Újabb fronton lép a nagyvállalati piacra a Lenovo: a napokban jelentette be ThinkReality A6 nevű AR headsetjét, amely számos ponton rokonságot mutat a Microsoft HoloLens termékével. A Lenovo is teljes vállalati eszközkészletet szállít hardverrel és szoftverplatformmal. Az AR-piacon egyre nagyobb tülekedés várható. Az IDC egy tavaly decemberi előrejelzése szerint idén már 20 milliárd dolláros tortát jelent ez a szegmens, miközben 2017-ben még a 13 milliárdot sem érte el. Egyre több gyártó jelenik meg a szegmensben, többek között a HP , a HTC, a Dell vagy a Toshiba is rendelkezik AR-eszközökkel.
Arra gyúrtak, hogy könnyű legyen
A Lenovo headsetjének egyik nagy előnye, hogy rendkívül könnyű. Tömege mindössze 380 gramm (a Microsoftnak a HoloLens második kiadásánál sem sikerült 560 gramm alá mennie).
A szemüveg a tartalmakat full HD felbontásban jeleníti meg, a látómező 40 fokos (ebben jóval gyengébb, mint a HoloLens). Van rajta két nagy látószögű kamera, két mélységérzékelő és egy 13 megapixeles RGB szenzor, valamint hangvezérléshez mikrofonok. A headset követi a szem mozgását, és a szem pozíciójának megfelelően optimalizálja a felbontást. Használható hozzá ún. 3DoF vezérlő, ami három szabadságfokos mozgást tesz lehetővé a virtuális térben (például egy tárgy körüljárható).
A headseten vannak beépített hangszórók, 3,5 milliméteres jack, a hálózati kapcsolatot egy wifivezérlő biztosítja. A 6800 mAh kapacitású akkumulátorral mintegy 4 órán át lehet használni hálózattól függetlenül.
A hardver tömegét a teljesítménnyel és a kompaktság feladásával fizette meg a Lenovo. A központi egység a Qualcomm Snapdragon 845-ös processzora, ami egy Intel Movidius csip társaságában egy külső SSD-meghajtó méretű, övre csatolható készülékházban kapott helyet. A Microsoft ezzel szemben egy erősebb processzort (Snapdragon 850) és minden egyéb kiegészítőt is beleszuszakolt a headsetbe. Ugyan a HoloLens kompaktabb, tartós használatnál komoly érv lehet a ThinkReality mellett a közel 20 dekányi különbség.
Platformot is adnak hozzá
A Lenovo platformot is fejlesztett a headsethez, amelyen a vállalatok saját AR-alkalmazásokat hozhatnak létre. A gyártó szándéka ugyanis az, hogy a lehető legkevésbé kösse meg a felhasználók kezét, például teljes szabadságot biztosít az operációs rendszer tekintetében is.
A nyílt ThinkReality platform bármilyen felhős szolgáltatáson (AWS, Azure stb.) használható, sőt abban is teljes szabadságot ad, hogy milyen hardvert társítunk majd hozzá. Azaz nem csak a Lenovo headsetjével, hanem más gyártók hasonló eszközeivel, például Oculus Rifttel is használhatjuk. (Hasonló nyíltságot ígért a Microsoft is, ám egyelőre csak a szándék van meg.) A nyílt platformot a Gartner kutatási igazgatója, Annette Jump egyébként fontos elemnek tartja. Mint az amerikai Computerworldnek kifejtette, a fejlesztési platform segíthet abban, hogy az kiterjesztett vagy kevert valós megoldások elterjedjenek. Az azonban még nagy kérdés, hogy hány fejlesztőt lesz képes bevonzani a Lenovo a platformjára.
A ThinkReality A6 megjelenési dátumát még nem közölte a Lenovo, de a tervek szerint még az idén piacra dobná. Azok a vállalati ügyfelei azonban már használhatják, melyek megjelenés előtt hozzáférhetnek a vállalat újdonságaihoz.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak