A jelek szerint újabb csörtébe kezd az EU az egyik nagy technológiai óriás ellen annak vélelmezések szerint nem megfelelő üzleti gyakorlata miatt. A Reuters belső forrásokra hivatkozva ugyanis arról ír, hogy javában zajlik Brüsszelben egy trösztellenes vizsgálat előkészítése, amelynek a Microsoft a célpontja.
Az ügy előzményét a Slack panasza adja. A most már a Salesforce.com tulajdonában lévő csoportmunka-platformnál ugyanis úgy gondolják, Redmond tisztességtelen piaci magatartást tanúsít azzal, hogy integrálta Teams alkalmazását az egykor Office-nak, ma már Microsoft 365-nek nevezett irodai szoftvercsomagjába.
A felhasználók számára szöveges csevegést és videós kapcsolatot biztosító Teams 2017-ben indult útjára, és funkciói igencsak jól jöttek a koronavírus kirobbanását követő lezárások, korlátozások idején. A távmunka elterjedésével az alkalmazás mára abszolút elengedhetetlen részévé vált egy minden területet lefedni akaró irodai programcsomagnak.
Éppen ezért nagyon kellemetlen lenne a Microsoft számára, ha az Európai Bizottság (EB) által belengetett vizsgálat végül a Slacknek adna igazat. Utóbbi azt kérte a szabályozó hatóságtól, hogy kötelezze a Microsoftot termékei szétválasztására, és a Teamset értékesítse külön, "tisztességes kereskedelmi áron".
A Reuters beszámolója szerint az EB már két kérdőíves körön is túl van az ügyben. A szükséges információk begyűjtését szolgáló kérdések első fele tavaly októberben érkezett az érintettekhez, míg a második körös postázásra a múlt hónapban került sor. Ebből az aktivitásból következtetnek arra a témában járatosak, hogy rövidesen indulhat a hivatalos vizsgálati szakasz is.
A témával kapcsolatban sem az Európai Bizottság, sem a Microsoft képviselői nem voltak hajlandók nyilatkozni.
Keményebben fognák őket
A mostani ügy is egy újabb jele annak, hogy Európa igyekszik felvenni a kesztyűt a túlságosan nagyra nőtt technológiai óriásokkal. A big techként emlegetett vállalatoknak ugyanakkor nem csupán a korábban is indított, és néha milliárd eurós bírságokig eljutó versenyjogi vizsgálatok miatt fájhat a feje.
A nyáron az Európai Parlament képviselői megszavazták az Unió digitális piacának új játékszabályait, amelyek egy sor előírást és kötelezettséget tartalmaznak a nagy internetes platformok üzemeltetőire nézve. A bevezetéstől azt várják, hogy az képes lesz kikényszeríteni a tisztességes versenyt, a szabályokat esetlegesen be nem tartó cégek pedig egyértelműen elszámoltathatók lesznek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak