Ha nem is különösebben gyorsan, és pláne nem önszántából, de a Microsoft végül tényleg leválasztja a Teams kommunikációs platformot az Office 365, illetve Microsoft 365 néven futó üzleti alkalmazáscsomagjairól. A szoftveróriás minderről egy ma kiadott blogposztban tájékoztatta a nyilvánosságot.
A bejelentés szerint október 1-jétől az Európai Gazdasági Térségben (EGT) vagy Svájcban élő üzleti ügyfelek havi 2 euróval kevesebbet fognak fizetni az immár Teams-funkciók nélküli Microsoft 365-ös vagy Office 365-ös irodai szoftvercsomagokért. Ezzel párhuzamosan a Teams önállóan lesz megvásárolható havi 5 euróért. A határidőn túlnyúló előfizetések tulajdonosai dönthetnek arról, hogy azok lejártáig változatlan formában használják a szolgáltast, avagy leváltanak az olcsóbb, szűkebb megoldásra.
A Microsoft egyben azt is közölte, hogy feltett szándéka kiszélesíteni irodai alkalmazáscsomagjának összehangolását minél több külső fejlesztő által készített megoldással. Ennek része az is, hogy a cég "új módszert fog kidolgozni az Office webes alkalmazásainak a konkurens alkalmazásokon és szolgáltatásokon belüli elhelyezésére", hasonlóan ahhoz, ahogyan azt a Microsoft a Teams esetében teszi.
"Önként és dalolva"
A mostani döntéshez vezető út első lépését nem a Microsoft, hanem egy versenytárs tette meg nagyjából három évvel ezelőtt. Az azóta a Salesforce.com tulajdonába került Slack ugyanis bepanaszolta az EU-ban Redmondot, mivel álláspontja szerint utóbbi tisztességtelen piaci magatartást tanúsít azzal, hogy integrálta Teams alkalmazását irodai szoftvercsomagjába.
Ennek kapcsán múlt év végén már arról számoltunk be, hogy javában zajlik Brüsszelben egy trösztellenes vizsgálat előkészítése a Microsoft ellen. Ezt követően úgy tűnt, hogy a Microsoft hajlandó rugalmasságot mutatni, és ezzel elkerülheti a komolyabb retorziókat. Ennek részét képezte egy tavaszi ígéret is a Teams leválasztásáról. A probléma csak az volt, hogy ennek mikéntjéről és főleg pontos menetrendjéről semmit nem tudott mondani a cég.
Mindezt megelégelhették az Európai Bizottságnál is, mivel a testület idén júliusban hivatalosan is elindította versenyjogi vizsgálatát a Microsoft ellen. Az amerikai vállalat a mai lépésével immár konkrétumok felmutatásával igyekszik csillapítani a kedélyeket.
Hogy ez mennyire lesz elég, az kérdéses, mindenesetre a cég közleménye nem győzi kihangsúlyozni, mennyire eltökélt a vállalat abban, hogy a fogyasztók és a versenytársak számára is megfelelő környezet és feltételrendszer alakuljon ki a szektorban. Ennek kapcsán pedig "továbbra is együttműködnek a Bizottsággal, meghallgatják a piac aggályait, és továbbra is nyitottak maradnak olyan pragmatikus megoldások keresésére, amelyek mind az európai ügyfelek, mind a fejlesztők számára előnyösek" - zárja fogadkozását a Microsoft.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak