régen sem volt egyszerű
Az alkalmazás az elmúlt években rendszeresen került különböző országok célkeresztjébe. Az orosz Zuckerbergként is emlegetett Vkontakte-alapító Pavel Durov és testvére által indított appot például összefüggésbe hozták a 2017-es szentpétervári terrortámadással. Ennek következtében a kormányzat megpróbálta elhallgattatni a csatornát, ám ez elsőre, sőt másodikra sem ment egyszerűen.
De máshol sem nevezhető felhőtlennek a viszony a helyi kormányzatok és a Telegram között, bár a legtöbb esetben ezek a csörték politikai indíttatásúak, azaz nem a klaszikus kiberbűnözői aktivitást igyekeznek ezzel visszaszorítani. Az alkalmazást bizonyos időre vagy permanensen blokkolta már Indonézia, Kína és Pakisztán is. Említhető Irán is, ahol a hatóságok 2016-ban jelentős szigorításokat jelentettek be az internetes kommunikációban. A Telegramot különösen érzékenyen érintő módosítással az ellenzéki szervezkedést akarta felszámolni a kormányzat, majd miután nem hatott a fenyegetés, valószínűleg állami hátszelet élvező hekkerek törték fel a szolgáltató adatbázisát.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak