A lakossági vezetékes piac felé nyitás startjára várhatóan az év második felében lehet számítani. A szolgáltató addig is intenzíven fejleszti a balatoni 4G+ mobilhálózatát.

A Vodafone Magyarország tavaly nyártól tette elérhetővé a 4G+ szolgáltatást a Balaton keleti partján. A turisztikai szempontból fontos térségben a szolgáltató nemrégiben indította el újabb hálózatfejlesztési projektjét, ennek révén ez év nyarától már a tó egésze körül elérhetővé válik a szupergyors mobil hálózat – jelentette be Amrita Gangotra, a Vodafone Magyarország műszaki vezérigazgató-helyettese.

4G+ a Balaton összes településén

A hálózatfejlesztési projekt keretében folytatódik a 4G+ szolgáltatás további kiterjesztése, így a tavalyi 23 település mellett idén további 30 településen lesz elérhető a szolgáltató eddigi leggyorsabb hálózata. Az 1800 MHz-es frekvenciasávot az LTE technológiára csoportosították át, így már a Balaton körüli összes településen elérhető lesz a tavalyinál is nagyobb, akár 187,5Mbps-os elméleti maximális letöltési sebesség. Ez a balatoni fővárosban, Siófokon a 2600 MHz-es sávnak köszönhetően akár a 337,5Mbps-ot is elérheti.

A 4G+ technológiát a rendelkezésre álló többféle frekvenciasáv összekötésével lehet megvalósítani, amit a szaknyelvben carrier aggregationnek hívnak (CA). A 300 Mbps (2CA) sebességhez kettős aggregációra van szükség, az 1800 és a 2600 MHz-es sáv összekapcsolására, míg az ennél gyorsabb adatátvitelhez már egy harmadik LTE-képes frekvencia is kell. A 3CA megoldás értelemszerűen csak azokon a településeken működik, ahol mindhárom frekvenciasáv rendelkezésre áll.

A szolgáltató emellett a visszajelzések alapján az UMTS900 frekvenciasáv bevezetésével a beltéri lefedettséget is fejleszti a tó környéki 53 településen. Ez a tervek szerint az eddiginél gyorsabb hívásfelépülést és jobb hangminőséget is jelent majd a jobb beltéri lefedettség mellett. A Vodafone a jövőben is kiemelt figyelmet fordít a balatoni térség hálózatfejlesztésére, mivel méréseik szerint a turizmus beindulásával nyaranta több mint megháromszorozódik a mobilhálózat adatforgalma.  

A 26 országban jelen lévő Vodafone Csoporton belül 21 országban érhető el a 4G+ szolgáltatás, az ezt használó előfizetők száma pedig már meghaladta a 100 milliót. Európában a Vodafone hálózatain a mobil adatforgalom 68 százaléka zajlik a 4G hálózaton, az összességében 93 százalékos kültéri lefedettség miatt. A brit szolgáltatónak világszerte összesen közel 530 millió mobil ügyfele van, akik egyre több adatot használnak. Tavaly világszerte átlagosan 65 százalékkal nőtt a mobil adatforgalom a Vodafone hálózatán. Felméréseik szerint az európai felhasználók havonta átlagosan 2,1 GB adatot fogyasztanak.

Egyelőre két járásban indul a vezetékes last mile-ok építése 

A globális távközlési verseny éleződése, a digitalizáció, a dolgok internete (IoT) üzleti terveik átgondolására sarkallja a legtöbb szolgáltatót, főleg az eddig csak a mobilra alapozókat. Így tett a Vodafone is, amely 2012-ben megszerezte az amerikai Cable & Wireless  Worldwide-ot és ezzel egy kiterjedt globális vezetékes hálózathoz jutott.

A Vodafone Magyarország nagyjából másfél éve jelentette be, hogy elindítja üzleti fix-mobil konvergens szolgáltatásait. A cég vezetése akkor azzal magyarázta a lépést, hogy arra az üzleti piacon is elvárt további növekedés érdekében van szükség. Mivel az évi mintegy 140 milliárd forintra becsült hazai vállalati mobilpiacon nem látni látványos bővülési lehetőségeket – a piaci szereplők évről évre ugyanazt a tortát szeletelgetik –, szükség van újabb területekre is, például a vállalati vezetékes adatpiacra. A szolgáltatással elsősorban a nagyvállalati adatkommunikációs piacot kívánták megcélozni.

Magyarországon egyébként a vezetékes szegmens infrastrukturális alapját is a Vodafone Magyarország 3G és 4G szolgáltatását kiszolgáló, országos lefedettségű, közel 9000 kilométeres optikai gerinchálózat adja majd. Ami eddig hiányzott, az a bizonyos last mile, vagyis az ügyfél telephelyéhez vezető utolsó mérföld.

Azzal, hogy a szolgáltató a Szupergyors Internet Program keretében vezetékes hálózatépítési jogot szerzett két járásban is, megtette az első lépéseket a lakossági piac felé nyitáshoz – tájékoztatta lapunkat Budai J. Gergő, a Vodafone vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettese. Hozzátette, várhatóan az év második felében indulhatnak el az új szolgáltatási portfólióval, de persze ez nem elég az országos lefedettséghez. Sokféleképpen lehet hálózathoz jutni, lehet szó vásárlásról, bérlésről, nagykereskedelmi alapú hozzáférésről, vagy éppen hálózatmegosztásról is.

Jöhet a hálózatmegosztás is

"A hálózatmegosztás a következő nagy generációváltásnál, az 5G-nél talán még indokoltabb lehet. Minden megoldás érdekel bennünket, ahhoz, hogy itthon is konvergens szolgáltatókká váljunk” – jegyezte meg. (Információink szerint a Vodafone Csoporton belül már csak Málta számít mobile only országnak.)

Ami pedig a vásárlást illeti, mint nemrégiben megírtuk, érdekes fordulatot hozhat, hogy a Vodafone Csoport újabb ajánlatot tett a Liberty Globalnak, egyes érdekeltségei - köztük a magyarországi UPC - megvételére.

Mobilitás

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.