Az amerikai légi és űrhaderő szoftverfejlesztésekért felelős, nemrég lemondott vezetője szerint 15-20 év múlva teljesen nyilvánvaló lesz a kínai fölény az új technológiai területeken, így a mesterséges intelligencia kutatásában, és ez ellen már késő bármit is tenni.

Kínában 2015-ben dolgozták ki, majd szinte azonnal ki is bővítették a Made in China 2025 néven hivatkozott gazdaságfejlesztési programot, amely mások mellett a mesterséges intelligencia területén is a világ vezető hatalmává emelné 2030-ig a világ második legnagyobb gazdaságát. Ehhez folyamatosan öntötték a dollármilliárdokat a hosszabb távú eredménnyel kecsegtető projektekbe és startup cégekbe, és már három évvel ezelőtt is úgy állt a helyzet, hogy az amerikaiak előnye a legtöbb mérőszám alapján kimutatható volt ugyan, de egyre olvadt, mint a viasz.

A kínai pénzcunamival párhuzamosan a Trump-kormányzat annak ellenére is elkezdte lefaragni a tudományos kutatásokra fordított támogatásokat, hogy sokan kongatták a vészharangot, ezen belül pedig az olyan állami szervezetek költségvetését is csökkentette, melyek valamilyen módon a mesterséges intelligencia kutatását finanszírozták. Ott van aztán az amerikai válalatok saját felelőssége is, amelyek képtelenek lemondani az óriási kínai piac lehetőségeiről, eközben viszont kiváló lehetőséget teremtenek a fejlettebb technológiák másolására vagy lenyúlására.

Idén tavasszal mi is idéztük a mesterséges intelligenciával foglalkozó nemzetbiztonsági bizottság (National Security Commission on Artificial Intelligence, NSCAI) jelentését, amely szerint az amerikaiak még nem dolgozták fel, hogy a mesterséges intelligencia robbanásszerű fejlődése milyen mélyen változtatja meg gazdaságukat, nemzetbiztonságukat vagy társadalmukat. Az anyag lesújtó képet festett az USA kilátásairól a mesterséges intelligencia fejlesztésében és alkalmazásában zajló nagyhatalmi versenyfutásban, és iszonyatos összegű befektetéseket jelölt meg annak feltételeként, ha nem akarják rövid időn belül elveszíteni vezető szerepüket.

A helyzetről természetesen folyamatosan olvasni pesszimista és optimista értékeléseket, a Center for Data Innovation think tank tanulmánya például nem sokkal korábban még megkérdőjelezhetetlen amerikai fölényről szólt a mesterséges intelligencia területén. Azt azonban még a bizakodó hangok is elismerik, hogy Kína az MI kutatásában és alkalmazásában gyorsan és konzisztens módon fejlődik, Európa pedig nem csak jelentős hátrányban van, de a különféle bejelentésekkel együtt sem tűnik úgy, hogy ezt egyhamar ledolgozhatná.

Ott komolyan vették, itt meg már késő komolyan venni

A legutóbbi nagy figyelmet kapott nyilatkozat Nicolas Chaillantől, az amerikai légi és űrhaderő szoftverfejlesztésekért felelős vezetőjétől származik, aki szeptember elején mondott le tisztségéről október 2-i hatállyal. Bejelentésében igen keserűen számolt be tapasztalatairól: szerinte a védelmi szolgálatok között alig van bármiféle együttműködés, és a bolygó legnagyobb szoftverszervezeteként is alig használnak közös programtárakat (repository). Ahogy írta, ezen a ponton lett elege abból, hogy folyamatosan a támogatásokat és a pénzt kell felhajtania a munkája elvégzéséhez, miközben a hivatalának nem hogy a jövő évi, de még az idei finanszírozása sincs megoldva.

A Financial Timesnak nyilatkozva Callahan most nem csak a részletekbe ment bele kicsit jobban, hanem annak a meggyőződésének is hangot adott, hogy 15-20 éven belül az Egyesült Államok már nem lesz partiban Kínával a mesterséges intelligencia területén. Ezen pedig változtatni is késő, mert szerinte a verseny mostanra eldőlt, és ebből a szempontból az is lényegtelen, hogy mindez egy háború során válik-e nyilvánvalóvá – utalt saját korábbi feladataira. Szerinte a kínaiak elkötelezettek amellett, hogy meghatározzák a világ jövőjét, a médianarratívától kezdve a geopolitikai kérdésekig.

Chaillan a probléma gyökerének a lassú innovációt tartja, a mestereséges intelligencia kapcsán külön is kiemelve a technológiát meghatározó széles körű etikai vitákat és az amerikai vállalatok, például a Google vonakodását az állammal való együttműködésben. A kínai cégek ehhez képest kötelező jelleggel együttműködnek a saját kormányzatukkal, és masszív befektetéseket folytatnak az MI kutatásában, tekintet nélkül annak etikai vonatkozásaira. A frissen lemondott vezető úgy látja, hogy az amerikai kibervédelmi készségek bizonyos kormányzati intézményeknél "óvodás szinten vannak".

A Financial Times az amerikai a légierő szóvivőjét is idézi, aki szerint az illetékes miniszter megbeszélte Chaillannel a minisztérium jövőbeni szoftverfejlesztésére vonatkozó ajánlásait, és megköszönte eddigi közreműködését. A Google egyelőre nem reagált a riportban olvasható felvetésekre. A Reuters beszámolója felidézi, hogy a nyugati hírszerzési információk sok esetben szintén azt valószínűsítik, hogy Kína egy évtizeden belül minden bizonnyal vezető szerepet harcol ki magának az olyan kulcsfontosságú feltörekvő technológiák nagy részében, mint amilyen a mesterséges intelligencia, a szintetikus biológia vagy a genetika.

Piaci hírek

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.