Az X ellen indított EU-s eljárás azonnal politikai pánikot szült a tengerentúlon. A honatyák Biden elnöknél lobbiznak, hogy aktívan őrködjön az amerikai érdekek felett.

Demokrata és republikánus törvényhozók egy csoportja közös levélben fordult Joe Biden amerikai elnökhöz annak érdekében, hogy ne érje méltánytalan elbánás az egyesült államokbeli nagy technológiai cégeket amiatt, hogy az EU-ban új, a korábbinál lényegesen szigorúbb játékszabályok vonatkoznak a nagy digitális platformokra.

A Reuters exkluzív beszámolója alapján a képviselőház 21 tagja által aláírt levélben többek között arra figyelmeztetnek a honatyák, hogy az új szabályok kárt okozhatnak az amerikai gazdasági és biztonsági érdekeknek, és felszólították Bident, hogy gondoskodjon róla, hogy az EU tisztességes keretek között alkalmazza a frissen felállított keretrendszert.

"Az ágazatban betöltött vezető szerepünk biztosítása elengedhetetlen gazdaságunk és az amerikai munkavállalók számára. A vezető amerikai vállalatok 'kapuőrként' való kijelölése azzal fenyeget, hogy felborítja az amerikai gazdaságot, csökkenti globális vezető szerepünket a digitális szférában, és veszélyezteti a fogyasztók biztonságát." - áll a hírügynökség által idézett levélben.

A levélírók egyik legnagyobb problémája, hogy a digitális piacokról rendelkező DMA (Digital Markets Act) gyakorlati átültetése során a hat kapuőrnek minősített vállalat közül öt amerikai. Az Alphabet (Google), az Amazon, az Apple, a Meta (Facebook) és a Microsoft mellett a TikTokot birtokló kínai ByteDance esik még ilyen komoly besorolás alá. A kétoldali állásfoglalást jegyzők szerint ez felveti a kivételezés gyanúját az európai döntéshozatalban. 

A nagyság átka

A képviselői aggodalmak egy részét meglehetősen nehéz komolyan venni, hiszen például a "fogyasztók biztonságának veszélyeztetése" nem feltétlenül abból következik, hogy ezeket a nagy digitális platformokat folyamatos elszámoltatásra, illetve a korábbinál jóval átláthatóbb működésre kényszerítik.

Arra pedig, hogy miért pont amerikai vállalatok adják a kapuőrök nagyrészét, elég csak megnézni ezeknek a cégeknek a dominanciáját a globális technológiai iparban. Az Apple és a Google például a mobil, a Microsoft pedig a PC-s operációs rendszerek esetében rendelkezik elsöprő részesedéssel, de említhető a Meta erőfölénye a közösségi csatornák esetében, vagy éppen az Amazon, a Microsoft és a Google szilárd triumvirátusa a cloud szolgáltatásoknál. Az új EU-s szabályozás épp azt akarja elérni, hogy ezekkel az irdatlanul nagyra nőtt szervezeteket is rá lehessen szorítani a tisztességes üzleti magatartásra.

A leginkább politikai haszonszerzés miatt megszövegezett levél közvetlen kiváltó oka minden bizonnyal az X (leánykori nevén Twitter) ellen tegnap indított EU-s eljárás lehetett. Az Európai Bizottság álláspontja szerint ugyanis a közösségi platform számos területen megsérti az online szolgáltatások működését szabályzó DSA-t.

Amit szabad Jupiternek...

Ironikus módon a képviselői levél nyilvánosságra hozatalával nagyjából egy időben derült ki, hogy a Google-nek 700 millió dollár és egy sor ígéret fejében sikerült megegyeznie az amerikai kormányzattal egy olyan perben, ahol a tagállamok főügyészei épp azt igyekeztek bizonyítani, hogy a keresőóriás visszaél piaci dominanciájával, és a fogyasztókra káros üzleti modellt használ alkalmazásáruházában. (Egy másik, az Epic Games által indított, szintén a Play Áruház működésével kapcsolatos ügyben pedig épp egy hete találta minden vádpontban vétkesnek a Google-t egy kaliforniai esküdtszék.)

A helyzet igy nagyjából olyan, mint ahogy Cyrano áll az orrához: Amerikában tudják, hogy nincs rendben, ahogy a big techek működnek, és igyekeznek is őket megszorongatni, de hogy ezt más tegye meg, azt már nem tűrhetik!

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.