Most "csak" mintegy 100 millió dollárnyi kriptopénzt vittek el, de a támadás jelentősége és volumene összemérhető a Wormhole elleni februári támadással.

Múlt hét végén 100 millió dollárnyi kriptopénzt nyúltak le a Harmonytól. A Horizon blokklánchidat üzemeltető amerikai cég pénteken Twitteren jelentette az esetet. A vállalat ezen felül decentralizált, peer-to-peer formában hitelt és egyéb pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó oldalaknak fejleszt blockchain rendszereket.

A Horizon elleni rövid időn belül a második jelentős incidens, amely a "bridge-szektort" sújtja. Mint azt a Bitport is megírta, február elején a Wormhole blokklánchidat érte támadás. A hekkerek onnan 324 millió dollárnyi kriptopénzt vittek el. A két támadás mértéke nem sokban különbözhet egymástól, hiszen a Wormhole-incidens idején például a bitcoinnal még bőven 45 ezer dollár közelében kereskedtek, most viszont csak 20 ezer dollár körül forog a legfontosabb kriptovaluta. (És vele minden kriptopénz árfolyama nagyon bezuhant.)

Mint a Reuters írja, egyre gyakoribbak a támadások az ilyen típusú oldalak ellen, melyek az egyes valuták közötti átváltást biztosítják. A blockchain rendszerekre szakosodott londoni Elliptic kiberbiztonsági cég elemzése szerint csak 2022-ben több mint 1 milliárd dollárt loptak el blockchain bridge-ekről.

Az ilyen szolgáltatások lényegében adatátviteli platformként működnek egymástól független blokklánchálózatok között. Ha például valaki bitcoinban fizet egy etheres számlára, akkor ezek a platformok egy bonyolult mechanizmus során a célrendszerben (Ethereum) lekötik a megfelelő mennyiségű tokent, a bitcoin hálózaton pedig ugyanannyit felszabadítanak (mintegy elégetik). Működési mechanizmusuk miatt viszont nagyon nagy kriptovaluta-készlettel gazdálkodnak, így eleve csábító és jól beazonosítható célpontok.

A hatóságok is nyomoznak

A Harmony a Twitteren jelentette be, hogy felvette a kapcsolatot a hatóságokkal, és forensic szakértők bevonásával próbálják azonosítani az elkövetőket. A vállalat mindent megtesz az ellopott pénzeszközök visszaszerzésért.

A cég arról semmit sem közölt, hogy milyen módon jutottak be a rendszerébe a kiberbűnözők. A CNBC információi szerint egyelőre ott tartanak, hogy a lehetséges támadási vektorokat próbálják azonosítani, illetve felvenni a kapcsolatot a támadókkal.

Az Elliptic annyit már kiderített a nyilvánosan elérhető blokkláncadatok elemzésével, hogy a hekkerek többféle kriptovalutát is elloptak, többek között ethert, tethert és USD coint, majd később utóbbi kettőt is etherre váltották decentralizált tőzsdéken. (A cég más hekkerakcióknál, többek között a már említett Wormhole-incidensnél vagy a Axie Infinity nevű NFT-s játék elleni támadásnál szintén fontos információkat szállított a lehetséges elkövetőkről.)

A Harmony elleni támadás nagyon rosszkor jött az egész kriptovaluta-ökoszisztémának. A globális válság ugyanis a kirptopénzek alól is kirántotta a talajt. Az egyik kriptovalutás hitelezési szolgáltatónál, a Celsius Networknél például olyan súlyos likviditási válságot okozott a kriptoeszközökbe vetett bizalom drámai csökkenése, hogy kénytelen volt befagyasztani a kifizetéseket.

Biztonság

Lecsapott az FBI az alvilági online bazárra (megint)

A hekkerek körében igen népszerű BreachForums oldalát egyszer már megszerezte a hatóság, de az rövidesen újraindult. A mostani akcióval a fórum mellett annak Telegram-csatornája is az FBI irányítása alá került.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.