Heteken belül elindítja a Vodafone Magyarország üzleti fix-mobil konvergens szolgáltatásait. Így már csak egyedül Máltán lesz tisztán mobilszolgáltató a brit távközlési nagyvállalat. A többi országban, ahol valamilyen konstrukcióban a vezetékes piacon is jelen van a vállalat. Az üzletet egyébként azzal alapozta meg, hogy 2012-ben megszerezte az amerikai Cable & Wireless Worldwide-ot 1,7 milliárd dollárért, és ezzel egy kiterjed globális vezetékes hálózathoz jutott.
A nagyvállalatokra számítanak
A Vodafone Magyarország vállalati üzletágának vezérigazgató-helyettese, Király István azzal magyarázta a lépést, hogy arra az üzleti piacon is elvárt további növekedés érdekében van szükség. Mivel az évi mintegy 140 milliárd forintra becsült hazai vállalati mobilpiacon nem látni látványos bővülési lehetőségeket – a piaci szereplők évről-évre ugyanazt a tortát szeletelgetik –, szükség van újabb területekre is, például a vállalati vezetékes adatpiacra. A szolgáltatással elsősorban a nagyvállalati adatkommunikációs piacot kívánják megcélozni.
Ennek a paicnak a méretét a mobilénál szerényebbre becsülik a piackutatók, az éves forgalom ebben a szegmensben 80 milliárd forintra tehető. Ebből a vezérigazgató-helyettes szerint 5 éven belül mintegy 10 százalékot hasítana ki magának a Vodafone úgy, hogy elsősorban a nagyvállalatok 5-10 ezres számú részpiacát céloznák meg.
Magyarországon a vezetékes szegmens infrastrukturális alapját is a Vodafone Magyarország 3G és 4G szolgáltatását kiszolgáló, országos lefedettségű, közel 9000 kilométeres optikai gerinchálózat adja majd. Ami hiányzik, az a bizonyos last mile, vagyis az ügyfél telephelyéhez vezető utolsó mérföld. Ez a konkurenciától nagykereskedelmi szerződés keretében vehető igénybe. A tervezett lépéssel a Vodafone megtöri a Magyar Telekom monopóliumát a hazai komplex fix-mobil üzleti távközlési piacot.
A bérelt vonalat eddig is adtak
A közeljövőben bevezetni kívánt menedzselt szolgáltatások illeszkednek a Vodafone korábban bevezetett nagyvállalati megoldásaihoz, például a Vodafone Iroda szolgáltatáshoz. A cég jelenleg is több mint 200 ügyfelének ad bérelt vonalat (PBX, BSMS) alközponti és tömeges SMS szolgáltatással.
A szükséges alaphálózati fejlesztésekkel együtt több százmillió forintból megvalósított, Fixed Connectivity néven bevezetendő szolgáltatások keretében a Vodafone a nagyvállalati körnek bérelt vonalat, bérelt vonali internet szolgáltatást és IP-alapú virtuális magánhálózati szolgáltatásokat (IP-VPN) kínál. A bérelt vonali szolgáltatás szimmetrikus adatátviteli technológiára épül, folyamatos és stabil adatkapcsolatot biztosít egy cég telephelyei között. A szolgáltatás internet-hozzáféréssel is rendelhető, a szimmetrikus megoldással a feltöltési irány sem jelent szűk keresztmetszetet.
Az IP-VPN a több telephellyel rendelkező vállalkozások számára megfelelő megoldás, amely lehetővé teszi a helyi hálózatok menedzselését is. A hálózat ingyenes hanghívást is biztosít telephelyen belül és telephelyek között asztali IP-telefonokkal.
Az új menedzselt adatszolgáltatásokat a cégek egy önkiszolgáló felületen tudják megrendelni. Ezen a felületen az ügyfelek folyamatos és azonnali visszajelzést kapnak a valós szolgáltatási szintekről, és folyamatosan nyomon követhetik a pillanatnyi sávszélesség adatokat.
Az új szolgáltatás fejlesztését, működtetését és értékesítését 40 fős csapat végzi.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak