Koronavírus ide vagy oda, az élet nem állhat meg. Legalábbis így is lehet interpretálni azt a friss hírt, miszerint az Egyesült Államok kormányzata nem szándékszik enyhíteni a Kínával szemben indított gazdasági háború intenzitásán.
Bizonyítási kényszer
A távközlési szolgáltatások felügyeletét ellátó Szövetségi Hírközlési Bizottság (Federal Communications Commission - FCC) úgynevezett "show cause ordert" küldött négy (praktikusan három) kínai tulajdonú, Egyesült Államokban tevékenykedő telkónak. Ennek értelmében a China Telecom Americas, a China Unicom Americas, a Pacific Networks Corp és az utóbbi százszázalékos tulajdonában lévő ComNet (USA) LLC képviselőinek kell majd hitelt érdemlően bizonyítaniuk egy eljárásban, hogy semmiféle veszélyt nem jelent működésük az USA-ra nézve.
A múlt hét pénteken bejelentett intézkedés okaként az utóbbi években újra és újra felhozott nemzetbiztonsági kockázatokat jelölték meg. Ez a mostani összefüggésben azért különösen érdekes, mert az Egyesült Államok ezidáig nemigen tudott bemutatni semmiféle olyan bizonyítékot, ami mindezt megerősítené.
Az említett cégek régóta jelen vannak az amerikai piacon. A kínai állam kezében lévő China Telecom tengerentúli leányvállalata például 2000-es évek óta nyújt szolgáltatásokat, és a pénteki döntésre reagálva ezt nem is felejtették el hangsúlyozni. A közlemény emellett természetesen tartalmazza a szokásos elemeket is: a felhozott vádak és kockázatok alaptalanok, illetve állnak elébe a folyamatnak és minden szükséges információt az FCC rendelkezésére bocsátanak majd, hogy megnyugtatóan rendeződhessen az ügy.
Amerikai szövetségi szervek viszont egyre hangosabban követelik az FCC-től, hogy vonja vissza a működési engedélyt. A mostani döntés közvetlen előzménye volt, hogy az igazságyügyi minisztérium képviselői május elején sajtóközleményben sürgették az FCC-t a tiltás elrendelésére. A szervezet egyébként már tavaly kezdett vizsgálódni a témában.
Érdemes azt is felidézni, hogy tavaly tavasszal az FCC testülete egyhangú szavazással utasította el a China Mobile amerikai földre tervezett "partra szállását". Akkor az indok szintén az állami háttérben rejlő biztonsági kockázatok voltak, mivel az amerikai fél attól tart, hogy a távközlési vállalat szolgáltatását kémkedési tevékenységre használná ki Kína.
Raknak még a tűzre
Bár az elmúlt hónapokban volt olyan pillanat, amikor enyhülni látszott a két nagyhatalom közötti feszültség, a konfliktus lezárásához elengedhetetlen széles körű kereskedelmi egyezmény első fázisának aláírásakor is világos volt, hogy itt még egyáltalán nem lehet békéről beszélni.
A helyzeten nyilván nem segített a koronavírus elterjedése, amely alapvető bizonytalanságot hoz a globális gazdaságban és ezen keresztül befolyásolhatja a világ hatalmi erőtereit is. Úgy tűnik, az USA-ban inkább a konfrontációt, mint a megbékélést látják a kifizetődőbb stratégiának.
Februárban például egy sor, jellemzően sok évvel ezelőttre visszanyúló ügy aktáját porolták le az amerikai ügyészek, hogy ennek apropóján 16 különböző bűncselekménnyel vádolják meg a Huaweit, illetve a kínai óriásvállalat magas rangú munkatársait.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak