Menet közben szívódott fel a virtuális pénzt egy része, 260 millió dollárnyit viszont a hekkerek önként visszaadtak.

Minden idők legnagyobb kriptovaluta-lopását hajtották végre ismeretlen hekkerek kedden. 613 millió dollárnyi digitális pénzt loptak a Poly Network tokencserélő platformról. Ez eddig még érthető: hekkerek, pénz stb. De szerdán érdekes fordulatot vett az ügy, mert 260 millió dollárnyi token egyszer csak visszakerült a helyére.

A Poly Network egyáltalán nem a kriptovilág közepe. Olyan decentralizált pénzügyi platform, amely a különböző kriptovaluták közötti peer-to-peer tranzakciókat segíti. Elsősorban arra szolgál, hogy a tokeneket át lehessen vinni egyik blockchain rendszerből a másikba. A hivatalos kriptovaluta tőzsdékkel szemben azonban a Poly Networkről keveset tudni. A Coindesk, amely nyomon követi az eseményeket, annyit derített ki, hogy valószínűleg a kínai Neo projekt alapítói indították el.

A működésében nincs semmi ördöngösség. A három blokkláncon (Binance Smart Chain, Ethereum, Polygon) működő platformon a tokeneket átváltják a blokkláncok között. A tranzakciót egy intelligens szerződéssel "papírozzák le", amely azt is rögzíti, hogy adott tranzakciónál a felek mikor juthatnak hozzá a pénzükhöz.

A probléma itt volt. Ez az intelligens szerződés rendszer ugyanis meglehetősen nagy mennyiségű likvid kriptovaluta fölött diszponált, hogy a tokencserék gyorsan megtörténhessenek. A szerződés kódjában azonban volt egy súlyos sérülékenység (ezt a Poly Network is elismerte, a rövid technikai magyarázat itt található, amit a hekkerek ki is használtak. Valószínűsíthetően felülírták az okosszerződés utasításait, hogy a több mint tízféle kriptovalutában tárolt pénzt átirányíthassák sajt digitális pénztárcájukba. A pénztárcákat azonban sikerült a Poly Networknek követnie.

A fehér kalapos legenda...

Idáig a sztori szokványosnak mondható: rossz emberek elcsábultak, és kihasználva a kódolás egy biztonsági hibáját elloptak sok kriptopénzt. Ám a hekkelés másnapján érdekes fejlemény következett be. A hekker hírt adott magáról. Azt állította, hogy az akcióval csupán a Poly Network egy súlyos sérülékenységére szerette volna felhívni a figyelmet, mielőtt azt valódi bűnözők kihasználják. Felmerült az is, hogy értesíti a Poly Networkot, de félt attól, hogy valaki bennfentest rosszra csábít a lehetőség, ezért döntött végül a látványos akcióhoz mellett.

Ennek bizonyítására részletekben visszacsorgatott 260 millió dollárnyi kriptopénzt a Poly Network rendszerébe. Ám a maradék 353 milliónak egyelőre nyoma veszett. Annak voltak nyomai, hogy a hackerek megpróbáltak eszközöket átvinni likviditási poolokba (mivel a kriptovaluták elosztott rendszerek, a különböző tranzakciókhoz gyors végrehajtásához szükséges likvid tőkét ezek a poolok biztosítják). Ez azonban csak részben sikerült, mert a hekkelés hírére a tranzakciókat már figyelték.

Az elkövetőt egyelőre nem sikerült azonosítani, még azt sem tudni, hogy magányos hekker vagy egy csapat követte el a támadást. A SlowMist nevű kínai kriptovaluta-biztonsági cég állítólag azonosította a támadó postafiókját és IP-címét is, de egyelőre nem nevezett meg.

A cég azonban kétségbe vonja a "fehér kalapos" teóriát. Szerintük ez egy minden elemében alaposan előkészített és megszervezett támadás volt. Hasonló véleményen van egy a Reuter  által megkérdezett volt FBI-szakértő is, aki szerint szerint nem valószínű, hogy fehér kalapos hackerek ekkora összeget lopjanak csak azért, hogy felhívják valamire a figyelmet. Szerint a támadók egyszerűen nem tudták megoldani ennyi kriptovaluta gyors átváltását készpénzre, ezért inkább visszacsorgatták.

Biztonság

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.