Az egyik legfejlettebb gyártástechnológiával rendelkező hazai vállalatnál már éles gyártási körülmények között tesztelik az első helyi mobilhálózatot – egyelőre 4G/LTE-n.

Valós gyártási körülmények között tesztelik a régió első helyi mobilhálózatát (campus network) – adta hírül a hálózatot kiépítő T-Systems és a Magyar Telekom. A helyi 4G/LTE hálózatot a BorgWarner oroszlányi telephelyén alakították ki. A hálózat kiépítését februárban kezdték meg.

A dedikált mobilhálózat vezeték nélküli kapcsolódást tesz lehetővé a gyár területén. A turbófeltöltőket gyártó vállalat a belső logisztikához (Barcode-olvasás, automatizált anyagmozgatás), a gyártásvezérléshez (PLC adatkapcsolat), valamint a gyártásmonitoringhoz is használja a hálózatot, de ezzel oldja meg a hagyományos telekommunikációs igényeit is. A hálózatot úgy alakították ki, hogy később át lehessen állítani 5G-re.

Az 5G egyik fontos területe lesz

Maga a campus network nem új találmány, azt vezetékes alapon az iparvállalatok is használták például létesítményeik helyi hálózatainak összekapcsolására, a belső adatáramlás biztosítására és kommunikációra. A mobil campus hálózatok dedikáltan telepített bázisállomásra épülnek, és beltéri lefedettséget is biztosítanak. Magát a hálózatot pedig az adott területen belül jellemző speciális ügyféligényekhez lehet igazítani például kapacitás, késleltetés, megbízhatóság és biztonság tekintetében is.

A várakozások szerint az 5G egyik fontos felhasználója a gyártóipar lesz. Éppen ezért például Németországban eleve úgy tervezték meg az 5G-s frekvenciaaukciót, hogy azon nem csak a telekommunikációs piac szereplői, hanem más iparágak képviselői is hozzájuthassanak helyi frekvenciákhoz. A júniusban lezajlott első körben ugyan csak a szolgáltatók vehettek részt, de novemberben az eredeti terveknek megfelelően a német hírközlési hatóság, a Bundesnetzagentur újabb pályázatot írt ki. Ezen olyan frekevenciákat értékesítenek, melyeket lokális vagy helyi mobilhálózatok kialakítására lehet majd használni.

A német gyártóipar nagy szereplői, többek között az autógyártók és a nagy beszállítók (pl. a Bosch) is jelezték, hogy fognak pályázni. A frekvencia birtokában saját forrásból és üzemeltetéssel tudják kialakítani az ipar 4.0 fejlesztéseikhez szükséges nagy sávszélességű vezeték nélküli kommunikációs rendszereiket.

Magyarországon ezzel szemben csak az inkumbens szolgáltatók pályázhatnak 5G-s frekvenciákra, így a hazai ipari szereplők is csak segítségükkel alakíthatnak ki campus hálózatokat.

Ez még csak teszt

Az 5G-s mobilhálózatok bevonulása a gyártóiparban fontos lépés a gyártás korszerűsítéséhez. Egyszerre kínál ugyanis teljes lefedettséget és nagy rugalmasságot a gyártási folyamatokhoz, az automatizációs megoldásokhoz stb.

Bár a BorgWarner az ipar 4.0 megoldásokban is a magyarországi gyártóvállalatok élcsapatához tartozik, a campus hálózattal egyelőre csak ott is tesztelik az 5G mobiltechnológia lehetőségeit. A gyártóvállalat a campus hálózattól a gyártási folyamat hatékonyságának javulását várja.

Mobilitás

A magyarok fontosnak érzik a digitális képességeket, de sokaknak van mit tanulnia

Egy friss hazai reprezentatív felmérés szerint honfitársaink több mint fele érzi úgy, hogy digitális ismeretein lenne mit csiszolni.
 

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Mit tartogat a jövő ebben a rendkívül dinamikusan fejlődő környezetben?
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.