Újra lendületet kaphatnak az olyan évek óta egy helyben topogó fejlesztések, mint a vállalati felhasználásra tervezett kiterjesztett valóságot használó okosszemüvegek.

Nem lenne meglepő, ha az 5G terjedésére reagálva a Google titkos műhelyében ismét bővítenék a Google Glass fejlesztőcsapatát. A campus hálózatok adta lehetőség ugyanis új utakat nyitnak olyan technológiáknak, melyekre eddig jobbára elméleti lehetőségként gondolhattunk. A német állam még rá is erősített erre a vonalra azzal, hogy nem telekommunikációs vállalatok is hozzájuthatnak helyi frekvenciákhoz.

A belga Orange viszont hasonló utat követ, mint a magyar szolgáltatók: Antwerpenben létrehozott egy olyan 5G-s campus hálózatot, amely több vállalatnak vállalatnak ad lehetőséget a kísérletezésre. Nem mellesleg a belgáknál ez az első nagyobb kiterjedésű 5G-s hálózat, ami jelzi is, hol lehet helye elsősorban az új átviteli technológiának, derül ki a német Computerwoche összeállításából.

Feltámadhat az okosszemüveg

Habár azzal a Google már régen leszámolt, hogy a Google Glass tömegtermék legyen, a kiterjesztett valósághoz (AR – Augmented Reality) kapcsolódó, professzionális felhasználása is inkább elméleti lehetőség maradt. Áttörést annak ellenére nem sikerült elérni, hogy az elmúlt években több gyártó (többek között a Microsoft és a Lenovo) beszállt erre a piacra, és születtek is elfogadható megoldások.

Az 5G azonban ismét életet lehelhet a kezdeményezésekbe (ahogy az érintőképernyő befutásához is szükség volt az okostelefonra). Az antwerpeni gyárában csúcstechnológiájú polimereket gyártó Covestro azzal kísérletezik az Orange kísérleti hálózatán, hogy ahol lehet, kiiktatja a karbantartásból, javításból a papíralapú dokumentációt. A karbantartók (technikusok, mérnökök) a mintegy 3 km hosszú gyártelep minden pontján ipari tableteken és okosszemüvegeken férhetnek hozzá valós időben minden fontos képi és szöveges információhoz. Ha például leáll a gyártósoron egy gép, a technikusnak csak le kell olvasnia az eszköz QR-kódját, és máris hozzájut az AR-rendszeren keresztül a 3D-s modellhez vagy olyan videókhoz, melyek a gyártóberendezés javításában segítenek (lásd a leni videót).

Ezek a lehetőségek elméletileg azóta léteznek, amióta az okosszemüveget kitalálták. Hétköznapi alkalmazásukat azonban nem segítette, hogy egy okosszemüveg viselése nem feltétlenül kényelmes, például mert erősen megosztja a figyelmet. Ezért is fordult a fejlesztők érdeklődése a célzott, professzionális (ipari, gyógyászati stb.) felhasználás felé. Ott azonban azonnal jelentkezett a másik szűk keresztmetszet: a megbízható adatátviteli háttér biztosítása. Az 5G azonban nem csak arra ad lehetőséget, hogy nagy megbízhatósággal és nagy felbontásban lehessen az AR-alkalmazáshoz képi információkat küldeni az okosszemüvegre, hanem arra is, hogy a szemüvegben lévő kamera képét is lényegében valós időben lehessen továbbítani például egy távolról segítő speciális szakértőnek. A Covestro is ilyen irányba terjeszti ki a kísérleti projektjét.
 


A kommunikációs lehetőségek is kibővülnek

Az 5G másik legkézenfekvőbb alkalmazási területe a helyi hálózat rugalmasabbá és megbízhatóbbá tétele. Ha egy üzem területén az OT-nek (Operation Technology – a hálózatba kapcsolt gyártóeszközök összessége) nagy mennyiségű adatot kell továbbítania alacsony késleltetéssel, akkor eddig vezetékes LAN-t kellett használni. Ez azonban nagyban megköti a gyártási folyamattervezés kezét. Ha át kell pakolni a gyártóberendezéseket a csarnokon belül, akkor vagy bevállalják a hálózat átépítését is, ami plusz idő és pénz, vagy kényszerű kompromisszumokat kötnek.

Az osztrák Borealis műanyaggyártó azzal kísérletezik, hogy a campus hálózattal váltsa ki a vezetékes LAN-ját. Az üzemben poliolefint állítanak elő, amit például elektromos kábelek szigetelésére használnak. Mivel az anyagtisztaság a poliolefin esetében kulcsfontosságú, a gyártási folyamat hét pontján ellenőrzik a minőséget. Ez kétféleképpen történik: egyrészt a helyszínen végeznek fizikai ellenőrzést, másrészt az anyagmintákról nagy felbontású felvételek készülnek, amiket egy az Azure-ban futó, mesterséges intelligenciát használó minőségellenőrzési rendszer elemez. Ha a felhős rendszer szennyeződést talál, akkor a képeket és a metaadatokat automatikusan továbbítja egy laborba, ahol további vizsgálatokat végeznek. Mivel itt folyamatosan nagy mennyiségű adatok kell továbbítani megbízhatóan, korábban erre vezetékes LAN-t használtak, ami viszont erősen megkötötte az ellenőrzési pontok elhelyezésében a gyártástervezők kezét.

A BASF vegyipari vállalat szintén Antwerpenben működő üzemében a vészhelyzeti kommunikációt vitte át 5G-re. Mint a Computerwoche-nak nyilatkozta az üzem egyik vezetője, számukra valóban robbanásálló kommunikációra van szükség, hogy bármilyen helyzetben lehessen riasztani az orvosokat, tűzoltókat, karbantartókat. Erre korábban egy TETRA (TErrestrial Trunked RAdio – földfelszíni trönkölt rádió) rendszert használtak. Ez ugyan nagy megbízhatóságú kommunikációt biztosít, de az 5G sokkal stabilabb, mondta a vezető. A rendszert ki akarják egészíteni automatikus videostreaminggel és földrajzi helymeghatározással is, emellett tervezik 5G-s geokerítés építését, és bevezetnék a testkamerákkal történő videoközvetítést, vagy az irányítóközpontba azonnal becsatlakoztatható hordozható gázérzékelőket is.

Mobilitás

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.