Bár a Szilícium-völgyben tavaly százezrével szabadultak meg a szakemberektől, ezt sokan tekintik lehetőségnek, hogy tapasztalatukat és kapcsolataikat felhasználva nekiálljanak a következő Facebook vagy YouTube felépítésének.

A Layoff.fyi statisztikája szerint az amerikai technológiai óriáscégek több mint 150 ezer alkalmazottjuktól váltak meg 2022 során. Ezzel párhuzamosan a kockázatitőke-befektetések 33 százalékkal estek vissza az egy évvel korábbihoz képest, de a korai szakaszban lévő tech startupok a PitchBook adata alapján így is annyi pénzt szereztek, hogy az megfelelt a 2021-es rekord szintnek. A kettő között pedig nem nehéz felfedezni az összefüggést: ahogy a Reuters keddi riportjából is kiderül, a Szilícium-völgyben zajló tömeges elbocsátások elindítottak egy új vállalkozási hullámot.

A 2022-es visszaesést sokan hasonlították a 2000-es évek eleji dotkomlufihoz, amikor rövid idő alatt a túlértékelt cégek egész sora ment tönkre. A hírügynökségnek nyilatkozó befektetési szakemberek egyike azonban arra is felhívja a figyelmet, hogy az összeomlás akkor is elárasztotta jó szakemberekkel a munkaerőpiacot, és éppen ennek köszönhetően jöhetett létre a Facebook, a YouTube és más vállalatok. Ahogy húsz évvel ezelőtt, úgy most is megjelent az állásukat elvesztő technológiai dolgozók között a "kockázatvállalók új generációja".

A lufi is jó volt valamire

Az összeállítás szerint a korábbi Big Tech-alkalmazottak nagyon jó helyzetben vannak, hogy saját céget alapítsanak. Egyrészt első kézből látták, hogyan működnek a világ meghatározó technológiai vállalatai, másrészt folyamatos hozzáféréssel rendelkeznek a magasan képzett kollégák hálózatához. Itt példaként említik a volt Google-dolgozók Xoogler projektjét, amelynek taglétszáma az elmúlt években már elérte a tízezres nagyságrendet, és a csapattagok toborzására mellett a befektetőkkel és a potenciális ügyfelekkel való találkozási pontként működik.

A befektetők érdeklődésének középpontjában egyébként a mesterséges intelligencia mellett ott van a játékipar is. Mivel ez utóbbi már a mainstream kultúra része a felhőalapú megoldások vagy a közösségi hálózatok elterjedésével, a befektetők a gazdasági bizonytalanság közepette is lehetőséget látnak az erőforrások és a prioritások átrendezésére. A Reuters ezzel kapcsolatban olyan kezdeményezésekről számol be, mint az a "Funded, not Fired" szlogennel működő program, amelyen keresztül a Day One Ventures 2 millió dollárt fektet be összesen 20 frissen induló technológiai vállalkozásba.

Közösség & HR

Jövőre kezdik a gyárak invázióját a kínai humanoid robotok

Jövőre mennek gyártásba a kínai MagicBot új modelljei, amelyek már egymással is képesek lesznek a hatékony együttműködésre.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.