Elon Musk egy bejegyzése elég volt ahhoz, hogy pillanatok alatt 17 százalékkal essen a bitcoin árfolyama.

Tegnap elég volt egy jól elhelyezett Musk-tweet, és bezuhant a bitcoin árfolyama. Mint a Reuters írja, a tweet megjelenése után mindössze két órára volt szükség, hogy 55 ezer dollár közeléből 46 ezer alá essen, amivel a kriptovaluta elérte március elseje óta óta a legalacsonyabb árfolyamát. Azóta némileg magára talált, jelenleg ismét 50 ezer dollár fölött adják-veszik a legnépszerűbb kriptovalutát.

A mozgást azt váltotta ki, hogy Elon Musk bejelentette: a Tesla mégsem fogadja el fizetőeszközként a bitcoint. A Tesla-vezér azzal indokolta a döntést, hogy aggodalmat keltett benne a fosszilis tüzelőanyagok gyorsuló ütemű felhasználása. A Reuters szerint a zuhanás jelentős részét az ázsiai piac hozta össze (Kína a bitcoinbányászat fellegvára).

A bitcoin zuhanása egyébként magával rántotta az egész kriptovaluta-piacot. A CoinMarketCap adataiból az látható, hogy a jelentősebb piaci kapitalizációjú valuták az elmúlt 24 órában szinte egyöntetűen bezuhantak. Az ether (piaci kapitalizációja nem egészen fele a bitcoinénak) például a tweet megjelenése utáni két órában 14 százalékkal esett.

Pedig most Musk elég árnyaltan fogalmazott: a vállalat nem adja el bitcoin-befektetéseit, és ha sikerül fenntarthatóbbá tenni a bányászatot, akkor a vállalat újra elfogadja a kriptopénzt fizetőeszközként. Mindezzel együtt nehéz magyarázatot találni arra, hogy miért pont most jutott Musk eszébe, ami évek óta nyilvánvaló: a bitcoin az egyik legenergiazabálóbb kirptovaluta. (Az aktuális helyzettel a közelmúltban foglalkoztunk.)

Ez akkor sem volt titok, amikor február elején a Tesla az egész piacot megmozgató bejelentését tette. Mint a Bitport is megírta, a Tesla 1,5 milliárd dollárt fektetett bitcoinba. A befektetést állítólag hosszú távra tervezték. Muskék akkor azt is bejelentették, hogy lehet majd Teslát venni bitcoinért is – ha rendeződnek a kriptovaluta körüli szabályozási bizonytalanságok. A bejelentéskor még 40 ezer dollár alatt volt az árfolyam, ám a hír hatására gyorsan 50 ezer fölé emelkedett, és felerősítette az intézményi befektetők vásárlási kedvét is.

A mostani bejelentést egyesek azzal magyarázzák, hogy egyszerűen csökkent Musk érdeklődése a kriptovaluták iránt.

Mások szerint ez csak egy kiugró eseménye egy általános trendnek: a befektetők elkezdtek megszabadulni a kockázatos eszközeiktől (és a kriptovaluták egytől egyig ebbe a kategóriába tartoznak). Utóbbi véleményt erősíti, hogy tegnap pesszimisták voltak a befektetők, az S&P 500 2,1 százalék, a Nasdaq Composite 2,7 százalék mínusszal zárt.

A rendszerbe kódolt energiapazarlás

Az energiapazarlás lényegében bele van kódolva a kriptovaluta-ökoszisztéma alapjába, az elosztott főkönyvi rendszerbe, azaz a blockchainbe. A rendszerben nincs minden fél által elfogadott központi hitelesítő, így alapja a bizalmatlanság. Ebből következően azonban minden elemét folyamatosan validálni kell, ami energiapazarló. Egy a Reutersnek nyilatkozó hongkongi kriptovaluta-kereskedő szerint a legtöbb kriptovaluta már talált rá módszereket, hogyan csökkenthető a környezeti terhelés.

Arra viszont, hogy a Kínában koncentrálódó bitcoinbányászat tisztább energiát fog használni, belátható időn belül nem nagyon lehet számítani. A technológiai ipar energiaéhsége nő, és ezt egyelőre újabb szénalapú erőművek építésével tudják kielégíteni.

Piaci hírek

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.