A vállalat negyedét venné meg az Antenna Hungárián keresztül. Még az idén lezongoráznák az adásvételt – állítja a lap.

Nagyságrendileg 25 százalékos részesedést szerezne az állam a Telenorban – értesült a Népszava két egymástól független forrásból. Az államhoz az Antenna Hungária Zrt.-n keresztül jutna a tulajdonrész, és állítólag Orbán Viktor kormányfő szeretné, ha még az idén létrejönne a megállapodás.

Gyors változások egy év alatt

A Telenor jelenlegi tulajdonosa, a cseh PPF Csoport tavaly márciusban jelentette be, hogy négy Telenor-leányvállalatért – a magyar mellett a bolgár, a montenegrói és szerbiai volt a csomagban – összesen 2,8 milliárd eurót fizet a norvég anyavállalatnak.

Bár az előzmények miatt sokan azt feltételezték, hogy a csehek csak átmeneti tulajdonosok lesznek, és a magyar leányvállalat hamarosan kormányközeli kézbe kerül, az új tulajdonosnak viszonylag gyorsan sikerült megnyugtatnia a piacot, hogy hosszú távra tervez a Telenortól megszerzett négy a leányvállalattal, kihasználva a régiós szinergiákat.

A bizalmat erősítette, hogy a prágai központú PPF, amely a közép-kelet-európai térség legnagyobb magántőke-befektető társasága, már rendelkezett távközlési céggel: 2013-ban vásárolta meg a cseh O2-t a Telefonicától, mellyel a cseh és szlovák piacra is belépett. Az O2 működtetési módja – például a távközlési szolgáltatás és az infrasturktúra-üzemeltetés szétválasztása – is arra utalt, hogy komoly terveik vannak a régiós távközlési piacon.

Mint a Népszava írja, az új tulajdonossal jó évet zárt a cég, növelni tudta az árbevételét is. A lap forrása szerint ez is közrejátszhat az állami tulajdonszerzésben. Mivel a cég nyereséges, osztalékot is fizet. "A kormányfő szerint az állam nyugodtan beszállhat ilyen nyereséges cégekbe, mert azzal csak jól jár, így a jövőben akár további tulajdonszerzések is jöhetnek" – idézi a lap egyik kormányzati forrását. Az állami tulajdonszerzés azért sem lenne meglepő, mivel 2010. óta érezhetően erősödött az a tendencia, hogy az állam igyekszik tulajdonosként is jelen lenni stratégiai iparágakban (pl. MOL), és jó ideje a mobil távközlés is annak számít.

Állami mobilszolgáltató lesz?

Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy lényegében a 2010-es évek elejétől napirenden van egy állami mobilszolgáltató létrehozása. Bár az erre létrehozott MPVI Mobil Zrt.-vel végül csúnyán felsült az állam, a terv újra és újra előkerült. Tavaly például Lázár János melegítette fel az ötletet, hogy az államnak fel kellene húznia egy állami mobilszolgáltatót. Ő erre olyan forgatókönyvet is elképzelhetőnek tartott, hogy az állam beszáll egy piaci vállalatba.

Ha igazak a Népszava értesülései, az időzítést az indokolná, hogy az NMHH közzétette az 5G-s frekvenciaaukció tervezetét, és kiderült, hogy az állam is odaáll az 5G-s fejlesztések mellé. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter például a közelmúltban egy konferencián arról beszélt, hogy akár az infrastruktúra kiépítésébe is beszállna az állam, hogy kellőképpen felgyorsítsák az 5G-s infrastruktúra kiépülését.

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.