A Microsoft és az Aphabet után az Amazon is az előzetes várakozásoknál alacsonyabb profitra figyelmeztetett, a tőzsdei reakciók pedig azt mutatják, hogy a bődületes MI-beruházásokat egyre nehezebb lesz eladni távoli ígéretekkel.

A Microsoftnak, az Alphabet-Google-nek vagy az Amazonnak igazából egyetlen feladata lett volna, amikor nyilvánosságra hozta legutóbbi negyedéves eredményeit: meggyőzni róla a befektetőket, hogy a mesterséges intelligenciát pörgető infrastruktúra fejlesztésére költött dollármilliárdok lassan tényleg elkezdenek valódi bevételeket termelni. Ez azonban nem feltétlenül sikerült nekik – olvasható a Bloomberg múlt hét végén közölt összeállításában, amelynek értelmében mindhárom társaság részvényárfolyama napok óta tartó lejtmenetben van, némi ellentmondást mutatva az általános piaci várakozással, ami 2024-et a mesterséges intelligencia éveként jellemezte.

A tömeges bevezetésektől természetesen sokan várták, hogy a jelentős befektetéseket követően dőlni kezd a pénz a Gemini, a Copilot és a többi platform üzemeltetőihez, de ez egyelőre még várat magára – mint ahogy az is kezd nyilvánvalóvá válni, hogy a technológia hatalmas lehetőségeinek kiaknázásához ugyanolyan nagy léptékű beruházásokra van szükség. A hyperscale-szolgáltatóknak ebben a helyzetben szükségük lenne valamilyen nyerő termékre, ami fenntartja a lelkesedést a befektetésekből származó nyereség növekedésén keresztül, de ilyesmire egyelőre csak a cloud üzletágak voltak képesek, amelyek sokat profitáltak a generatív MI kiszolgálásából.

Most már mutatni kell valamit

Ezek a nyereségek azonban a Bloomberg szerint már nem elégségesek a piac megnyugtatásához, ahol egyre nagyobb a türelmetlenség a negyedévről negyedévre megjelenő óriási kiadások megtérülésével kapcsolatban. Bár a dolgok állása egyelőre nem éppen katasztrofális, azok az előrejelzések sem túl részletesek vagy átláthatók, amelyekre a befektetők támaszkodhatnának a mesterséges intelligencia kilátásait illetően. Így lehetséges például, hogy a Microsoft a június 30-án lezárt negyedévére hiába jelentett 15 százalékkal több működési bevételt és 10 százalékkal magasabb nettó profitot a tavalyinál, a cég árfolyama lefelé indult a zárás utáni kereskedésben.

A cikkben is kivételként említik a Facebook anyavállalatát, a Metát, ahol egyelőre sikeresen lovagolták meg az Mi-trendet: bár tonnaszám önti a pénzt a mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztésekre, bevétele és nettó profitja is hatalmasat ugrott, a befektetők pedig ezúttal a Mark Zuckerberg által vázolt jövőképet is megvették. A költekezés várhatóan általános visszafogása azonban még azt az iparágat is megütötte, amelyeik eddig a legtöbbet profitált a mesterséges intelligencia körüli felhajtásból: az Nvidia papírjai csütörtökön és pénteken is gyengültek, de az ázsiai gyártók (TSMC, SK Hynix, Samsung), sőt a csipgyártó berendezések szállítói is megdöccentek.

Arról, hogy az Intel részvényei hogyan vesztették el néhány óra alatt addigi értékük ötödét, itt írtunk részletesebben.

Piaci hírek

Hadat üzennek a Wikipedia szerkesztői az MI-szennyezésnek

Programot indítottak a Wikipédia védelmében a félrevezető, mesterséges intelligenciával generált információval szemben, ami általában is egyre nagyobb mértékben károsítja az online információs teret.
 
Hirdetés

A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött

A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.

A probléma szorosan összefügg a felhő miatt egyre népszerűbb mikroszerviz architektúrák és webalkalmazások, pontosabban a használatukhoz szükséges API-k terjedésével.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.