A Microsoftnak, az Alphabet-Google-nek vagy az Amazonnak igazából egyetlen feladata lett volna, amikor nyilvánosságra hozta legutóbbi negyedéves eredményeit: meggyőzni róla a befektetőket, hogy a mesterséges intelligenciát pörgető infrastruktúra fejlesztésére költött dollármilliárdok lassan tényleg elkezdenek valódi bevételeket termelni. Ez azonban nem feltétlenül sikerült nekik – olvasható a Bloomberg múlt hét végén közölt összeállításában, amelynek értelmében mindhárom társaság részvényárfolyama napok óta tartó lejtmenetben van, némi ellentmondást mutatva az általános piaci várakozással, ami 2024-et a mesterséges intelligencia éveként jellemezte.
A tömeges bevezetésektől természetesen sokan várták, hogy a jelentős befektetéseket követően dőlni kezd a pénz a Gemini, a Copilot és a többi platform üzemeltetőihez, de ez egyelőre még várat magára – mint ahogy az is kezd nyilvánvalóvá válni, hogy a technológia hatalmas lehetőségeinek kiaknázásához ugyanolyan nagy léptékű beruházásokra van szükség. A hyperscale-szolgáltatóknak ebben a helyzetben szükségük lenne valamilyen nyerő termékre, ami fenntartja a lelkesedést a befektetésekből származó nyereség növekedésén keresztül, de ilyesmire egyelőre csak a cloud üzletágak voltak képesek, amelyek sokat profitáltak a generatív MI kiszolgálásából.
Most már mutatni kell valamit
Ezek a nyereségek azonban a Bloomberg szerint már nem elégségesek a piac megnyugtatásához, ahol egyre nagyobb a türelmetlenség a negyedévről negyedévre megjelenő óriási kiadások megtérülésével kapcsolatban. Bár a dolgok állása egyelőre nem éppen katasztrofális, azok az előrejelzések sem túl részletesek vagy átláthatók, amelyekre a befektetők támaszkodhatnának a mesterséges intelligencia kilátásait illetően. Így lehetséges például, hogy a Microsoft a június 30-án lezárt negyedévére hiába jelentett 15 százalékkal több működési bevételt és 10 százalékkal magasabb nettó profitot a tavalyinál, a cég árfolyama lefelé indult a zárás utáni kereskedésben.
A cikkben is kivételként említik a Facebook anyavállalatát, a Metát, ahol egyelőre sikeresen lovagolták meg az Mi-trendet: bár tonnaszám önti a pénzt a mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztésekre, bevétele és nettó profitja is hatalmasat ugrott, a befektetők pedig ezúttal a Mark Zuckerberg által vázolt jövőképet is megvették. A költekezés várhatóan általános visszafogása azonban még azt az iparágat is megütötte, amelyeik eddig a legtöbbet profitált a mesterséges intelligencia körüli felhajtásból: az Nvidia papírjai csütörtökön és pénteken is gyengültek, de az ázsiai gyártók (TSMC, SK Hynix, Samsung), sőt a csipgyártó berendezések szállítói is megdöccentek.
Arról, hogy az Intel részvényei hogyan vesztették el néhány óra alatt addigi értékük ötödét, itt írtunk részletesebben.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak