Emiatt azonban most nem csak Washington, hanem egy koreai gyártó feje is fájhat.

Frissen debüdált csúcstelefonjával, a Mate 60 Próval akkora hullámokat kavar a Huawei, mintha legalábbis a legújabb, még piacra sem dobott iPhone-okat árulná. Mint megírtuk, egy kanadai kutatócég 7 nanométeres gyártástechnológiával készült SoC-ot (system on a chip) talált a telefonban. Kínában állítólag hatalmas a felhajtás a telefon körül emiatt, mert a hazai technológiai ipar erejét látják benne.

Külföldön viszont sokan emeletes botrányt orrintanak, ugyanis a SoC gyártója, az SMIC és egyetlen más kínai félvezetőgyártó sem rendelkezik olyan gyártóberendezésekkel, amelyek ezt a csíkszélességet lehetővé tennék.

Az amerikai válasz egyébként nem késlekedett: a washingtoni törvényhozás gyors beavatkozást sürget. A képviselőház Kínával foglalkozó bizottságának republikánus elnöke, Mike Gallagher azt mondta, hogy a kereskedelmi minisztériumnak teljesen le kellene állítania a technológiai exportot a Huawei és az SMIC irányában.

És akkor jött az újabb Huawei-meglepi

Még le sem csendesedett a 7 nanométeres SoC keltette vihar, a kanadai TechInsights kutatói máris újabb adrenalinforrást találtak a Mate 60 Próban: egy LPDDR5-ös memóriamodult és egy NAND flash tárolót, amiken az SK Hynix címkéje látható. A koreai vállalat azonnal bejelentette: vizsgálatot indít, hogyan kerülhettek a termékei a telefonba.

A TechInsights anyagiból egyelőre csak egy UD310 típusú 4D NAND tárolót lehetett azonosítani. A flash memória kapacitása 512 gigabájt, maximális szekvenciális olvasási és írási sebessége 2050 MB/s, illetve 1700 MB/s. Az LPDDR5 memóriacsip specifikációit egyelőre nem közölték.

A korea csipgyártó a Bloombergnek azt nyilatkozta, hogy a Huaweijel szembeni amerikai szankciók bevezetése óta nem üzletel a telefongyártóval, ahonnan egyébként addig forgalmának mintegy 10 százaléka érkezett.

A szakma most azt találgatja, hogyan kerülhettek a modulok a telefonba. Az SK Hynix nagyjából akkor jelentette be az UD310-et, amikor Washington tiltólistára tette a Huaweit. A mobilokhoz fejlesztett LPDDR5 memórát 2021 januárjában mutatta be, és bő egy évvel később, 2021 márciusában kezdte meg a 18 GB-os modulok tömeggyártását.

Egy lehetséges magyarázat, hogy a Huawei amíg tehette, nagy mennyiségben vásárolt egy jelentősebb készletet, és betárolta. Ez a forgatókönyv viszont előrevetíti, hogy ha kifogynak a készletei, nem tud több Mate 60 Prót szállítani. Egy másik forgatókönyv szerint közvetítőket beiktatva a szürkepiacokon jutottak a termékekhez. Egyes elemzők azt sem tartják kizártnak, hogy ez az egész csak terelés a Huawei részéről, és egyszerűen SK Hynix címkét nyomtak valamilyen más gyártmányú modulra.

Bármelyik forgatókönyv is igaz, a koreai vállalatnak mindenképpen kínos az ügy. Az USA ugyanis épp a közelmúltban hosszabbította meg újabb egy évvel a tajvani és dél-koreai félvezetőgyártók mentességét a Kínával szembeni szankciók alól.

A botrányt kirobbantó TechInsights egyik munkatársa szerint egyébként nincs itt, legalábbis a 7 nanométeres SoC esetében semmiféle suskus: a SMIC-nél kitalálták, hogyan lehet keskenyebb csíkszélességet elérni régi technológiával, mert a kényszer találékonyabbá tette a mérnökeiket.

Piaci hírek

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.