Több ezer munkahelyet szüntet meg a Cisco, tudta meg a Reuters. Ez idén már a második jelentős elbocsátási hullám a vállalatnál. Februárban kb. négyezer alkalmazottnak kellett új munka után néznie. A leépítést a cég menedzsmentje az üzletmenet átszervezésével indokolta: a nagyobb növekedési potenciállal rendelkező területekre kívánnak koncentrálni, míg a szolidabb eredményeket produkáló területeket leépítik.
Az elbocsátások második körénél a Reuters értesülése szerint az indoklás lényegében ugyanez: a Cisco elsősorban a kiberbiztonságra és a mesterséges intelligenciára szeretne koncentrálni, állították a hírügynökségnek bennfentes források. Az elbocsátás, amit állítólag a szerdai negyedéves eredményekkel egy időben jelentenek be hivatalosan, akár nagyobb mértékű is lehet a februárinál.
A cég az elmúlt pénzügyi évét 2023 júliusában közel 85 ezer alkalmazottal zárta, azaz a mostani elbocsátással együtt idén nagyjából minden tizedik dolgozójától válik meg.
Lassul az eszközpiac
A Cisco mindmáig az internetszolgáltatók legnagyobb router- és switch-beszállítója – ez a vállalat legnagyobb biznisze. A harmadik negyedévben a vállalat 12,7 milliárd dolláros bevételének valamivel több mint fele, 6,5 milliárd eszközértékesítésből származott. Csakhogy ezen a területen az utóbbi időben érzékelhetően csökkent a kereslet.
A piac változásának hatásait a Cisco portfóliója diverzifikálásával igyekszik ellensúlyozni. A leglátványosabb lépés a Splunk kiberbiztonsági felvásárlása volt. A vállalat tavaly szeptemberben jelentette be történetének legnagyobb, 28 milliárd dolláros akvizícióját, amelyet idén márciusban zárt le. Az akvizíció amiatt is fontos volt, mert a Splunk révén csökkenthette a berendezésértékesítéstől való függőségét, illetve növelte az előfizetéses jellegű bevételeit.
Az előfizetéses biztonsági üzlet mellett a másik kitörési pont a Cisco menedzsmentje szerint a mesterséges intelligencia. A cél az, hogy 2025-ben már legalább egymilliárd dollár értékű MI-terméket értékesítsenek. A terület felfuttatását elsősorban felvásárlásokkal kívánják megoldani. Júniusban elindítottak egy befektetési alapot egymilliárd dollár tőkével, amely MI-startupokba fektet. A befektetési célpontok között van az SAP által is finanszírozott Cohere és a már 5 milliárd dollárra becsült francia Mistral AI, de a kaliforniai Scale AI-ban is jó befektetési célpontot lát a Cisco vezetése. Az irány nem új a cégnél, az alap felállítását bejelentő közlemény szerint az elmúlt néhány évben 20 olyan felvásárlása és befektetése volt, amelynek célja az MI-képességek megerősítése.
Az MI-vel az egyetlen baj, hogy sokba kerül, és egyelőre keveset hoz. Úgy tűnik, erre a technológiai ipar válasza az, hogy elbocsátásokkal csökkentik a költségeiket. A Layoffs.fyi adatai szerint idén (augusztus 12-éig) már meghaladja a 130 ezret az iparágban az elbocsátottak száma. Ebben benne van az Intel közelmúltban bejelentett 15 százalékos és a Dell szintén jelentős, 120 ezer dolgozója mintegy tizedét érintő leépítése is benne van.
(Illusztráció: Cisco)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak