Ez nem kísérlet, hanem hatékonyságjavító intézkedés: a Samsung átáll a hatnapos munkahétre. A The Korean Economic Daily nemzetközi kiadása szerint a jövő héttől életbe lépő megnövelt munkaidő a vállalat minden szegmensében a gyártási és értékesítési részlegekre egyaránt, de kizárólag a vezetőkre vonatkozik. Az új munkarendet első körben csak három üzleti egységnél (Samsung Display, Samsung Electro-Mechanics, Samsung SDS) léptetik életbe, de fokozatosan a többinél is bevezetik.
Az óriásvállalat ezzel reagált a csalódást keltő 2023-as üzleti eredményekre. Itt a csoporton belül a főbűnös a Samsung Electronics. A menedzsment úgy véli, a vészhelyzeti működésre átállás jobban segíti üzleti bizonytalanságok hatékony kezelését. Ezek a bizonytalanságok csak részben a pénzügyi eredmények következményei.
A Samsung komoly kockázatokat lát a nemzetközi gazdasági folyamatokban is, többek között a növekvő hitelkamatokban, az olajár emelkedésében, a koreai valuta gyors leértékelődésében, valamint az elhúzódó ukrajnai háborúban és a közel-keleti feszültségek fokozódásában. Ezért átvizsgálják a teljes csoport üzleti stratégiáját, és módosíthatják, hogy jobban alkalmazkodjon a változó üzleti környezethez.
A hatnapos munkahéttel egyfajta pszichés nyomást akarnak gyakorolni a vezetőkre, hogy jobban átérezzék a válsághelyzetet. A menedzsment szerint ez majd arra serkenti őket, hogy mindet megtegyenek a válság leküzdéséért, mondta egy Samsung-vezető a koreai lapnak.
Volt, aki önként bement plusz egy napra
A vezető pozícióban dolgozók vállalat iránti elkötelezettségét jelzi, hogy a kiterjedt Samsung-birodalom több részlegénél sok vezető már január óta önként vállalta, hogy heti hat napot dolgozik. A kulcsrészlegeknél viszont ezt mostantól kötelező. A The Korea Economic Daily értesülései szerint az alkalmazottaktól nem várható el, hogy kövessék munkahelyi vezetőik példáját. (A Samsung egyébként csak 2003-ban vezette be az ötnapos munkahetet.)
A csúcsvezetés szigora amúgy érthető: 2023-ban a Samsung Electronics félvezető üzletágának 15 ezermilliárd won (kb. 11 milliárd dollár) volt a működési vesztesége. A félvezetőgyártás a Device Solutions részleg alá tartozik, amely a Samsung bevételének mintegy 80 százalékát adja.
A hatnapos munkarendet annak ellenére vezették be, hogy a vállalat félvezetőgyártó részlege öt negyedév után ismét nyereséges: az idei első negyedévben éves összevetésben több mint tízszeresére nőtt a működési eredménye.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak