Demokrata és republikánus törvényhozók egy csoportja közös levélben fordult Joe Biden amerikai elnökhöz annak érdekében, hogy ne érje méltánytalan elbánás az egyesült államokbeli nagy technológiai cégeket amiatt, hogy az EU-ban új, a korábbinál lényegesen szigorúbb játékszabályok vonatkoznak a nagy digitális platformokra.
A Reuters exkluzív beszámolója alapján a képviselőház 21 tagja által aláírt levélben többek között arra figyelmeztetnek a honatyák, hogy az új szabályok kárt okozhatnak az amerikai gazdasági és biztonsági érdekeknek, és felszólították Bident, hogy gondoskodjon róla, hogy az EU tisztességes keretek között alkalmazza a frissen felállított keretrendszert.
"Az ágazatban betöltött vezető szerepünk biztosítása elengedhetetlen gazdaságunk és az amerikai munkavállalók számára. A vezető amerikai vállalatok 'kapuőrként' való kijelölése azzal fenyeget, hogy felborítja az amerikai gazdaságot, csökkenti globális vezető szerepünket a digitális szférában, és veszélyezteti a fogyasztók biztonságát." - áll a hírügynökség által idézett levélben.
A levélírók egyik legnagyobb problémája, hogy a digitális piacokról rendelkező DMA (Digital Markets Act) gyakorlati átültetése során a hat kapuőrnek minősített vállalat közül öt amerikai. Az Alphabet (Google), az Amazon, az Apple, a Meta (Facebook) és a Microsoft mellett a TikTokot birtokló kínai ByteDance esik még ilyen komoly besorolás alá. A kétoldali állásfoglalást jegyzők szerint ez felveti a kivételezés gyanúját az európai döntéshozatalban.
A nagyság átka
A képviselői aggodalmak egy részét meglehetősen nehéz komolyan venni, hiszen például a "fogyasztók biztonságának veszélyeztetése" nem feltétlenül abból következik, hogy ezeket a nagy digitális platformokat folyamatos elszámoltatásra, illetve a korábbinál jóval átláthatóbb működésre kényszerítik.
Arra pedig, hogy miért pont amerikai vállalatok adják a kapuőrök nagyrészét, elég csak megnézni ezeknek a cégeknek a dominanciáját a globális technológiai iparban. Az Apple és a Google például a mobil, a Microsoft pedig a PC-s operációs rendszerek esetében rendelkezik elsöprő részesedéssel, de említhető a Meta erőfölénye a közösségi csatornák esetében, vagy éppen az Amazon, a Microsoft és a Google szilárd triumvirátusa a cloud szolgáltatásoknál. Az új EU-s szabályozás épp azt akarja elérni, hogy ezekkel az irdatlanul nagyra nőtt szervezeteket is rá lehessen szorítani a tisztességes üzleti magatartásra.
A leginkább politikai haszonszerzés miatt megszövegezett levél közvetlen kiváltó oka minden bizonnyal az X (leánykori nevén Twitter) ellen tegnap indított EU-s eljárás lehetett. Az Európai Bizottság álláspontja szerint ugyanis a közösségi platform számos területen megsérti az online szolgáltatások működését szabályzó DSA-t.
Amit szabad Jupiternek...
Ironikus módon a képviselői levél nyilvánosságra hozatalával nagyjából egy időben derült ki, hogy a Google-nek 700 millió dollár és egy sor ígéret fejében sikerült megegyeznie az amerikai kormányzattal egy olyan perben, ahol a tagállamok főügyészei épp azt igyekeztek bizonyítani, hogy a keresőóriás visszaél piaci dominanciájával, és a fogyasztókra káros üzleti modellt használ alkalmazásáruházában. (Egy másik, az Epic Games által indított, szintén a Play Áruház működésével kapcsolatos ügyben pedig épp egy hete találta minden vádpontban vétkesnek a Google-t egy kaliforniai esküdtszék.)
A helyzet igy nagyjából olyan, mint ahogy Cyrano áll az orrához: Amerikában tudják, hogy nincs rendben, ahogy a big techek működnek, és igyekeznek is őket megszorongatni, de hogy ezt más tegye meg, azt már nem tűrhetik!
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak