Számszerűleg pontosan nem meghatározott, de jelentősnek tűnő leépítésről döntött a Samsung Electronics – adta hírül a Reuters bennfentes informátorokra hivatkozva. A hírügynökség több ügyet jól ismerő forrása egybehangzóan állította, hogy egyes területeken akár 30 százalékot is elérheti az elbocsátási arány.
A jelek szerint a dél-koreai óriásvállalat otthon egyelőre nem lép, helyette a külföldi érdekeltségeknél húzzák össze a nadrágszíjat. A pletykák 15 százalékos állománycsökkentésről szólnak a leányvállalatok értékesítési és marketinges részlegei esetében, miközben az adminisztratív feladatokat ellátó munkatársak közül majdnem minden harmadiktól kellhet elköszönni.
Indíában már nyár végén elkezdődött az elvben év végéig zajló a folyamat. A Samsung az ázsiai országban mintegy 25 ezer embert foglalkoztat, akik közül a kiszivárgott utasítások alapján akár 1000 dolgozót is el kell küldeni.
A Samsung hivatalos tájékoztatása az értesüléseket nem cáfolta, de az "egyes tengerentúli üzemeknél végrehajtott munkaerő-kiigazításokat" rutinszerűnek titulálta, amelyek általánosságban javítják a hatékonyságot. A vállalat egyben hangsúlyozta, hogy ezek a változások a termelésben dolgozó munkavállalókat egyáltalán nem érintik.
A Reuters összeállítása kitér rá, hogy tavaly év végén a Samsung összesen 267 800 embert foglalkoztatott. A legutóbbi fenntarthatósági jelentés szerint az állomány több mint a fele, azaz 147 ezer alkalmazott dolgozik Dél-Koreán kívül.
A munkavállalók többsége a gyártás és a fejlesztés területén dolgozik, az értékesítés és marketing, valamint az egyéb területek pedig önmagukban nagyjából a vállalati állomány tizedét teszik ki.
Egyedi és általános problémák
A Samsung esete abból a szempontból egyáltalán nem tekinthető különlegesnek, hogy az elmúlt időszakban sorra jelentettek be hasonló intézkedéseket a világ nagy technológiai cégei. A tavaly kezdődő trend idén is folytatódott: kisebb-nagyobb karcsúsításba fogott többek között a Cisco, a Dell, a Sony, a Microsoft és az Intel is.
A fenti átalakítások többsége betudható az általánosan gyenge gazdasági környezetnek, illetve annak, hogy sok szervezet túlnőtte magát a koronavírus idején, de a lendület nem tartott ki örökre, így a vállalatok kénytelenek visszanyesni magukat.
A Samsung helyzete ebből a szempontból inkább az Intelre hajaz, már amennyiben nemcsak általános, hanem lokális problémák miatt sem tartható az eddigi létszám. A dél-koreaiak legnagyobb gondja, hogy nem teljesítenek jól a memóriapiacon, miközben csúcskategóriás okostelefonjaik is egyre nagyobb nyomás alá kerülnek (a nyugati féltekén leginkább az Apple, Kínában pedig a Huawei képében). A szituáció komolyságát jelzi, hogy idén tavasszal a cég vezetőségét hatnapos munkahétre állították át.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak