A kínai gyártó vezérigazgatója az MWC-n állt bele az amerikai gyanúsításokba, miközben a Huawei lassan globális vezető szerepre tör az 5G fejlesztésekben.

A kínai Huawei és ZTE már 2012 óta nemkívánatos szállító az Egyesült Államokban, miután a cégek hálózati eszközeiben korábban felfedezett, valós biztonsági sérülékenységek és egy nagy csomó feltételezett kockázat miatt. A szóban forgó eszközök komoly és hosszú távon is meghatározó szerepet töltenének be a legújabb generációs, ebben az esetben az 5G hálózati infrastruktúrák kiépítésében. Így a beszerzéseket politikai szempontból is bizalmatlanság övezi: ahogy az amerikai nemzetbiztonsági hivatalt, az NSA-t is azzal vádolják, hogy titokban tartott szoftveres sérülékenységeket, esetleg szándékosan nyitva hagyott kiskapukat használ az adatokhoz való hozzáférésre, úgy az sem meglepő, ha az amerikai fél ugyanezt feltételezi a kínaiakról.

A ZTE, bár több mint húsz éve tőzsdei cégként működik, tulajdonosi szerkezetén keresztül erősen kötődik a kínai kormányzathoz, miután részvényeinek egy jelentős része közvetett vagy közvetlen módon állami tulajdonban lévő szervezeteknél van. A Huawei formailag saját dolgozóinak tulajdonában van egy nehezen átlátható munkavállalói tőkerészesedési rendszer alapján, amelyben a megfelelő ideje a cégnél lévő, megfelelő teljesítmény-indikátorokkal rendelkező munkatársak vehetnek részt. Azonban a társaságot alapító Zsen Cseng-fej katonai múltja és pártkapcsolatai mellett gyakran emlegetik a vállalat "nemzeti bajnok" (national champion) státuszát, amelynek értelmében a Huawei a kínai állam stratégiai támogatásával működik.

Bár "nemzeti bajnokok" minden országban, így az Egyesült Államokban is akadnak, és a Huawei-jel vagy a ZTE-vel szemben még egyetlenegyszer sem igazolták a vádakat, a fenntartások az elmúlt években újra és újra felbukkannak nem csak az USA-ban, de más esetekben is az Egyesült Királyságtól Ausztrálián át Indiáig. A kérdés súlyát persze a kínaiak sem vitatják: Zsen Cseng-fej például 1994-ben a Csiang Cö-min pártfőtitkárral folytatott megbeszélésén egy sokat idézett mondatban úgy fogalmazott, hogy a hálózati kapcsolási technológiának nemzetközi biztonsági jeletősége van, az az ország pedig, amelynek nincsenek saját kapcsolóberendezései, olyan, mint amelyiknek nincs saját hadserege.

Se hálózat, se telefon nem kell tőlük

A kínai válallatok az amerikai piacról való de facto kitiltása az állami és kormányzati beszerzésekre vonatkozik, de a politikai nyomás eredményeként a mai napig sikertlenül próbálnak kiépíteni bármilyen számottevő jelenlétet a tengerentúli piacokon. A ZTE-nek közben egy sajátos rekordot is sikerült beállítania, miután az amerikaiak tavaly 1,19 milliárd dolláros büntetést szabtak ki rá az iráni exporttilalom megsértéséért, ami ebben a műfajban minden idők legnagyobb bírságának számít. A piaci szereplők kevésbé válogatósak: a Google például simán megadta az üzleti felhasználásra ajánlott minősítést a specifikációnak megfelelő Huawei okostelefonoknak.

Az FBI egy biztonsági szakértőkből álló csoporttal együtt legutóbb idén februárban figyelmeztetette a szenátusi hírszerző bizottságot, hogy a Huawei és a ZTE termékei potenciális veszélyt jelentenek az USA nemzetbiztonságára, sőt az ausztrál kormányzatot is felszólították, hogy tartózkodjon a Huawei eszközeitől. Egyúttal megakadályozták a Mate 10 Pro készülékek amerikai belépőjét is, amiben a Huawei elvileg már megegyezett az AT&T és a Verizon mobilszolgáltatókkal. Mivel az Egyesült Államokban a telefonok 90 százalékát a mobilszolgáltatókon keresztül adják el, ez gyakorlatilag azt jelentette, hogy a világ harmadik legnagyobb okostelefon-gyártójának most sem sikerül majd betörie az amerikai konzumer piacra.

A jelenleg is zajló barcelonai Mobile World Congress kiállításon a Huawei aktuális vezérigazgatója a vállalati közleményeken túl élő szóban is reagált az eseményekre, tisztességtelennek és alaptalannak nevezve az amerikai vádakat, amelyekben nyíltan szerepel a kémkedés gyanúja. Ken Hu felidézte, hogy a Huawei világszerte 400 távközlési szolgáltatóval áll kapcsolatban, így kézenfekvő, hogy az informatikai biztonságot prioritásként kezeli; szerinte nem fair dolog figyelmen kívül hagyni a cég három évtizedes teljesítményét, miközben a gyanúsítások feltételezéseken alapulnak.

Konkrét dolgokról szeretnének vitatkozni

"A biztonságról szólva, örömmel vesszük a tényeken alapuló megbeszéléseket vagy vitákat, de a gyanúsítgatás nem egy konstruktív módszer arra, hogy megoldjuk az ügyet. Az az álláspont, hogy a kínai székhelyű vállalatokban nem lehet megbízni, már csak azért is problematikus, mert sok olyan vezető informatikai vállalat van, amely világszerte terjeszkedik, és Kínából származik egy nagy csomó komponens is" – fogalmazott Hu. Az Accenture előrejelzése alapján egyébként az amerikai távközlési szolgáltatók az elkövetkező hét évben 275 milliárd dollárt ölnek majd az 5G hálózatok fejlesztésébe.

A dolog azért is kezd érdekes lenni, mert a Huawei éppen az MWC-n mutatta be a világ első, kereskedelmi hálózaton használható, 5G-s mobilhálózati chipkészletét, amelynek kapcsán a gyártó már világszerte több tucat operátorral működik együtt az 5G hálózatok tesztelésében és a vonatkozó technológiák piacosításának előkészítésében. A Balong 5G01 néven hivatkozottlapka 2,3 gigabites másodpercenkénti letöltési sebességre képes, ami praktikusan azt jelenti, hogy egyetlen másodperc alatt lehet letölteni vele egy teljes mozifilmet.
 


A chipek a Huawei szerint még az év vége előtt megjelenhetnek a kereskedelmi forgalomban, ami akkor is nagy lökést ad majd a kínai szállítónak, ha az 5G széleskörű elterjedésére még éveket kell várni. Kanadában nemrég jelentették be az 5G hálózat vancouveri tesztelését, amelynek technikai alapjait ugyancsak a Huawei szállítja, emellett a világ 45 nagyvárosában, köztük Londonban, Tokióban és Szöulban is, a Huawei technológiájára építve kísérleteznek az 5G-vel. A vállalat az idén újabb 800 millió dolláros K+F keretet szán a vonatkozó fejlesztésekre, tovább erősítve globális jelenlétét.

Biztonság

Összezuhantak a Meta részvényei, amikor kiderült, hogy az MI pénzbe kerül

Sokan próbáltak szabadulni a papíroktól, miután a vállalat lassulásra figyelmeztetett a mesterséges intelligencia fejlesztésével összefüggő, hosszabb távra szóló beruházásokra hivatkozva.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.