Tegnap elég volt egy jól elhelyezett Musk-tweet, és bezuhant a bitcoin árfolyama. Mint a Reuters írja, a tweet megjelenése után mindössze két órára volt szükség, hogy 55 ezer dollár közeléből 46 ezer alá essen, amivel a kriptovaluta elérte március elseje óta óta a legalacsonyabb árfolyamát. Azóta némileg magára talált, jelenleg ismét 50 ezer dollár fölött adják-veszik a legnépszerűbb kriptovalutát.
A mozgást azt váltotta ki, hogy Elon Musk bejelentette: a Tesla mégsem fogadja el fizetőeszközként a bitcoint. A Tesla-vezér azzal indokolta a döntést, hogy aggodalmat keltett benne a fosszilis tüzelőanyagok gyorsuló ütemű felhasználása. A Reuters szerint a zuhanás jelentős részét az ázsiai piac hozta össze (Kína a bitcoinbányászat fellegvára).
A bitcoin zuhanása egyébként magával rántotta az egész kriptovaluta-piacot. A CoinMarketCap adataiból az látható, hogy a jelentősebb piaci kapitalizációjú valuták az elmúlt 24 órában szinte egyöntetűen bezuhantak. Az ether (piaci kapitalizációja nem egészen fele a bitcoinénak) például a tweet megjelenése utáni két órában 14 százalékkal esett.
Pedig most Musk elég árnyaltan fogalmazott: a vállalat nem adja el bitcoin-befektetéseit, és ha sikerül fenntarthatóbbá tenni a bányászatot, akkor a vállalat újra elfogadja a kriptopénzt fizetőeszközként. Mindezzel együtt nehéz magyarázatot találni arra, hogy miért pont most jutott Musk eszébe, ami évek óta nyilvánvaló: a bitcoin az egyik legenergiazabálóbb kirptovaluta. (Az aktuális helyzettel a közelmúltban foglalkoztunk.)
Ez akkor sem volt titok, amikor február elején a Tesla az egész piacot megmozgató bejelentését tette. Mint a Bitport is megírta, a Tesla 1,5 milliárd dollárt fektetett bitcoinba. A befektetést állítólag hosszú távra tervezték. Muskék akkor azt is bejelentették, hogy lehet majd Teslát venni bitcoinért is – ha rendeződnek a kriptovaluta körüli szabályozási bizonytalanságok. A bejelentéskor még 40 ezer dollár alatt volt az árfolyam, ám a hír hatására gyorsan 50 ezer fölé emelkedett, és felerősítette az intézményi befektetők vásárlási kedvét is.
A mostani bejelentést egyesek azzal magyarázzák, hogy egyszerűen csökkent Musk érdeklődése a kriptovaluták iránt.
Mások szerint ez csak egy kiugró eseménye egy általános trendnek: a befektetők elkezdtek megszabadulni a kockázatos eszközeiktől (és a kriptovaluták egytől egyig ebbe a kategóriába tartoznak). Utóbbi véleményt erősíti, hogy tegnap pesszimisták voltak a befektetők, az S&P 500 2,1 százalék, a Nasdaq Composite 2,7 százalék mínusszal zárt.
A rendszerbe kódolt energiapazarlás
Az energiapazarlás lényegében bele van kódolva a kriptovaluta-ökoszisztéma alapjába, az elosztott főkönyvi rendszerbe, azaz a blockchainbe. A rendszerben nincs minden fél által elfogadott központi hitelesítő, így alapja a bizalmatlanság. Ebből következően azonban minden elemét folyamatosan validálni kell, ami energiapazarló. Egy a Reutersnek nyilatkozó hongkongi kriptovaluta-kereskedő szerint a legtöbb kriptovaluta már talált rá módszereket, hogyan csökkenthető a környezeti terhelés.
Arra viszont, hogy a Kínában koncentrálódó bitcoinbányászat tisztább energiát fog használni, belátható időn belül nem nagyon lehet számítani. A technológiai ipar energiaéhsége nő, és ezt egyelőre újabb szénalapú erőművek építésével tudják kielégíteni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak