A még 2019-ben kezdődő ügy miatt először marasztalták el az EU-ban az iPhone gyártóját. Cupertino persze nem fogadja el az Európai Bizottság döntését.

Néhány héttel ezelőtt a Financial Times már megszellőztette, hogy combos bírság néz ki az Apple-nek Európában, mivel az ellene folyó vizsgálat Cupertino számára negatív eredménnyel zárult. A pletyka annyiban igaznak bizonyult, hogy tegnap az Európai Bizottság (EB) hivatalosan is bejelentette a döntését, ám a korábban emlegetett 500 millió eurónál sokkal többet kell az amerikai

Történelmi pofon

A kiadott közlemény szerint az Apple azért kapta a 1,84 milliárd euróra, azaz 2 milliárd dollárra rúgó gigabírságot, mert saját alkalmazásboltjában olyan üzleti gyakorlatot folytatott, ami akadályozta a versenytárs zenei streaming szolgáltatókat. Ezzel öt évvel azután, hogy a Spotify bemószerolta versenytársát az EU-nál, a hatóság igazat adott a svédeknek. Az EB a beadvány nyomán gyorsan megindította a vizsgálatát, ennek azonban csak mostanra lett végső eredménye.

A mostani büntetés abból a szempontból történelminek nevezhető, hogy az Apple-nek első ízben kell bírságot fizetnie versenyellenes gyakorlat miatt az EU-ban. Ezzel olyan illusztris társaságba kerül, ahol már ott van többek között a Google, az Intel, a Microsoft, a Qualcomm és a Facebook is. Sőt, a nagyságrend miatt Cupertino rögtön a bírságolási toplista dobogójára került. Ennél többet csak két ízben szabtak ki az európai hatóságok (mindkétszer a Google-t elmarasztalva).

Ahogy az borítékolható volt, az Apple nem fog feltartott kézzel a kasszához fáradni. A cég máris jelezte fellebbezési szándékát a döntés ellen. Ettől egyébként magát az összeget át kell utalnia az Apple-nek, illetve be kell tartania a határozatban elrendelt változtatásokat. Az EB döntését a luxemburgi székhelyű Törvényszék másíthatja meg, ám az ottani eljárás vélhetően évekbe telik majd.

Parkolási bírság helyett

Az eljárásért felelős Margrethe Vestager európai versenyjogi biztos elmondta, hogy a vétségért alapesetben járó 40 millió euró a technológiai óriáscégnek nem több, mintha valakinek egy parkolójegyet kellene kifizetnie. Éppen ezért "elrettentő intézkedésként" a bírsághoz hozzácsaptak 1,8 milliárd eurót, ami az Apple éves forgalmának fél százalékának felel meg.

Cupertinónak ugyan így sem kell banki hitelhez fordulnia az összeg előteremtése miatt, de ettől függetlenül a vállalat élesen kritizálta a döntést, amely "annak ellenére született, hogy a Bizottság nem talált semmilyen hiteles bizonyítékot a fogyasztóknak okozott kárra, és figyelmen kívül hagyja egy virágzó, versenyképes és gyorsan növekvő piac realitásait".

A cég reakciójában odáig is elment, hogy felvetette: mindez leginkább a svéd Spotify számára teremt kedvező helyzetet, amely azon kívül, hogy európai cég, egyben a világ legnagyobb zenei streaming szolgáltatója is.

A Spotify egyébként a maga részéről természetesen üdvözölte az uniós döntést, ugyanakkor rögtön hozzátette, ez csak egyike annak a számos problémának, amely az Apple üzleti működését kíséri. Egy ilyen potenciálisan kényes ügyben például pont a napokban fújtak visszavonulót Cupertinóban.

Piaci hírek

Szabadon kipróbálható a Google legfejlettebb videógeneráló modellje

A YouTube videók millióin pallérozott Veo 3 képességeit a Google Cloud részeként mostantól bárki letesztelheti.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.