Komoly utóélete van annak az augusztus végi bejelentésnek, miszerint a Microsoft októbertől leválasztja üzleti célú Microsoft/Office 365 csomagjairól a Teams kommunikációs platformot. Bár a múlt heti hivatalos kommunikáció próbált szépíteni, az egymást követő események, illetve az éppen most élesedő EU-s kapuőrszabályozás alapján teljesen világos, hogy mindezt a szoftveróriás csak nagyon vonakodva, szabályozói nyomásra lépte végül meg.
A mosolyoffenzíva részeként a pár nappal ezelőtt kiadott sajtóközlemény nem győzi kihangsúlyozni, mennyire eltökélt a vállalat abban, hogy a fogyasztók és a versenytársak számára is megfelelő környezet és feltételrendszer alakuljon ki a szektorban. Ennek kapcsán pedig "továbbra is együttműködnek a Bizottsággal, meghallgatják a piac aggályait, és továbbra is nyitottak maradnak olyan pragmatikus megoldások keresésére, amelyek mind az európai ügyfelek, mind a fejlesztők számára előnyösek".
Nosza, vezessük be világszerte!
Jogosan merül fel a kérdés, hogy ha az uniós hatóságokkal együttdolgozva az ökoszisztéma kulcsfontosságú szereplői számára egyaránt előnyös konstrukció alkotható, akkor azt miért kellene csak az öreg kontinensre korlátozni. A magas labdára lecsapott a Zoom első számú embere is.
A The Register beszámolója alapján Eric Yuan egy kedden tartott konferencián említette meg, hogy az európai fejlemények cégére gyakorolt hatását firtató kérdést az FTC-nek is érdemes lenne feltenni. Mivel a Federal Trade Commission az USA versenyfelügyeletét ellátó szerv, így nem nehéz kitalálni, mire célozgat az éppen MI-vel erősítő független kommunikációs platform vezetője.
Az EU-n kívül október után is megmaradó helyzetet a vezérigazgató egy hasonlattal igyekezett megértetni a hallgatósággal. Yuan szerint egy olyan kosármeccset játszanak az ellenfelükkel, ahol utóbbi minden sikeres találat után egy extra pontot is kap. Azaz amíg a Zoom bezsákol 2 pontot, addig a meg nem nevezett rivális 3-at szerez ugyanazért (jelen esetben egy ügyfél megszerzéséért).
A brit lap cikke ugyanakkor jogosan szembesíti a Zoom vezetőjét beszédének egy másik részével. Ugyanezen a konferencián büszkélkedett el Yuan azzal is, hogy cége az elmúlt időszakban funkciók seregét (csoportos csevegés, whiteboard, értekezlet-ütemezés, levelezés, naptár stb.) építette a platformba, amivel remélhetőleg elérik, hogy a felhasználóknak munka közben ne kelljen átlépni más alkalmazásba. Azaz bizonyos esetekben a Zoom vezérigazgatójának nincs problémája azzal, ha mindenféle alkalmazást és funkciót egy nagy szolgáltatásba összegyúrva, csomagban kínálnak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak