A Dell Technologies mintegy 6650 munkahelyet épít le válaszul arra, hogy tavaly alaposan megváltoztak a gazdasági körülmények. Az amerikai vállalat számára hatalmas és váratlan lehetőséget jelentette a világjárvány, a hirtelen feltámadt keresletet pedig sok más céghez hasonlóan bővítéssel igyekezett lekövetni.
2022-ban azonban véget ért a rakétázás, az elszabaduló infláció és a recessziós félelmek pedig többek között porig rombolták a PC-piacot. Mivel utóbbiból származik a Dell bevételeinek nagyjából fele, a tegnap bejelentett lépés egyáltalán nem tekinthető meglepetésnek.
Az intézkedésről elsőként beszámoló Bloomberg egy dolgozóknak címzett feljegyzést idéz, amelyben a cég operatív vezérigazgatója a döntés mögötti okokat igyekszik tisztázni az állománnyal. Jeff Clarke szerint mostanra elégtelenné váltak azok a korábban bevetett eszközök, amelyekkel a szervezet igyekezett ellensúlyozni a negatív körülményeket. (Ilyen lépés volt a munkaerőfelvétel tavalyi befagyasztása, illetve a nem kritikus költések megnyirbálása.) A vezérigazgató azt is világossá teszi, hogy jelenleg nagyon bizonytalanok a közeljövőre vonatkozó kilátások, miközben a "piaci feltétlek továbbra is erodálódnak".
A leépítés egyébként arányaiban nem tekinthető drasztikusnak, hiszen a tavaly 133 ezer alkalmazottal működő Dell csak nagyjából minden huszadik munkavállalójától válik meg.
Ugyanabban a cipőben
Mindez szinte borítékolható volt, hiszen mostanra nagyítóval kell keresni azokat a globális informatikai vállalatokat, ahol ne jelentettek volna be egy-egy komolyabb elbocsátási kört. A Dell egyik legnagyobb riválisa, a HP Inc. például tavaly novemberben közölte, hogy akár 6000 főt is érintő lépítésbe kezd.
A példák sorát sokáig lehetne folytatni, de elég csak mondjuk a Salesforce dolgozóinak 10 százalékát érintő bejelentést, az Alphabet 12 ezer embert érintő kaszálását, vagy éppen a Meta 11 ezer fős karcsúsító manőverét említeni.
A magukat túlvállaló nagyok korrekciós lépéseinek azonban összességében akár pozitív hozadékai is lehetnek a technológiai szektorban. Az elmúlt években folyamatosan szakemberhiánnyal küzdő ágazatban így ugyanis megnyílik az esélye a kisebb vállalkozásoknak, startupoknak arra, hogy komoly képességekkel rendelkező munkatársakat igazoljanak. Ugyanez igaz az informatikán kívüli ágazatok cégeire, hiszen ma már a bankszektortól a kiskereskedelmen át a mezőgazdaságig mindenhol szükség van az erős IT-s háttérre.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak