Három jelentkezőt – a Magyar Telekomot, a Telenort és a Vodafone-t – vette árverési nyilvántartásba ma a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). Az NMHH közleménye szerint A 700 MHz-es, a 2100 MHz-es, a 2600 MHz-es és a 3600 MHz-es frekvenciasávok árverésére augusztus 8-án mind a négy mobilszolgáltató jelentkezett.
November elejére meglesz az eredmény
A közjegyző jelenlétében felnyitott pályázatokat első körben alaki vizsgálatnak vetették alá, ami után a hatóság hiánypótlásokat is kért. Végül, a hiánypótlás lezárása után ma csupán a magyar mobilpiac három nagy szereplőjét vette nyilvántartásba. A Digi ugyanis nem felelt meg a részvételi feltételeknek, így nem vehet részt a versenyben. Azt azonban az NMHH közleménye nem részletezte, milyen okokból zárta ki a céget.
Az eljárás során az NMHH a 700 MHz-es frekvenciasávban öt darab 10 MHz-es (5×2×5 MHz megoszlásban), a 2100 MHz-es sávban három darab 10 MHz-es (3×2×5 MHz), a 2600 MHz-es sávban egy 15 MHz-es (1×15 MHz), a 3600 MHz-es sávban pedig összesen 31 darab 10 MHz-es (31×10 MHz) spektrumot értékesít. Ezekre a szolgáltatók tizenöt évre szerezhetnek használati jogot, ami versenyeztetés nélkül egy alkalommal hosszabbítható meg öt évvel. (Az árverési feltételekről itt írtunk részeletesen.)
A három szolgáltató frekvenciasávonként négy külön naptári napon licitálhatnak majd, sorrendben a 2600 MHz-es, a 3600 MHz-es, a 700 MHz-es és végül a 2100 MHz-es frekvenciasávok blokkjaira. A résztvevőknek az NMHH ezt megelőzően próbaárverést is tart.
Az NMHH az egyes árverési napok eredményét csak az eljárás végén, az árverési eljárást lezáró döntésében, egyszerre hozza nyilvánosságra. Erre a tervek szerint október végén, november elején kerülhet sor.
Nehéz helyzetbe kerül a piac kihívója
A Digi ezzel nehéz helyzetbe került. Ahhoz ugyanis, hogy valóban veszélyeztesse a három nagyobb szereplő piaci pozícióit, gyorsan kellene bővítenie a hálózatának mind a lefedettségét, mind a kapacitását, amihez újabb frekvenciákra lett volna szüksége.
A szolgáltató nem kapkodta el a piacra lépést. Bár már 2014-ben frekvenciához jutott az 1800 MHz-es sávban, majd két évvel később a 3400-3800 MHz-es sávra kiírt tenderen is elhozott négy alapblokkot, saját szolgáltatását csak idén május végén sikerült elindítania. A korlátozott lefedettséget azonban agresszív árazással ellensúlyozta.
Bár a Digi kizárásának a másik három szolgáltató egyöntetűen örülhet, a HWSW-nek több forrás is azt mondta, hogy elsősorban a Telenor profitálhat belőle az állítólagosan küszöbön álló, korábban hírbe hozott állami befektetés miatt. A Telenornak ugyanis épp azokra a sávokra van szüksége, mint a Diginek. (Júniusban röppent fel a hír, hogy az állam az Antenna Hungárián keresztül 25 százalékos részesedést szerezne a Telenorban.)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak