A magyarok is igazodnak az európai trendhez: legtöbben a PayPalt, a Revolutot és a TransferWise-t használják pénzküldésre.

Évente óriási összeget mozgatnak meg a pénzutalási appok. A régebb óta piacon levő versenyzőkkel, a PayPal-lel és a Western Unionnal együtt évente több mint 160 milliárd dollárnyi tranzakciót kezelnek csak Európában. Ez egy globálisan is gyors növekvő piac mind a tranzakciók számát, mind volumenét illetően. Tavaly például 30 százalékkal emelkedett a tranzakciók összértéke, miközben a teljes népesség még mindig csak mintegy 7 százaléka használ ilyen szolgáltatásokat.

Közhely, hogy az akár banki szolgáltatások nélkül is használható utalási megoldások – ahogy például a mobilfizetés is – azokban az országokban a legnépszerűbbek (pl. Kína, India), ahol a népesség jelentős része nem fér hozzá banki szolgáltatásokhoz. De mi a helyzet Európában? A brit NimbleFins kutatócég vizsgálta a kontinens 31 országában, hogy melyek a legnépszerűbb pénzutalási appok.

A használatról nem sokat árul el

A kutatás egyszerű módszertant követett: megnézték az Apple App Store pénzügy kategóriájában a letöltési statisztikákat országonként. Hogy a napi ingadozást kiküszöböljék, 30 nap adatait vették figyelembe (idén március 3-ikától április elsejéig). Az európai rangsor úgy állt össze, hogy összesítették az egyes országokban elért helyezéseket. A kutatásban nem vették figyelembe az Apple Payt, amely több európai országban továbbra sem elérhető. Szintén nem vizsgálták külön az androidos változatokat, mivel az appok népszerűsége azon is ugyanazt a tendenciát mutatta, mint az App Store-é.

Ez a használatról nem sokat árul el, azaz nem derül ki belőle az egyes appok által kezelt utalási tranzakciók száma és volumene. Így az sem nagyon látható, hogy a kihívók – elsősorban a Revolut és a Transferwise – mennyire közelítették meg a legrégebb óta piacon lévő szereplőket, a Western Uniont és a PayPalt.

Bár a felmérésben húsz app szerepel, az igazán nagy versenyt nagyjából öt szereplő vívja egymással. A piacvezető egyértelműen a PayPal Mobile Cash, amely 22 országban vezeti a letöltési rangsorokat, nyolc országban a második és csupán az ezen a téren is különutas Oroszországban szorult a harmadik helyre.

Az oroszok ebben is különutasok

A PayPal appjának a túlsúlya azért is valószínűsíthető, mert az Unió legnagyobb országaiban, az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Németországban, Olaszországban és Spanyolországban is piacvezető. Ezek az EU-s tagállamok nem csak méretüknél fogva jelentősek, hanem azért is, mert ezekből az országokból utalják a legtöbb pénzt külföldre. (A Transferwise például abból született, hogy az egyik alapító sokallta a banki átutalás költségeit, amikor Észtországba akart utalni nagyobb összeget.)

A Revolut hét országban, jellemzően a kevésbé fejlett országokban a legnépszerűbb, például Lettországban, Litvániában, Lengyelországban, Portugáliában vagy Romániában, de a csehek és az írek is a Revolutot részesítik előnyben.

 
NimbleFins: Money Transfer Apps in Europe, 2019
Infogram


Az oroszok viszont saját megoldásokra esküsznek, ahogy megvan a saját közösségi oldaluk, a saját keresőjük, sőt már a saját interneten is dolgoznak. Az első helyen a ciprusi bejegyzésű, de Oroszországban alapította QIWI Wallet áll. Ez a legkedveltebb app Ukrajnában is, illetve még a kétmilliós Lettországban tudott elcsípni egy harmadik helyet, ahol a lakosság 27 százaléka orosz nemzetiségű. Az oroszok saját keresőjének az appja, a Yandex.Money a második helyre futott be, míg a PayPal itt is meg tudott egy bronzérmet szerezni. Ugyanakkor az App Store letöltési rangsora alapján igencsak le van maradva a két piacvezetőtől.

A magyar szokások az EU-s trendbe illenek

A magyar piac első három helye ugyanaz, mint az európai rangsor: PayPal, Revolut, Transferwise. Köztük az App Store letöltési rangosra alapján szoros lehet a verseny, a PayPal a 8., a Revolut a 10., míg a Transferwise a 14. helyen áll. Még két szereplő jelenléte értékelhető: a Skrill és a WorldRemit került fel a magyar listára a negyedik és ötödik helyre. App Store-os rangsoruk (54., illetve 93.) azonban messze van az első három helyezettétől.

Érdekes tendencia, hogy a készpénzutalás hagyományos szereplője, a Western Union az utalási appok között itthon labdába sem rúg. A PayPal régóta elérhető, sokan ismerik. A brit Revolut tavaly lépett hivatalosan a magyar piacra, míg az észt gyökerű, de londoni székhelyű Transferwise-nak egyéb kötődése is van: Magyarországon egy gyorsan bővülő fejlesztőközpontja is működik.

Mobilitás

Csuklóból hozta a Turing-tesztet az OpenAI egyik modellje

Állítólag ez az első eset, hogy gyakorlati bizonyítékot szolgáltatnak egy gép sikeres Turing-tesztjére, bár az intelligencia megfejtéséhez ettől még nem jutottunk sokkal közelebb.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.