A párizsi székhelyű, nyílt forráskódú mesterséges intelligenciát fejlesztő startup több száz millió dolláros befektetési körre készül, amelynek során 5 milliárd dolláros értékeléssel számol – írta kedden a The Information az ügyre közvetlen rálátással rendelkező forrására hivatkozva. A lap szerint a Mistral, ami csak a közelmúltban kezdett bevételt termelni, decemberben is sikeresen bezsákolt 415 millió dollárt, akkor még 2 milliárd dolláros cégértékkel számolva. A cég befektetői között ott van az Andreessen Horowitz, a Lightspeed Venture Partners, illetve a rivális OpenAI-t sokkal nagyobb összegekkel támogató Microsoft is.
A beszámolóból nem derül ki, hogy kik vennének részt az újabb finanszírozási körben, de a feltételek önmagukban is jelzik a folyamatos érdeklődést és az érdeklődéshez társuló, nagy mennyiségű tőkét az MI-vállalkozások irányában. Ezeknek egyre komolyabb forrásokra van szükségük, hogy versenyezzenek a jelentős piaci szereplőkkel, amelyekhez egyébként a Mistralt is lassan oda lehet sorolni. Nem véletlen, hogy a Microsoft februári, 16 millió dolláros befektetése és az Azure cloud platformra vonatkozó partnersége európai uniós vizsgálatot eredményezett a technológiai óriás vélt hatalomkoncentrációját illetően.
Második esély Európának is
A mesterséges intelligenciától sokan várják, hogy végre azonos szintre hozza Európát is a tengerentúli technológiai cégekkel, így a franciáknál, a briteknél és más helyeken is sorra jelennek meg az ilyen kezdeményezések. A Mistral vezérigazgatója, Arthur Mensch tavaly a Guardiannak nyilatkozva kifejtette, hogy éppen a dolgok újjáéptése zajlik olyan eszközök köré, mint amilyenek a nagy nyelvi modellek. Amikor pedig újjáépítenek valamit, akkor az új szereplők előnyben vannak, mert gyorsabban mozognak – sőt az európai befektetések is merészebbek a feltörekvő technológiákban, összehasonlítva akár a 10 évvel ezelőtti állapotokkal.
Szerinte egyébként az utóbbiak nem csak tartalmat állítanak elő, hanem azon keresztül formálják is, ahogy kulturális értelemben a világot látjuk, Franciaország és az Egyesült Államok értékei között pedig apró, de fontos különbségeket lát ebben a tekintetben. A munkaerőpiac fejre állítását és az MI-hez kapcsolódó más változásokat is tempósabbnak és súlyosabbnak tartja az ottani általános vélekedéshez képest. Az emberihez mérhető általános MI (AGI) hajkurászását ugyanakkor a vallásos buzgalomhoz hasonlította, miközben az biztosan nem úgy fog kialakulni, hogy tegnap még nem létezett, de ma már létezik.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak