Ugyan már idén szeptemberben sikerült elvi megállapodásra jutni a vitás feleknek, az USA tagállamai és a Google közt másfél éve húzódó jogi eljárásra végül csak tegnap került pont azzal, hogy nyilvánosságra hozták az egyezség részleteit. A cég blogján közzétett tájékoztatás szerint a Google egy sor kötelezettségvállalás mellett összesen 700 millió dollárt is kifizet azért, hogy ne folytatódjon az ügy, amely azt igyekezett tisztázni, hogy tisztességtelen piaci gyakorlatnak minősül-e a Play Áruház működése.
2021 nyarán az USA 36 tagállama és a főváros nyújtott be keresetet a Google ellen (amihez később újabb államok csatlakoztak), mert véleményük szerint a keresőóriás alkalmazásáruházával kapcsolatban számos ponton felmerül a versenyjogi szabályok megsértése.
Az egyik legérzékenyebb vádpont a Play Áruházban alkalmazott jutalékrendszer volt, amelyet a cég a platformon keresztül terjesztett appok által generált bevételből szed, de a partnerekre vonatkozó több más előírás, így például a Google saját fizetési megoldásának erőltetése sem tetszett a főügyészeknek. A felperesek azt is felrótták a cégnek, ahogy a Google igyekszik befolyást gyakorolni a mobilgyártókra, hogy a számára előnyös beállításokkal, előre installált elemekkel kapják kézhez a telefonokat a tulajdonosok.
Korrekciós pályára álltak
A Google a kifogásolt pontok egy részében gyorsan lépett. Így például még 2021 nyarán 30-ról 15 százalékra csökkentette az alkalmazásboltján keresztül végzett vásárlások jutalékát, amennyiben a partner forgalma nem éri el az évi egymillió dollárt. A fizetési rendszer ugyanakkor továbbra is zárt maradt. Igaz, egy ideje már pilot formában fut az USA-ban egy újítás, ami lehetővé teszi a fejlesztőknek, hogy a Google saját fizetési rendszere mellett alternatív megoldásokat is felajánljanak vásárláskor. A mostani megállapodásban a cég vállalta, hogy mindez alapvető, mindenki elérhető funkcióvá válik az Egyesült Államokban. (Dél-Korea egyébként egy 2021-ben elfogadott törvénnyel erre már korábban rászorította az Apple mellett a Google-t is.)
A fizetési rendszer kényszerű megnyitása önmagában potenciális bevételcsökkenéssel jár a vállalatnak, ám az alku részét képezi egy, pontosabban két azonnali költségtétel is. A cég vállalta, hogy 630 millió dollárt fizet egy alapba, amelyből a korábbi gyakorlat miatt a fogyasztókat ért károkat lehet fedezni. További 70 millió dollárt pedig a pert indító államok használhatnak majd fel.
700 millió dollár ugyan elsőre hatalmas összegnek tűnhet, ám egy Google méretű vállalkozás számára ez alig több egy kerekítési hibánál. A Play Áruház idén becslések szerint nagyjából 45 milliárd dollár forgalmat generálhat, ráadásul ez egy olyan szegmens, amely kimagasló profitrátával működik. Könnyen belátható tehát, hogy a techóriásnál csak aprópénznek tekinthető az összeg, amivel sikerült megúsznia a bírósági tárgyalást.
Tűz alatt maradtak
Habár ezt a viharfelhőt sikerült szétoszlatni, a Google jogászai jövőre sem maradnak munka nélkül. A vállalat gyakorlatának szabályszerűségét ugyanis számos helyen megkérdőjelezik. Az alkalmazásáruház kapcsán például a Match randiapp tulajdonosa is pert indított, amelynek kapcsán szintén nemrég, idén ősszel született egy külön megállapodás.
Az Epic Games 2020-ban indított felkelése azonban még javában tart, ráadásul a keresőóriás éppen csúnya vesztésre áll. A cégről épp a napokban mondta ki egy kaliforniai esküdtszék, hogy a Play Áruházat versenyellenesen működteti. A testület nem csupán az Epic azon vádját találta megalapozottnak, miszerint a Google az áruházának köszönhetően monopóliummal bír az androidos alkalmazásokra, hanem azt is, hogy a big tech direkt lépéseket tett azért, hogy elfojtsa a versenyt. Például azzal, hogy kizárólagos megállapodásokat kötött befolyásos fejlesztőkkel.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak