A nagy szavaktól sosem tartózkodó amerikai elnök "történelmi jelentőségűnek" titulálta a szerdán, az Egyesült Államokban aláírt megállapodást. Azzal viszont valószínűleg még Donald Trump is tisztában van, hogy ez az úgynevezett első fázisú kereskedelmi egyezmény csak egy ingatag lépés a viszony normalizálásához vezető úton.
Kezdetnek megteszi
Az angol nyelven 86 oldalas dokumentum egy sor problémás területet igyekszik lefedni, valaminttöbb kötelezettségvállalást tartalmaz a kínai fél oldaláról. Utóbbiak közül talán a legkönnyebben betartható rész az, hogy Peking a következő két évben legalább 200 milliárd dollár értékben vásárol amerikai árucikkeket és szolgáltatásokat.
Ennél azonban sokkal érdekesebb (és bizonytalanabb kimenetelű) például az a vállalás, hogy a kínai kormányzat komoly erőfeszítéseket tesz a hamisítások és a szellemi tulajdont illető visszaélések megakadályozására. Az USA rendszeresen felhánytorgatott vádjai szerint Kínában nagyüzemi szinten folynak ezek a tevékenységek, ami nehezen képzelhető el az autoriter állam minimum jóindulatú semlegessége nélkül.
A megállapodásban szerepel az is, hogy az amerikai vállalatoknak nem kell majd ahhoz Kínában bejegyzett helyi vállalkozást alapítania ahhoz, hogy az országban kereskedelmi tevékenységet folytassanak. A megállapodás egyik fejezetében rögzítették a felek Kína kötelezettségvállalását arról, hogy a továbbiakban nem manipulálja nemzeti valutáját, azaz a napi érdekeinek megfelelően "nem változtatgatja az árfolyamot".
A korlátozások maradnak
A mindkét fél által méltatott megállapodás aláírásánál azért Trump világossá tette, hogy a kínai árukra az utóbbi években kivetett súlyos büntetővámok mindaddig életben maradnak, amíg a két országnak nem sikerül egy teljes, minden konfliktusos témára megnyugtató választ adó egyezményt kötni. A részleges kereskedelmi egyezmény február közepén lép életbe, és várhatóan ezt követően meg is kezdődnek a tárgyalások a megállapodás második szakaszáról.
Bár a politikusok mindkét oldalon igyekeztek jelentőségénél jobban fényezni a most aláírt egyezményt, a szakértői nyilatkozatok egybehangzóan arra figyelmeztetnek, hogy a legkényesebb témák még hátra vannak. Ilyen például a Kínának tulajdonított számítógépes lopások és a kínai vállalatok állami támogatásának kérdése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak