A Layoff.fyi statisztikája szerint az amerikai technológiai óriáscégek több mint 150 ezer alkalmazottjuktól váltak meg 2022 során. Ezzel párhuzamosan a kockázatitőke-befektetések 33 százalékkal estek vissza az egy évvel korábbihoz képest, de a korai szakaszban lévő tech startupok a PitchBook adata alapján így is annyi pénzt szereztek, hogy az megfelelt a 2021-es rekord szintnek. A kettő között pedig nem nehéz felfedezni az összefüggést: ahogy a Reuters keddi riportjából is kiderül, a Szilícium-völgyben zajló tömeges elbocsátások elindítottak egy új vállalkozási hullámot.
A 2022-es visszaesést sokan hasonlították a 2000-es évek eleji dotkomlufihoz, amikor rövid idő alatt a túlértékelt cégek egész sora ment tönkre. A hírügynökségnek nyilatkozó befektetési szakemberek egyike azonban arra is felhívja a figyelmet, hogy az összeomlás akkor is elárasztotta jó szakemberekkel a munkaerőpiacot, és éppen ennek köszönhetően jöhetett létre a Facebook, a YouTube és más vállalatok. Ahogy húsz évvel ezelőtt, úgy most is megjelent az állásukat elvesztő technológiai dolgozók között a "kockázatvállalók új generációja".
A lufi is jó volt valamire
Az összeállítás szerint a korábbi Big Tech-alkalmazottak nagyon jó helyzetben vannak, hogy saját céget alapítsanak. Egyrészt első kézből látták, hogyan működnek a világ meghatározó technológiai vállalatai, másrészt folyamatos hozzáféréssel rendelkeznek a magasan képzett kollégák hálózatához. Itt példaként említik a volt Google-dolgozók Xoogler projektjét, amelynek taglétszáma az elmúlt években már elérte a tízezres nagyságrendet, és a csapattagok toborzására mellett a befektetőkkel és a potenciális ügyfelekkel való találkozási pontként működik.
A befektetők érdeklődésének középpontjában egyébként a mesterséges intelligencia mellett ott van a játékipar is. Mivel ez utóbbi már a mainstream kultúra része a felhőalapú megoldások vagy a közösségi hálózatok elterjedésével, a befektetők a gazdasági bizonytalanság közepette is lehetőséget látnak az erőforrások és a prioritások átrendezésére. A Reuters ezzel kapcsolatban olyan kezdeményezésekről számol be, mint az a "Funded, not Fired" szlogennel működő program, amelyen keresztül a Day One Ventures 2 millió dollárt fektet be összesen 20 frissen induló technológiai vállalkozásba.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak