Csak három szolgáltató licitálhat szeptember 23-ától négy napon át az 5G-s frekvenciákra.
Hirdetés
 

Három jelentkezőt – a Magyar Telekomot, a Telenort és a Vodafone-t – vette árverési nyilvántartásba ma a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). Az NMHH közleménye szerint A 700 MHz-es, a 2100 MHz-es, a 2600 MHz-es és a 3600 MHz-es frekvenciasávok árverésére augusztus 8-án mind a négy mobilszolgáltató jelentkezett.

November elejére meglesz az eredmény

A közjegyző jelenlétében felnyitott pályázatokat első körben alaki vizsgálatnak vetették alá, ami után a hatóság hiánypótlásokat is kért. Végül, a hiánypótlás lezárása után ma csupán a magyar mobilpiac három nagy szereplőjét vette nyilvántartásba. A Digi ugyanis nem felelt meg a részvételi feltételeknek, így nem vehet részt a versenyben. Azt azonban az NMHH közleménye nem részletezte, milyen okokból zárta ki a céget.

Az eljárás során az NMHH a 700 MHz-es frekvenciasávban öt darab 10 MHz-es (5×2×5 MHz megoszlásban), a 2100 MHz-es sávban három darab 10 MHz-es (3×2×5 MHz), a 2600 MHz-es sávban egy 15 MHz-es (1×15 MHz), a 3600 MHz-es sávban pedig összesen 31 darab 10 MHz-es (31×10 MHz) spektrumot értékesít. Ezekre a szolgáltatók tizenöt évre szerezhetnek használati jogot, ami versenyeztetés nélkül egy alkalommal hosszabbítható meg öt évvel. (Az árverési feltételekről itt írtunk részeletesen.)

A három szolgáltató frekvenciasávonként négy külön naptári napon licitálhatnak majd, sorrendben a 2600 MHz-es, a 3600 MHz-es, a 700 MHz-es és végül a 2100 MHz-es frekvenciasávok blokkjaira. A résztvevőknek az NMHH ezt megelőzően próbaárverést is tart.

Az NMHH az egyes árverési napok eredményét csak az eljárás végén, az árverési eljárást lezáró döntésében, egyszerre hozza nyilvánosságra. Erre a tervek szerint október végén, november elején kerülhet sor.

Nehéz helyzetbe kerül a piac kihívója

A Digi ezzel nehéz helyzetbe került. Ahhoz ugyanis, hogy valóban veszélyeztesse a három nagyobb szereplő piaci pozícióit, gyorsan kellene bővítenie a hálózatának mind a lefedettségét, mind a kapacitását, amihez újabb frekvenciákra lett volna szüksége.

A szolgáltató nem kapkodta el a piacra lépést. Bár már 2014-ben frekvenciához jutott az 1800 MHz-es sávban, majd két évvel később a 3400-3800 MHz-es sávra kiírt tenderen is elhozott négy alapblokkot, saját szolgáltatását csak idén május végén sikerült elindítania. A korlátozott lefedettséget azonban agresszív árazással ellensúlyozta.

Bár a Digi kizárásának a másik három szolgáltató egyöntetűen örülhet, a HWSW-nek több forrás is azt mondta, hogy elsősorban a Telenor profitálhat belőle az állítólagosan küszöbön álló, korábban hírbe hozott állami befektetés miatt. A Telenornak ugyanis épp azokra a sávokra van szüksége, mint a Diginek. (Júniusban röppent fel a hír, hogy az állam az Antenna Hungárián keresztül 25 százalékos részesedést szerezne a Telenorban.)

Mobilitás

Vodafone-t cserélt Yettelre a magyar állam

A 4iG viszont az Antenna Hungárián keresztül immár a Vodafone 70,5 százalékát birtokolja.
 
Hirdetés

Ez gyorsan ment, az Invitech bevezeti a SOAR-t

Az Invitech biztonsági műveleti központjában olyan automatizált megoldást vezetnek be, amellyel akár egy eddig félnapos elemzőmunka is csak negyedórát vehet majd igénybe. Ez a SOAR.

Felderítés nélkül csatába menni – nagyjából ehhez hasonlítható az automatizált rendszereket nélkülöző kibervédelem. A mesterséges intelligencia mindkét oldalon beszállt a küzdelembe.

a melléklet támogatója az Invitech

CIO KUTATÁS

A HAZAI NAGYVÁLLALATOK FELHŐHASZNÁLATÁRÓL

Az Ön véleményére is számítunk Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével és az IPR-Insights szakértőivel közösen összeállított kutatásunkban.
Segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Létezik egy ortodox irányzat, mely szerint a jelszavak legyenek minél hosszabbak és összetettebbek, valamint cseréljük azokat minél gyakrabban. Valóban ettől lesznek a rendszereink biztonságosabbak? Pfeiffer Szilárd (Balasys) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.