A nagy technológiai vállalatok fogyókúrás trendje az amerikai gyártó által bejelentett, több mint 6000 főt érintő leépítéssel folytatódik.

A Dell Technologies mintegy 6650 munkahelyet épít le válaszul arra, hogy tavaly alaposan megváltoztak a gazdasági körülmények. Az amerikai vállalat számára hatalmas és váratlan lehetőséget jelentette a világjárvány, a hirtelen feltámadt keresletet pedig sok más céghez hasonlóan bővítéssel igyekezett lekövetni.

2022-ban azonban véget ért a rakétázás, az elszabaduló infláció és a recessziós félelmek pedig többek között porig rombolták a PC-piacot. Mivel utóbbiból származik a Dell bevételeinek nagyjából fele, a tegnap bejelentett lépés egyáltalán nem tekinthető meglepetésnek.

Az intézkedésről elsőként beszámoló Bloomberg egy dolgozóknak címzett feljegyzést idéz, amelyben a cég operatív vezérigazgatója a döntés mögötti okokat igyekszik tisztázni az állománnyal. Jeff Clarke szerint mostanra elégtelenné váltak azok a korábban bevetett eszközök, amelyekkel a szervezet igyekezett ellensúlyozni a negatív körülményeket. (Ilyen lépés volt a munkaerőfelvétel tavalyi befagyasztása, illetve a nem kritikus költések megnyirbálása.) A vezérigazgató azt is világossá teszi, hogy jelenleg nagyon bizonytalanok a közeljövőre vonatkozó kilátások, miközben a "piaci feltétlek továbbra is erodálódnak".

A leépítés egyébként arányaiban nem tekinthető drasztikusnak, hiszen a tavaly 133 ezer alkalmazottal működő Dell csak nagyjából minden huszadik munkavállalójától válik meg.

Ugyanabban a cipőben

Mindez szinte borítékolható volt, hiszen mostanra nagyítóval kell keresni azokat a globális informatikai vállalatokat, ahol ne jelentettek volna be egy-egy komolyabb elbocsátási kört. A Dell egyik legnagyobb riválisa, a HP Inc. például tavaly novemberben közölte, hogy akár 6000 főt is érintő lépítésbe kezd.

A példák sorát sokáig lehetne folytatni, de elég csak mondjuk a Salesforce dolgozóinak 10 százalékát érintő bejelentést, az Alphabet 12 ezer embert érintő kaszálását, vagy éppen a Meta 11 ezer fős karcsúsító manőverét említeni.

A magukat túlvállaló nagyok korrekciós lépéseinek azonban összességében akár pozitív hozadékai is lehetnek a technológiai szektorban. Az elmúlt években folyamatosan szakemberhiánnyal küzdő ágazatban így ugyanis megnyílik az esélye a kisebb vállalkozásoknak, startupoknak arra, hogy komoly képességekkel rendelkező munkatársakat igazoljanak. Ugyanez igaz az informatikán kívüli ágazatok cégeire, hiszen ma már a bankszektortól a kiskereskedelmen át a mezőgazdaságig mindenhol szükség van az erős IT-s háttérre.

Közösség & HR

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.