A keresőóriás ellen másfél éve indított eljárást az USA szinte összes állama, mivel felmerült, hogy alkalmazásboltja versenyellenes módon működik. Úgy tűnik, a gyanú nem volt alaptalan.

Ugyan már idén szeptemberben sikerült elvi megállapodásra jutni a vitás feleknek, az USA tagállamai és a Google közt másfél éve húzódó jogi eljárásra végül csak tegnap került pont azzal, hogy nyilvánosságra hozták az egyezség részleteit. A cég blogján közzétett tájékoztatás szerint a Google egy sor kötelezettségvállalás mellett összesen 700 millió dollárt is kifizet azért, hogy ne folytatódjon az ügy, amely azt igyekezett tisztázni, hogy tisztességtelen piaci gyakorlatnak minősül-e a Play Áruház működése.

2021 nyarán az USA 36 tagállama és a főváros nyújtott be keresetet a Google ellen (amihez később újabb államok csatlakoztak), mert véleményük szerint a keresőóriás alkalmazásáruházával kapcsolatban számos ponton felmerül a versenyjogi szabályok megsértése.

Az egyik legérzékenyebb vádpont a Play Áruházban alkalmazott jutalékrendszer volt, amelyet a cég a platformon keresztül terjesztett appok által generált bevételből szed, de a partnerekre vonatkozó több más előírás, így például a Google saját fizetési megoldásának erőltetése sem tetszett a főügyészeknek. A felperesek azt is felrótták a cégnek, ahogy a Google igyekszik befolyást gyakorolni a mobilgyártókra, hogy a számára előnyös beállításokkal, előre installált elemekkel kapják kézhez a telefonokat a tulajdonosok.

Korrekciós pályára álltak

A Google a kifogásolt pontok egy részében gyorsan lépett. Így például még 2021 nyarán 30-ról 15 százalékra csökkentette az alkalmazásboltján keresztül végzett vásárlások jutalékát, amennyiben a partner forgalma nem éri el az évi egymillió dollárt. A fizetési rendszer ugyanakkor továbbra is zárt maradt. Igaz, egy ideje már pilot formában fut az USA-ban egy újítás, ami lehetővé teszi a fejlesztőknek, hogy a Google saját fizetési rendszere mellett alternatív megoldásokat is felajánljanak vásárláskor. A mostani megállapodásban a cég vállalta, hogy mindez alapvető, mindenki elérhető funkcióvá válik az Egyesült Államokban. (Dél-Korea egyébként egy 2021-ben elfogadott törvénnyel erre már korábban rászorította az Apple mellett a Google-t is.) 

A fizetési rendszer kényszerű megnyitása önmagában potenciális bevételcsökkenéssel jár a vállalatnak, ám az alku részét képezi egy, pontosabban két azonnali költségtétel is. A cég vállalta, hogy 630 millió dollárt fizet egy alapba, amelyből a korábbi gyakorlat miatt a fogyasztókat ért károkat lehet fedezni. További 70 millió dollárt pedig a pert indító államok használhatnak majd fel.

700 millió dollár ugyan elsőre hatalmas összegnek tűnhet, ám egy Google méretű vállalkozás számára ez alig több egy kerekítési hibánál. A Play Áruház idén becslések szerint nagyjából 45 milliárd dollár forgalmat generálhat, ráadásul ez egy olyan szegmens, amely kimagasló profitrátával működik. Könnyen belátható tehát, hogy a techóriásnál csak aprópénznek tekinthető az összeg, amivel sikerült megúsznia a bírósági tárgyalást.

Tűz alatt maradtak

Habár ezt a viharfelhőt sikerült szétoszlatni, a Google jogászai jövőre sem maradnak munka nélkül. A vállalat gyakorlatának szabályszerűségét ugyanis számos helyen megkérdőjelezik. Az alkalmazásáruház kapcsán például a Match randiapp tulajdonosa is pert indított, amelynek kapcsán szintén nemrég, idén ősszel született egy külön megállapodás.

Az Epic Games 2020-ban indított felkelése azonban még javában tart, ráadásul a keresőóriás éppen csúnya vesztésre áll. A cégről épp a napokban mondta ki egy kaliforniai esküdtszék, hogy a Play Áruházat versenyellenesen működteti. A testület nem csupán az Epic azon vádját találta megalapozottnak, miszerint a Google az áruházának köszönhetően monopóliummal bír az androidos alkalmazásokra, hanem azt is, hogy a big tech direkt lépéseket tett azért, hogy elfojtsa a versenyt. Például azzal, hogy kizárólagos megállapodásokat kötött befolyásos fejlesztőkkel.

Piaci hírek

Az USA-ban is megelégelték az előfizetésekkel való trükközéseket

Az amerikai versenyfelügyelet új szabályozással igyekszik visszaszorítani azt a gyakorlatot, hogy a vállalatok sportot csinálnak az előfizetések törlésének megnehezítéséből.
 
Hirdetés

ITSM a gyakorlatban

Három fájdalompont, amire az IT szolgáltatásmenedzsment gyors válaszokat adhat.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.