A Microsoft módosította a felhős generatív MI-hez kötődő szolgáltatásai ÁSZF-jét. A hozzáférés korlátozásával bünteti a túlhasználatot.

Általánosan tette a Microsoft a Copilotját a Microsoft 365 vállalati ügyfeleinek, emiatt módosultak az általános vállalati szerződési feltételek, valamint az ún. MCA (Microsoft Customer Agreement) is.

A generatív mesterséges intelligenciára vonatkozó szabályok között feltűnik egy új fogalom: a "túlzott használat", ami "az Ügyfél Microsoft generatív MI szolgáltatáshoz való hozzáférésének ideiglenes korlátozását eredményezheti". A szöveg azonban több fontos dolgot is homályban tart: mi számít túlzott használatnak, mennyi ideig tarthat az ideiglenes korlátozás, és mi történik akkor, amikor valakit korlátoznak? Ez így elég nagy szabadságot ad a szolgáltatónak.

Nagyon sok kapacitást leköt

Pontosan tudható, például az Adobe-tól, hogy a generatív MI modellek futtatása jelentős kapacitásokat igényel. De míg az Adobe egy meglehetősen szűk felhasználói kört szolgál ki, és áremeléssel kezelhetőnek véli a dolgot, addig a Microsoftnak tömegigényt kell kielégítenie – még akkor is, ha egyelőre csak minden negyedik widowsos PC-n fut Windows 11.

Ennek a nagy felhasználói bázisnak a kiszolgálására a Microsoftnak jelentős kapacitásokat kellett mozgósítania. Az új szabállyal a vállalat valószínűleg szeretne elébe menni, hogy a próbálkozókat elriassza az MI-től a gyenge felhasználói élmény, például az extrém hosszú válaszidő. De fontos cél lehet a költségek kordában tartása is.

A kapacitások bővítése drága, és bár az MI a jövő, mint a legutóbbi negyedéves jelentésből is kiderült, egyelőre az Intelligent Cloud hagyományos szolgáltatásai termelik a sok pénzt. Az Azure OpenAI szolgáltatás ügyfélköre viszont látványosan bővült: három hónap alatt 11 ezerről 18 ezerre. A menedzsment ezzel kapcsolatban fel is hívta a befektetők figyelmét, hogy a felhős MI-szolgáltatások skálázása (értsd: a gyorsan bővülő ügyfélbázis kiszolgálása) sokba fog kerülni. A negyedév 11,2  milliárd dolláros CAPEX-ének jelentős részét például az MI-infrastruktúra bővítése vitte el.

Ráadásul ennek a problémának csak egy része a beruházásigény (adatközpontok, szerverek, GPU-k stb.). A rendszerek üzemeltetése lényegesen költségesebb, mint a hagyományos felhős infrastruktúráké: pl. jóval nagyobb az energiaigény a számítási kapacitás miatt, hatalmas adattömegeket kell mozgatni a hálózatokon stb.

A Microsoftnak erről lehetnek közvetlen tapasztalatai: a The Wall Street Journal értesülései szerint a a GitHub Coplitoja egyelőre jelentős veszteséget termel – a Microsoftnak. A havi előfizetési díj 10 dollár, de egy előfizetőn átlagosan 20 dollárt veszít a GitHub. vannak olyan nehézsúlyú felhasználók is, akik akár 80 dollárba is kerülhetnek havonta a vállalatnak.

Nem újdonság, hogy korlátoznak

Azok a cégek, melyek MI-re épülő szolgáltatásokat kínálnak, mind igyekeznek valahogy kordában tartani a felhasználói túlkapásokat – főként az árazással. Az Adobe-ról fentebb már ejtettünk szót, de a Microsoft is nyúlt már ehhez az eszközhöz a Bing Search API esetében.

Az OpenAI szintén korlátoz: nem csak az ingyenes felhasználásra vezetett be limitet, hanem az API-ra is arra hivatkozva, hogy csak így tud minden ügyfélnek megfelelő hozzáférést biztosítani. Ugyanezen okból tartja fenn magának a jogot a Midjourney, hogy akár a korlátlan hozzáférést vásárló ügyfeleit is korlátozhassa.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.