A Fortune magazin külön cikket szentelt a Microsoft egyik májusban közölt hirdetésének, amelyben a gyártó meghökkentő ajánlattal promózza legújabb termelékenységnövelő eszköze, a Copilot mesterséges intelligenciáját. Bár a reklámból túl sok minden nem derül ki egyértelműen, de a Microsoft 365 és a róla időközben leválasztott Teams kapcsán felteszik a kérdést: "lehetek egyszerre három megbeszélésen?" Ehhez olyan képernyőképeket is mellékeltek, amelyeken az MI összefoglalókat is közöl a tanácskozásokról, felvillantva a szoftverrobotokkal teli virtuális megbeszélések lehetőségét.
A lap összeállítása szerint a hirdetés minimum vegyes fogadtatásra talált, ahogy sokan akadtak fenn rajta, miért akarna bárki bármikor három értekezleten részt venni egy időben. Egyes felhasználók szerint már egyetlen online meeting is gyakran több a kelleténél, hiszen az ilyen eseményeket általában ki lehetne váltani egy-egy normálisan megfogalmazott e-maillel. A produktivitáshoz pedig nehezen járulna hozzá, ha még a mostaninál is több találkozóra kerülne sor – főleg akkor, ha mindenhol a mesterséges intelligenciával irányított avatárok adják majd a résztvevők bizonyos hányadát.
A Copilot elvileg azt ígéri, hogy az MI segít felzárkózni mindazoknak, akik nem tudnak személyesen részt venni a meetingeken, a Fortune pedig a Zoom vezérigazgatóját is idézi, aki nemrég a virtuális iker (virtual twin) technológiáról beszélt a dolgozók tehermentesítésével kapcsolatban. Ahogy tavaly beszámoltunk róla, már neurológiai szempontból is igazolhatónak mondják, hogy a videós értekezletek sokkal jobban lestrapálják az embert a személyes megbeszéléseknél, és az úgynevezett Zoom-fáradtság külön elnevezést is kapott – kérdés, hogy ezen a problémán tényleg az MI bevonása fog-e segíteni.
Nem mindenki szeretne három helyen lenni
Az már most is jól látszik, hogy a döntéshozatalt rossz ötlet átruházni a mesterséges intelligenciára, és ilyesmire a Microsoft hirdetése sem utal. A Fortune által megszólaltatott egyetemi kutató azonban így is azt emeli ki, hogy a rendszerszintű problémát a túl sok meetingelésben kellene keresni, a hasonló megoldások pedig csak "állandósítják az őrületet". A felesleges értekezletek egyébként minden dolgozói felmérésben a produktivitás egyik akadályaként jelennek meg (itt van például egy hazai kutatás áprilisból), így tényleg felmerül, hogy miért nem a természetes intelligenciát használjuk ilyen esetekben.
A cikkben felidézik a Microsoft egy 2022 szeptemberi blogbejegyzését, amelynek alapján a Teams-felhasználók 2020 óta megháromszorozták a megbeszéléseken töltött idejüket, 46 százalékosra növelve az egymást átfedő meetingek arányát is. A Microsoft szóvivője a Fortune-nak elmondta, hogy a Copilot többszörösen hatékonyabbá teheti az elmulasztott értekezletek összefoglalását – ettől függetlenül az embernek eszébe jutnak azok a korábbi reklámok, amelyek a cloud irodai csomagok felfutásakor azzal sokkoltak, hogy mostantól semmi akadálya nem lesz a nyaralás közbeni munkavégzésnek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak