Valószínűleg nem áprilisi tréfaként jelent meg tegnap a Microsoft oldalán az a tájékoztatás, miszerint a cég e hónaptól kezdve a világ minden táján leválasztja irodai termékeiről a Teams csevegő- és videókonferenciás alkalmazást. Mindez az Európai Gazdasági Térség és Svájc esetében már tavaly ősz óta működik, a mostani bejelentéssel ezt a párhuzamosságot számolja fel Redmond, és terjeszti ki globálisan a szigorú európai szabályok miatt kényszerűleg bevezetett "különutas" rendszert.
Praktikusan ez azt jelenti, hogy a csoportmunka-termékekre előfizető ügyfeleknek innentől kezdve külön meg kell vásárolniuk a Teamset, amennyiben azt is szeretnék használni, míg az irodai szoftvercsomagok ára valamivel kedvezőbben alakul áprilistól kezdve. Az árváltozások mértéke és az új díjak pontos összege régiónként eltérő.
Hasznos ingyenes adalék vagy a szabad verseny megfojtója?
A jelenleg Microsoft 365 és Office 365 néven kínált irodai alkalmazáscsomagokba még 2017-ben került a Teams ingyenes plusz funkcióként. Néhány évvel később ez kiváló döntésnek bizonyult, ugyanis a koronavírus miatti általános lezárások idején kifejezetten jól jött a kollégák közötti folyamatos távoli kapcsolattartás lehetősége, amelyet egy sor gyors fejlesztéssel igyekezett még hasznosabbá tenni a cég.
A versenytársak azonban nem voltak elájulva az árukapcsolástól, ami álláspontjuk szerint korlátozza a szabad versenyt, és hosszabb távon bizonyosan káros a felhasználók számára. Az immár a Salesforce tulajdonában lévő Slack már 2020-ban bepanaszolta a Microsoftot az EU-ban. Ennek hatására az Európai Bizottság végül elkezdte alaposabban megvizsgálni Redmond üzleti gyakorlatát.
Ezt követően úgy tűnt, hogy a Microsoft hajlandó rugalmasságot mutatni, és ezzel elkerülheti a komolyabb retorziókat, ám az ígérgetéseket és az időhúzást megelégelő EB végül tavaly júliusban hivatalosan is elindította versenyjogi vizsgálatát a szoftveróriás ellen. Ennek hatására aztán hirtelen megtáltosodott az amerikai vállalat, és már nyár végén pontos és gyors menetrendet vázolt fel a Teams leválasztására - akkor még csak az európai felhasználók esetében.
Több szempontból is hasznos lépés
A Microsoft a különutas rendszer globális bevezetésével több legyet is üthet egy csapásra. Egyrészt a döntés a vállalat proaktivitását hangsúlyozza, ami jó pont lehet a világ szabályozó hatóságainak szemében. Nem mellesleg kifogja a szelet a konkurens cégek vitorlájából, amelyek a tavaly őszi részleges szétválasztás után nagy hévvel kezdtek lobbizni más régiók döntéshozóinál a globális kiterjesztésért.
Végezetül az sem biztos, hogy mindez üzletileg olyan tragikusan érinti Redmondot. A Reuters beszámolója például a Sensor Tower adataira hívja fel a figyelmet, amelyek alapján a Teams felhasználói bázisának mérete nagyjából változatlan maradt. Ha pedig nem mutatható ki látványos visszaesés, akkor az új konstrukcióban még több bevételhez jutott a Microsoft, mint korábban.
Mindettől függetlenül a vállalat még egyáltalán nincs kint a vízből. A Microsoftot ugyanis azért is fúrják a versenytársak az EU-ban, mert nem biztosít megfelelő átjárást, kellő együttműködési funkcionalitást irodai alkalmazásai és a rivális fejlesztések között. Utóbbi viszont alapvető elvárás a régióban azóta, hogy élesedtek a digitális piacokról és szolgáltatásokról rendelkező új direktívák. A DMA és DSA égisze alatt a vétkes vállalatokat akár globális éves forgalmuk 10 százalékának megfelelő összegre is bírságolhatják az európai hatóságok.
(Kép: Microsoft)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak