Önvezető targoncákat is működtető automatizált anyagmozgatási rendszert tesztel a BorgWarner oroszlányi telephelyén a gyártócég és a T-Systems. Maga az automatizált anyagmozgatás nem újdonság, a mostani kísérlet sokkal inkább a kommunikációs háttérről, a campus hálózat alkalmazhatóságáról szól.
A rendszerhez használt campus hálózatot a gyárban tavaly ősszel még 4G/LTE technológiával épített ki a Magyar Telekom. Erre alapozva építették fel azt a rendszert, amelyen keresztül önvezető targoncákat lehet irányítani.
Nagy megbízhatóság, alacsony késleltetés
Azt a T-Systems pilotról kiadott közleménye is hangsúlyozza, hogy az ún. AGV (Automated Guided Vehicle) járművek alkalmazása az ipari logisztikában nem újdonság, sőt egyre több helyen alkalmazzák pontosságuk, betaníthatóságuk és a gyakorlatilag száz százalékos rendelkezésre állásuk miatt. Az önvezető rendszer alacsony késleltetésű és nagy megbízhatóságú kommunikációjának ott van különösen fontos szerepe, ha ezek a szállítóeszközök ún. hibrid gyártási közegben mozognak, azaz olyan térben, ahol emberek is dolgoznak a robotok mellett. Ilyenkor az önvezető szállítóeszköznek késleltetés nélkül fel kell ismernie a veszélyhelyzetet, amelyre azonnal reagálnia is kell (megállás, kikerülés).
Az automatizált anyagmozgatást egyelőre egy csomagolóanyag-típusra teszteli a két cég. A tesztelés során gyűjtött adatok elemzése alapján döntenek majd a továbblépés irányáról, azaz hogy a megoldást kiterjesztik további folyamatokra vagy inkább a másik gyáregység hasonló folyamatára alkalmazzák.
Ugyancsak a campus hálózat adja majd a kommunikációs hátterét a belső logisztikát segítő IoT-s vonalkódolvasó rendszernek, valamint a gyártásmonitoringhoz használható vezetéknélküli gyártásvezérlésnek is (PLC adatkapcsolás).
Dedikált hálózat eddig is létezett, csak másként
Vezetékes campus networköket eddig is alkalmaztak iparvállalatok a belső adatáramlás biztosítására. Az 5G-s mobil campus hálózat azonban a vezetékes hálózathoz képest sokkal rugalmasabban biztosítja a szükséges alacsony késleltetésű és nagy sávszélességű kommunikációt, mivel az üzemcsarnokban/telephelyen teljes beltéri lefedettséget is biztosít.
A gyártóipar emiatt élénken érdeklődik az 5G technológia iránt. Németországban az 5G-s frekvenciaaukciókon a telekommunikációs szolgáltatók mellett más iparágak képviselői is hozzájuthatnak campus hálózatok kiépítésére alkalmas helyi frekvenciákhoz. A német gyártóipar legfontosabb szereplői – köztük az autógyártók és a nagy beszállítóik vagy az olyan ipari óriások, mint a Siemens – be is szállt az aukcióba, hogy ezzel biztosítsák ipar 4.0 fejlesztéseikhez (pl. IoT/IIoT) a kommunikációs hátteret.
Mivel azonban Magyarországon csak az inkumbens szolgáltatók jutottak 5G-s frekvenciához, a hazai ipari campus hálózatok csak velük együttműködésben épülhet ki. Ebben eddig két minta van. A Magyar Telekom maga építette ki a BorgWarner hálózatát. A Vodafone viszont csak frekvenciát adott a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen számára egy campus teszthálózat kiépítésére, de a hálózatot a BME épít ki a Nokiával együttműködésben.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból
Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak