Nehéz napokon van túl, és nehéz napok előtt áll az Intel. Az augusztus elsején közzétett rossz pénzügyi eredmények súlyos következményekkel jártak, a vállalat pár nap alatt elvesztette piaci értékének több mint negyedét. Azóta pedig a részvényesek csoportos keresetet nyújtottak be a menedzsment ellen, mert az szerintük félrevezető információkat közölt a cég állapotáról.
Kétségtelen, hogy a csipgyártónak pechje is volt: a jelentés közzététele egybeesett azzal, hogy pánikhangulat alakult ki a világ tőzsdéin. A befektetők pesszimizmusa ráadásul főleg a technológiai cégeken csattant. Ennek egyik oka, hogy miközben ezek a vállalatok bődületes összegeket költenek mesterséges intelligenciára, a befektetések nem fialnak.
Paradox módon az Intel menedzsmentje szemére az nem vethető, hogy túlságosan belemerültek volna az MI-hájpba. A csipgyártó egyik nagy, pénzben is mérhető fájdalma éppen az, hogy kimaradt ebből a bizniszből. A Reuters beszélt több volt vezetővel és iparági szakértővel, és arra jutott, hogy az utóbbi évek több hibás vezetői döntése vezetett a jelenlegi helyzethez.
A tálcán felkínált OpenAI
A legnagyobb ballépést 2017-18 körül követte el a menedzsment. Az OpenAI vezetése állítólag egymilliárd dollárért 15 százalék részesedést ajánlott az Intelnek, és további 15 százalékot azért, ha a csipgyártó önköltségi áron szállít hardvert az MI-infrastruktúrához. Az OpenAI ugyanis szerette volna csökkenteni függőségét az Nvidiától, és saját infrastruktúrát akart építeni. A pénzügyi vezetőből lett akkori vezérigazgató, Bob Swan azonban nem hitt a generatív MI gyors felfutásában, ráadásul a vállalat adatközponti termékeket gyártó részlegében is nagy volt az ellenállás egy ilyen megállapodással szemben.
De igaztalan lenne kizárólag Swan nyakába varrni az Intel lemaradását az MI-versenyben. A Reuters által megkérdezett (volt) intelesek és iparági szakértők szerint is a leszakadás több mint egy évtizede kezdődött, azaz ebben jócskán benne volt a céget 2013 óta irányító, és 2018-ban egy botrány miatt lemondani kényszerült Brian Krzanich keze. A vállalaton belül például hosszú ideig tartotta magát az a nézet, hogy az Intel CPU-i elég erősek lesznek az MI-hez.
Annak ellenére, hogy kutatások bizonyították: erre a GPU-k alkalmasabbak, az Intelen belül általában lekezelően nyilatkoztak az Nvidia és az AMD GPU-iban alkalmazott architektúrákról. Ez oda vezetett, hogy amikor hirtelen mindenki mesterséges intelligenciát akart építeni, az Intelnek nem volt semmi a kezében. Az Nvidia viszont akkor már évek óta hangolgatta GPU-it az MI-hez, sőt MI-támogató szoftvert is fejlesztett. A jelenlegi erőviszonyokat pontosan tükrözi, hogy az Intel teljes adatközponti üzletágától idén 14 milliárd dollár bevételt várnak, míg az Nvidia ugyanezen szegmensétől 106 milliárdot.
Felvásárlással sem ment
Amikor a menedzsment feleszmélt, igyekezett felvenni a fonalat. Az elmúlt másfél évtizedben voltak (sikertelen) belső fejlesztési kísérletei, illetve felvásárlásai is e célból.
Iparági szakértők szerint a legígéretesebb projekt a Nervana és a Habana megszerzése volt. A Nervana Systemset 2016-ban vették meg 408 millió dollárért. A startup nagy generatív mesterségesintelligencia-modellek építéséhez és képzéséhez tervezett csipeket, melyeket többek között a Meta is használt. A fejlesztések 2020-ra azonban elsorvadtak, mert 2019-ben 2 milliárdért megszerezték a Habanát. Egyelőre azonban utóbbi vásárlásnak sem látszik a megtérülése.
És az eredmény? Az egykor tálcán felkínált OpenAI értékét jelenleg 80 milliárd dollárra becsülik – érdekes módon a mostani nagy zuhanás után kábé ennyit ér az Intel is. A GPU-ival az MI-hájpot meglovagoló Nvidia értéke jelenleg 2440 milliárd dollár, míg az örök nagy rivális AMD közel 208 milliárdot ér.
A jelenlegi vezérigazgató, Pat Gelsinger felpörgette ugyan az MI-re optimalizált csipek fejlesztését, de a harmadik generációs Gaudi, ami állítólag erősebb lesz a konkurens termékeknél, csak idén érkezik valamikor, a következő generációs Falcon Shores pedig 2025 végén.
A Reuters megkereste a két korábbi vezérigazgatót, hogy kommentálják az értesüléseket, de egyikük sem reagált.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak