Az olcsó pénzátutalást kínáló startup egy újabb sikeres befektetési körön van túl. A 3,5 milliárd dollárra taksált cégérték alapján jelenleg a Transferwise a legértékesebb európai fintech unikornis.

Európára nagyon ráférne, hogy több innen induló startupból váljon globális viszonylatban is jelentős piaci szereplő. Az elmúlt években a kontinens majdhogynem egyetlen sikersztoriját a tavaly tőzsdére vonuló svéd Spotify szolgáltatta. A zeneipar után talán a pénzügyi szektorból érkezik Európa újabb szuperbajnoka.

Dupláztak a spórolással

Az évtized elején két észt vállalkozó által alapított, de az Egyesült Királyságban bejegyzett Transferwise egy friss befektetői körben közel 300 millió dollárt tőkéhez jutott. A tranzakció a céget nagyjából 3,5 milliárd dollár értékűre lőtte be, ami jelentős elmozdulás a legutóbbi 1,6 milliárdos értékeléshez képest. (Az előző tőkebevonás másfél évvel ezelőtt történt.) Ezzel egyébként a Transferwise lett a legmagasabbra értékelt európai startup a fintech szereplők között.

A nemzetközi utalásoknál a bankok által felszámított díjaknál lényegesen kedvezőbb feltétleket biztosító vállalkozásnak jelenleg 5 millió ügyfele van, és a hivatalos közlés szerint 4 milliárd eurónyi tranzakciót bonyolít le havonta. Az átutalásoknál a cég kalkulációja szerint évente összesen már nagyjából egymilliárd eurónyi költséget tudnak megspórolni a rendszert használók.

A most lezajlott tőkebevonás során az új beszállók a korai befektetőktől, illetve a két alapítótól tudtak részesedést vásárolni. Utóbbiak tehát megkezdték munkájuk gyümölcsének learatását. Ugyan a páros tagjai egyelőre csak a tulajdonrészük ötödétől váltak meg, de egyből felmerültek olyan vélemények, miszerint az alapítók a cég előtt álló kihívások miatt kezdték pénzzé tenni saját részüket.

Ezt természetesen az érintettek hevesen cáfolták. Az ő nyilatkozatuknál viszont sokkal többet nyomnak a latba maguk a számok. Sok más gyors növekedésű startuppal ellentétben ugyanis a Transferwise már jó ideje nyereségesen működik. A legutóbbi, 2018 tavaszi adatok szerint 117 millió fontos bevételre már 6,2 millió nettó profit jutott. A méretgazdaságosság kihasználásával a nyereségességnek pedig elméletben tovább kell javulnia.

Ami a növekedési terveket illeti, abban nincs hiány. A cég jelenleg nagyjából 1600 alkalmazottat foglalkoztat, de egy éven belül további 750 fővel bővítenék a stábot. Utóbbiak közé tartozik nagyjából 200 budapesti munkahely is, hiszen a vállalat jelentős központtal rendelkezik hazánkban. A Transferwise épp tavasszal költözött új helyre, hogy a meglévő szűk 200 dolgozó mellé még nagyjából ugyanannyi érkezhessen.

A friss befektetési kör nagyobb szabadságot biztosít a tervek végrehajtásában, mivel a korai befektetők közül aki akart, most szép nyereséggel távozhatott, így nincs közvetlen kényszer a tőzsdére lépésre. Utóbbit egyébként nem vetik el teljesen az alapítók, de az elkövetkező éveket inkább önállóan vinnék végig.

Az észt sztori

A Transferwise ötlete onnan jött, hogy az egyik alapító Londonban dolgozott tanácsadóként, és kapott 10 ezer font bónuszt. Mivel Észtországban magasabbak voltak a kamatok, Kristo Käärman úgy gondolta, hazautalja a pénzt az ottani megtakarítási számlájára. Ám az átváltásból eredő óriási költségek miatt 500 fonttal kevesebb érkezett célba. Barátja, Taavet Hinrikusz viszont akkoriban még a Skype igazgatója volt Tallinban, és gyakran utalt pénzt Angliába. Rájöttek, ha egymás utalásait megoldják országon belül, akkor praktikusan beintenek a nagy díjat szedő bankoknak.

És itt jött az, ami a kis balti állam hatalmas előnye: Észtországban százezer lakosra 31 startup jut, amivel a harmadik helyen áll a kontinensen. Mivel a belső piac kicsi, a startupok eleve nemzetközi piacban gondolkodnak, ami mozgékonnyá teszi a startup körökben mozgó szakembereket. Emiatt Käärmanék baráti körében rengetegen jártak hozzájuk hasonló cipőben, így hamarosan egész kis közösség végezte nemzetközi utalásait Käärmanékon keresztül. Ők pedig rájöttek: ha ekkora az érdeklődés, akkor ebből üzletet is lehet csinálni. Úgy tűnik, nem is akármilyet.

Nincs ez még lefutva

Persze a Transferwise mellett egy sor másik startup igyekszik az újonnan formálódó pénzügyi rendszer kulcsszereplőjévé válni. Hazai vonatkozású példa, hogy a csak pár éve indult, és a régióban máris igen kedvelt, szintén londoni székhelyű Revolut épp a héten indította el a forint alapon vezetett szolgáltatását, ami borítékolhatóan sok új érdeklődőt vonz majd.

Piaci hírek

Az Alphabetnél biztos nincs válság

Ahogy az IT szektor egészében, úgy az Alphabet alá tartozó cégeknél is sok elbocsátás történt az utóbbi időben, ám ez láthatóan nincs hatással a Google-anyavállalat bevételtermelő képességére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.