Sok más technológiai céghez hasonlóan a dél-koreai vállat is fogyókúrába kezd. A hírek szerint a leépítés csak a nemzetközi leányvállalatok bizonyos egységeit érinti, de ennek mértéke akár 30 százalék is lehet.

Számszerűleg pontosan nem meghatározott, de jelentősnek tűnő leépítésről döntött a Samsung Electronics – adta hírül a Reuters bennfentes informátorokra hivatkozva. A hírügynökség több ügyet jól ismerő forrása egybehangzóan állította, hogy egyes területeken akár 30 százalékot is elérheti az elbocsátási arány.

A jelek szerint a dél-koreai óriásvállalat otthon egyelőre nem lép, helyette a külföldi érdekeltségeknél húzzák össze a nadrágszíjat. A pletykák 15 százalékos állománycsökkentésről szólnak a leányvállalatok értékesítési és marketinges részlegei esetében, miközben az adminisztratív feladatokat ellátó munkatársak közül majdnem minden harmadiktól kellhet elköszönni.

Indíában már nyár végén elkezdődött az elvben év végéig zajló a folyamat. A Samsung az ázsiai országban mintegy 25 ezer embert foglalkoztat, akik közül a kiszivárgott utasítások alapján akár 1000 dolgozót  is el kell küldeni. 

A Samsung hivatalos tájékoztatása az értesüléseket nem cáfolta, de az "egyes tengerentúli üzemeknél végrehajtott munkaerő-kiigazításokat" rutinszerűnek titulálta, amelyek általánosságban javítják a hatékonyságot. A vállalat egyben hangsúlyozta, hogy ezek a változások a termelésben dolgozó munkavállalókat egyáltalán nem érintik.

A Reuters összeállítása kitér rá, hogy tavaly év végén a Samsung összesen 267 800 embert foglalkoztatott. A legutóbbi fenntarthatósági jelentés szerint az állomány több mint a fele, azaz 147 ezer alkalmazott dolgozik Dél-Koreán kívül. 

A munkavállalók többsége a gyártás és a fejlesztés területén dolgozik, az értékesítés és marketing, valamint az egyéb területek pedig önmagukban nagyjából a vállalati állomány tizedét teszik ki.

Egyedi és általános problémák

A Samsung esete abból a szempontból egyáltalán nem tekinthető különlegesnek, hogy az elmúlt időszakban sorra jelentettek be hasonló intézkedéseket a világ nagy technológiai cégei. A tavaly kezdődő trend idén is folytatódott: kisebb-nagyobb karcsúsításba fogott többek között a Cisco, a Dell, a Sony, a Microsoft és az Intel is.

A fenti átalakítások többsége betudható az általánosan gyenge gazdasági környezetnek, illetve annak, hogy sok szervezet túlnőtte magát a koronavírus idején, de a lendület nem tartott ki örökre, így a vállalatok kénytelenek visszanyesni magukat.

A Samsung helyzete ebből a szempontból inkább az Intelre hajaz, már amennyiben nemcsak általános, hanem lokális problémák miatt sem tartható az eddigi létszám. A dél-koreaiak legnagyobb gondja, hogy nem teljesítenek jól a memóriapiacon, miközben csúcskategóriás okostelefonjaik is egyre nagyobb nyomás alá kerülnek (a nyugati féltekén leginkább az Apple, Kínában pedig a Huawei képében). A szituáció komolyságát jelzi, hogy idén tavasszal a cég vezetőségét hatnapos munkahétre állították át.

Piaci hírek

A magyarok nemigen hisznek az önvezető autózásban

Egy friss reprezentatív kutatás szerint honfitársaink többsége maximum a távoli jövőbe teszi a robotaxik általános elterjedését.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.