A szolgáltatás fejlesztői 10 millió dolláros díjjal próbálják rávenni a hekkereket, hogy szolgáltassák vissza az ellopott eszközöket.

A Wormhole nevű blokklánchíd tegnap erősítette meg, hogy 324 millió dollár értékben loptak el rajta keresztül kriptoeszközöket. A platform hídként (bridge) szolgál az egymástól független blokklánchálózatok között, lehetővé téve az adatátvitelt, praktikusan a kriptovaluta átutalását: ahogy az egyik rendszerben lekötnek egy tokent, a másikon is létrehoznak egyet, a visszaváltásnál pedig "elégetik" azt, hogy az eredetit a másik hálózaton felszabadítsák.

A cég Twitter-üzenetben adott róla tájékoztatást, hogy a hekkerek 120 ezer úgynevezett csomagolt ethert (wETH) szereztek meg, és a hálózatukat is leállították, hogy felderítsék a lehetséges exploitokat. A csomagolt tokenek az adott kriptovaluta értékéhez rögzített egységek, amelyeket a fenti interoperabilitási problémák áthidalásakor használnak. Az Ethereum (ETH) állítólag pótolja a különbséget, hogy biztosítsa a wETH tokenek értékének egy-az-egyhez való támogatását.

A probléma ezúttal az lehetett, hogy a támadók a csomagolás folyamatába belepiszkálva tulajdonképpen a semmiből hozhattak létre csomagolt tokeneket, amelyek önmagukban nem érnek semmit, de átválthatók a lekötött valódi tokenekre. A ZDNet beszámolója alapján már bizonyítékokat találtak 80 ezer ETH transzferére a Wormhole-on, további 40 ezer ETH-t pedig el is adtak a Solana nyilvános blokkláncplatformon keresztül.

Ez az év is erősen indult

A Wormhole DeFi-projektet fejlesztő Certus One a hírek szerint 10 millió dollárt ajánlott fel a hekkereknek, remélve, hogy azok esetleg csak a most kihasznált sebezhetőségekre próbálták volna felhívni a figyelmet, és ennek megfelelően visszajuttatják az ellopott eszközöket. Tegnap este az is kiderült, hogy az exploitra kiadták a javítást, amiről egyébként már tudhattak a Wormhole fejlesztői, legalábbis a vonatkozó GitHub-profilon a tervezett javításra utalt egy korábbi kódrészlet.

Ahogy írják, a támadók összesen 120 ezer becsomagolt ETH-t hoztak létre a Solana blokkláncán, amelyből majdnem 94 ezret vittek át az Ethereum blokkláncába. Az értékét tekintve ez volt minden idők második legnagyobb támadása az olyan DeFi (Decentralised Finance) szolgáltatások ellen, amelyek a kriptovaluták és a hagyományos pénzszektor közötti szakadékot próbálják áthidalni és már létező, széles körben elfogadott kriptovalutákra vagy rendszerekre épülnek.

A rekordot a Poly Network platformmal szemben tavaly nyáron végrehajtott, több mint 600 millió dolláros kárt okozó akció tartja, bár azt a pénzt az elkövető nem sokkal később hiánytalanul visszaadta. Ugyancsak jelentős incidens volt a Bitmart kriptovaluta-tőzsde elleni, decemberi támadás, amelynek során közel 200 millió dollárnyi kár keletkezett. A kisebb, de így is jelentős tételek sora azonban ennél sokkal hosszabb: a blokklánc-technológiákra szakosodott Chainalysis piackutató becslése szerint 2021-ben legalább 2,2 milliárd dollárt loptak el DeFi protokollokon keresztül.

Biztonság

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.