A Microsoft tegnap egyelőre csak egy rövid időre vette át a legdrágábbra értékelt vállalat címét az Apple-től, de a trendek alapján nincs messze a tartós helycsere sem.

Csütörtökön volt egy olyan szakasza a tőzsdei kereskedésnek Amerikában, amikor nem az Apple volt a világ legtöbbre tartott cége. A helyét az a Microsoft vette át, amely az utóbbi egy évben látványosan erősödött, nem kis részben azért, mert jókor volt jó helyen a generatív mesterséges intelligencia témájában.

A tegnapi napot Redmond papírjai valamivel 385 dollár alatt zárták, ami 0,5 százalékos emelkedést jelentett, összességében pedig 2 859 milliárd dollárra taksálták a szoftveróriás értékét. Az Apple részvényei ezzel szemben 0,3 százalékot vesztettek értékükből, így Cupertino végül 2 903 miilliárdos értékeléssel zárta a csütörtököt.

A nap folyamán azonban a Microsoft-papírok ára 388 dollár fölött is járt, ami ha ideiglenesen is, de elegendőnek bizonyult a trónfosztáshoz. Ilyesmire egyébként az elmúlt nagyjából másfél évtizedben alig akadt példa: legutóbb 2021-ben volt egy rövid periódus, amikor többre tartotta a piac a Windows gazdáját az iPhone gyártójától.

Eltérő ívű pályák

Az elmúlt időszak trendjei és a közeljövőre vonatkozó kilátások alapján ugyanakkor nem tűnik túl rizikós jóslatnak az, hogy Redmond nemsokára huzamosabb ideig magának tudhatja majd a legértékesebb vállalat címét. Az elmúlt egy évben a Microsoft részvényei több mint 60 százalékot erősödtek, míg a 2023-t szintén mélyen kezdő Apple esetében "csak" nagyjából 40 százalékos javulást hozott a tavalyi periódus. Utóbbi nem volt elegendő ahhoz, hogy Cueprtino visszakapaszkodjon arra a 3000-es csúcsra, amelyet 2021 végén közelített meg.

Az Apple kilátásai egyelőre idénre sem felhőtlenek, mivel a rendkívül fontos piacának számító Kínában továbbra sem indult be a fogyasztói étvágy. Ráadásul az amerikai szankciók miatt a nemzetközi piacokon rosszul álló Huawei a hazai terepen ismét egyre nagyobb riválisnak tűnik. 

Ehhez képest a Microsoft azzal töltötte az évet, hogy portfóliója minden elemébe IS mesterséges intelligenciát pakoljon, amit a befektetők a jelek szerint igencsak pozitívan értékeltek. Nem csoda, hiszen az OpenAI technológiájának beépítése a Bing kereső forgalmától a cloud üzletág bevételéig mindenre jó hatással volt.

Piaci hírek

Lecsapott az FBI az alvilági online bazárra (megint)

A hekkerek körében igen népszerű BreachForums oldalát egyszer már megszerezte a hatóság, de az rövidesen újraindult. A mostani akcióval a fórum mellett annak Telegram-csatornája is az FBI irányítása alá került.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.