Egy tavaly decemberben elfogadott törvény hatásait vizsgálják. A kiberbiztonságra hivatkozva akar az állam totális ellenőrzést szerezni a net fölött.

Kísérletképpen az orosz hatóságok le akarják kapcsolni Oroszországot a globális netről – írja a ZDNet az orosz RosBiznesKonsalting hírügynökségre hivatkozva. A kísérletre egy tavaly decemberben benyújtott, az orosz internet biztonságát garantálni hivatott törvénytervezet alapján kerül sor.

Központilag ellenőrizhető forgalmat akarnak

A tesztről januárban döntött a kérdéssel foglalkozó állami információbiztonsági munkacsoport – állítja az orosz hírügynökség. (A munkacsoportot amúgy az InfoWatch kiberbiztonsági cég elnöke, a Kaspersky Lab egyik alapítója, Natalja KaszperszkajaJevgenyij Kaszperskij volt felesége – irányítja.) Időpontja még nem ismert, de orosz források szerint április elseje előtt kerülhet rá sor, mivel a törvénytervezethez addig lehet benyújtani módosító javaslatokat.

A decemberi javaslat szerint az orosz internetszolgáltatókat az állam kötelezheti arra, hogy egy esetleges külföldi kibertámadás esetén leválasszák a belső hálózatukat a globális internetről olyan módon, hogy a netes kommunikáció az országon belül zavartalanul működjön tovább. A kísérlet során azt vizsgálják majd, hogy egy ilyen intézkedésnek milyen hatása lesznek.

A tervezet olyan technikai fejlesztésekre is kötelezné a netszolgáltatókat, amely biztosítja, hogy minden online forgalmat a Roszkomnadzor által kezelt irányítórendszereken keresztül bonyolítsanak. Ezzel lényegében totális cenzúrát lehetne biztosítani, ugyanis az orosz táv- és hírközlési hatóság minden forgalmat tudna ellenőrizni, hogy kiszűrhesse a tiltott tartalmakat. A fejlesztéseknek azt is biztosítaniuk kell, hogy az oroszországi netezők országon belüli egymás közötti kommunikációja ne kerüljön ki az országhatáron kívülre. Ez utóbbinak a megoldásán egyébként évek óta dolgoznak. Két éve az orosz illetékesek még azt állították, hogy 2020-ra a belső netforgalom 95 százalékát képesek lesznek a határon belül tartani.

Érdekes módon nem csak a Kreml, hanem az orosz netszolgáltatók is egyetértenek a törvényjavaslat céljaival, és mögé állt a mail.ru és a Yandex is. Ugyanakkor a technikai kivitelezéssel komoly fenntartásaik vannak. Szerintük a globális netről való leválasztás komoly fennakadásokat fog okozni a forgalomban.

Évek óta terv a teljes függetlenedés

A globális biztonsági kockázatok felerősödése miatt nem csak az oroszoknál merül fel lehetőségként a bezárkózás. Mint azzal korábban foglalkoztunk, a 2010-es évek elején Németországban is felmerült, bár csak a felhőszolgáltatásokkal kapcsolatban, hogy országon belüli, de minimum páneurópai felhőinfrastruktúrát kellene kiépíteni.

Oroszországban ezt a szemléletet erősíti az orosz net sajátos – "különutas" – fejlődése is. Mint azt egy a Le Monde Diplomatique magyar kiadásában megjelent elemzés írja, Oroszország részben infrastrukturális okok miatt lényegében felépítette a netes platformok és szolgáltatások teljes rendszerét saját magának, így jóval kevésbé szorul rá nyugati konkurensekre. Oroszországban a Yandex sokkal népszerűbb kereső, mint Google, ahogy a Vkontaktye közösségi oldal is lenyomja a Facebookot.

Az oroszok egyébként évek óta készülnek a függetlenedésre. 2014-ben például törvényt hoztak arról, hogy a szolgáltatók nem vihetik ki orosz állampolgárok személyes adatait határon túli adatközpontjaikba. Még ugyanabban az évben elkezdték tesztelni a saját DNS rendszerüket is, hogy az IP-címkiosztás országon belül történjen meg.

Tavalyelőtt további szigorításokat lengettek be azokkal a szolgáltatásokkal szemben, melyek nem tesznek eleget az egyre szigorodó, sok esetben tartalomszűrést is előíró szabályoknak.

Ha a mostani kísérlet sikerül, akkor olyan intézkedéscsomag léphet életbe, ami keményebb – és főleg hatásosabb – lesz, mint amit Kínának sikerült elérnie a net megregulázása terén.

Biztonság

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.