Nemrégiben mutattuk be a Digiconomist modelljét, amellyel megpróbálta meghatározni a kriptovaluták, mindenekelőtt a bitcoin és az ether ökológiai lábnyomát. A holland Alex de Vriest – aki civilben a PwC blockchain-szakértője –, azonban nem csak a kriptovaluta-bányászok által generált szén-dioxid-kibocsátás miatti aggodalma vezérelte: azt is meg akarta tudni, hogy mekkora energiafelhasználásnál éri meg bányászni a kriptovalutákat.
Az utóbbi időszak sztárja egyértelműen a bitcoin. Ennek megfelelően becsült fogyasztása már szabad szemmel is látható a globális energiafelhasználásban. A teljes fogyasztás 0,13 százalékáért felel, de egy hónap alatt is közel 30 százalékkal nőtt. Ha egy éven át tartaná ezt a tempót, akkor jövő ilyenkor 18-szor annyi áram menne el bitcoinbányászatra, mint jelenleg. Ez azt jelenti, hogy a jelenleg felhasznált 30 TWh már csak töredékét fedezné a bitcoin-ökoszisztéma energiaszükségletét.
Térképen még látványosabb
A brit PowerCompare oldal a Digiconomist nyomán a Föld összes országnál kiszámolta a bitcoin hatását az energiaigényre, illetve azt, hogy az adott ország energiaszükséglete hogyan aránylik a bitcoinbányászatéhoz. Bár lényeghez nem sokat tesz hozzá – a folyamatosan frissülő Bitcoin Energy Consumption Indexen bárki hozzájuthat az aktuális adatokhoz –, a látványos grafikonok érzékletesen mutatják, hogyan foglalja el a világot a kriptovaluta.
A globális bitcoinbányászat és az egyes országok energiaigénye*
*Sárga szín jelzi a bitcoinbányászatnál kevesebbet fogyasztó országokat
A fenti grafikon azt mutatja, hogy melyek azok az országok, amelyek kevesebb (sárga), illetve több (szürke) elektromos energiát fogyasztanak, mint amennyi a globális bitcoin-bányászat energiaigénye. Bár a térképen sokkal több a sárga terület, számszerűleg sokkal több olyan ország van, amelynek kisebb az energiaigénye a bányászokénál: mindössze 60 ország igényel többet. Ebben persze nagy a szórás: a bitcoinbányászok elvannak a Kína által felhasznált elektromos energia alig fél százalékából is (bár a Kína energiaigényéhez valószínűleg az ott működő bányászfarmok is hozzájárulnak valamicskét), de még Németországnak is 18-szor több energiára van szüksége. Egyelőre...
Németország 533 TWh villamos energiát használt fel évente, de ha nem enyhül a bányászat fentebb említett energiaéhsége, akkor jövőre Németország területét is átfesthetik sárgára a PowerCompare oldalán.
Ugyanaz árnyaltabban: a bányászat energiaigénye az egyes országok fogyasztásához viszonyítva
(Kattintson a képre, ha szeretné nagyobb méretben tanulmányozni)
Jelenleg mintegy 1,5 milliárd dollár a bányászat éves költsége globálisan. Persze ebben benne van az is, hogy ott bányásznak, ahol olcsó az áram. Ha például minden bitcoinfarm az USA-ba költözne, ez az összeg 3 milliárd dollárra kúszna, ha pedig az Egyesült Királyságba, közelítene a 4 milliárdhoz. De még ez utóbbi esetben is jövedelmező lenne az üzlet, mert a bányászat teljes éves bevétele kb. 7,2 milliárd dollárt tehet ki.
Ráadásul ez a jövedelmezőség mindaddig meg is marad, amíg a bitcoin árfolyama gyorsabban nő, mint a bányászat energiaigénye, netalántán az elektromos áram ára.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak