Nem úgy alakultak a IT-szakemberek munkaerőpiacán a trendek, ahogy azt tavaly sokan jósolták. 2022 második félében, tehát amikor igazán kezdtek belelendülni a technológiai cégek az elbocsátásokba, az amerikai munkaügyi minisztérium adatai szerint nettó több mint 10 ezerrel nőtt a szektorba a beáramlás. Azaz összességében ennyi emberrel vettek fel többet a vállalatok, mint amennyinek felmondtak.
A big techek jelentős elbocsátásai azonban kétségtelenül felpezsdítették a piacot. Egyrészt végre a nem technológiai cégek is beleszólhattak a tehetségekért folyó versenybe, másrészt a szabad munkaerő megjelenése új lendületet adott a startup-világnak. Sőt, a már a mainstream részének számító Atlassian vezetői is inkább lehetőségként élték meg az új helyzetet: mint kifejtették a befektetőiknek, olyan fantasztikus tehetségek jelennek meg a munkaerőpiacon, akikből korábban jó ha egyet lehetett igazolni egy évtizedben.
A Nikkei ezzel kapcsolatban idézi a Layoff.fy oldalt, az amerikai technológiai szektorban 2022-ben 13-szor annyi embernek szűnt meg a munkája leépítések-átszervezések miatt, mint 2021-ben, az informatikusoknak azonban nem kellett sokat várniuk egy-egy új ajánlatra. Az üzleti lap a dotcomlufi kipukkanása utáni helyzettel von párhuzamot. Az ezredforduló után a bedőlő informatikai cégektől távozott mérnökök kulcsszerepet játszottak abban, hogy beindult az innovatív startupok növekedése (részben a Google is ennek köszönhette felfutását).
(Forrás: Nikkei)
Részben ez történik most is, sőt egyes szervezetek igyekeznek irányítani a folyamatot. A Climate Draft nevű technológiai cégekből és kockázati tőkebefektetőkből álló csoport, amely a klímatech vállalkozásokat segíti új tehetségekhez, január közepén szervezett egy online állásbörzét A big techtől a klíma techig címmel, hogy megismertessék az informatikus mérnököket a környezetvédelmi ágazattal, mindenekelőtt a börzén megjelenő több mint 460 innovatív startup kínálta álláslehetőségekkel.
Maguk a szakemberek is preferálják a váltást. Christopher Fong, a volt Google-alkalmazottakat összefogó Xoogler.co alapítója azt nyilatkozta, hogy a hálózat tagjai közül sokan kifejezetten startupoknál és nem más technológiai óriásnál keresnek állást. De van még egy trend: a Nikkei idézi egy amerikai állásközvetítő, a ZipRecruiter adatait, amely szerint a technológiai vállalatokat elhagyók közel 30 százaléka más iparágakban (kiskereskedelem, pénzügyi szektor, egészségügy stb.) talált munkát.
Nem csökkentek a bérek
Az elbocsátások üteme nem lassult, a Layoff.fy szerint idén már 50 ezer embert küldtek el a szektorból csak az USA-ban (globálisan 88 ezret). Ennek ellenére a szektor bővülése sem állt le. Az elbocsátott munkavállalók mintegy 80 százaléka három hónapon belül új állást kapott, állítja a ZipRecruiter.
A 2022-es átlagos bérnövekedésen sem nagyon érződik, hogy kínálatiba váltott volna a technológiai jellegű pozíciók esetében a munkaerőpiac. Az adatfeldolgozással foglalkozó cégeknél a múlt év végén átlagosan 2040 dollár volt a heti bér, ami 17 százalékkal magasabb a 2021 elején mértnél. A fejlesztőcégeknél a programozók bére ugyan csak 12 százalékkal nőtt az alatt az időszak alatt, de még mindig jóval nagyobb mértékben, mint a teljes magánszektor átlaga, ami csak 7 százalék volt.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak