Messze a várakozás fölött teljesített az Amazon, derült ki a tegnap este kiadott pénzügyi jelentéséből. A bevételei éves alapon 14 százalékkal, 170 milliárd dollárra nőttek (az elemzők 166 milliárdot vártak). A menedzsment ezt többek között annak tudta be, hogy remekül alakult a kereslet az októberi Prime Day során és az ünnepi vásárlási szezonban is.
A vállalat profitja 10,6 milliárd dollár volt, így egy részvényre az elemzők által várt 80 cent helyett kerek 1 dollár jut. Ez különösen látványos javulás, ugyanis egy évvel korábban a profit mindössze 278 millió dollár, részvényenként 3 cent volt.
Az Amazon Web Services (AWS) éves alapon 13 százalékkal nőve kereken az elvárt 24,2 milliárd dollárt hozta, míg a hirdetési üzletág 27 százalékkal nőtt, így némileg felülteljesített (14,7 milliárd dollár bevétel a várt 14,2 milliárd dollárral szemben). Az AWS növekedési üteme az elmúlt időszakban lassult, mert az ügyfelek optimalizálták a felhőkapacitásdaikat, de a vállalat szerint ez csak átmenti volt: a költések ismét nőnek, és nő az érdeklődés a generatív mesterséges intelligenciával kapcsolatos megoldások, pl. az Amazon Q iránt is. Ez utóbbi még mindig kicsi üzlet, de Andy Jassy vezérigazgató (a fenti képen) szerint pár éven belül tízmilliárdos bevételt hozhat.
A cégóriás lendületben van, a folyó negyedévre is 8-13 százalék közötti bevételnövekedést vár. Mint a vezérigazgató mondta az elemzői konferenciahíváson, megtérült a takarékossági program. A vállalat 2022 végén nagyszabású elbocsátásokba kezdett, aminek eredményeként 2023 közepére már 27 ezerrel csökkent az alkalmazotti létszám, de azóta is voltak kisebb kiigazítások: leépítettek a Prime Video részlegnél, az MGM-nél és a Twitch-nél is.
Van még lehetőség a takarékoskodásra
Az elemzői konferenciahíváson a számok magyarázata és a jövőbeni tervek mellett elhangzott egy már bevezetett intézkedés is: január elsejétől 5-ről 6 évre növelték az AWS adatközpontokban használt szerverek és hálózati elemek élettartamát. A vállalat szerint ezzel már a folyó negyedévben mintegy 900 millió dollárt spórolnak. Az életciklus-hosszabbítás épp olyan dinamikus, mint az AWS bővölése: pontosan egy éve jelentették be, hogy a takarékosság jegyében 4-ről 5 évre növelik adatközponti eszközök használati idejét– amitől akkor negyedévente kb. egymilliárdos megtakarítást remélt a menedzsment.
De nem csak az Amazon lépte meg ezt. A Google 2021-ben döntött úgy, hogy adatközponti szervereit három helyett négy, bizonyos hálózati eszközeit pedig négy helyett öt évig használja. Mivel ez bevált, tavaly egységesen 6 évben határozták meg az adatközponti hardverek működési ciklusát – ez csak az utolsó negyedévben közel 1 milliárddal csökkentette az értékcsökkenési kiadásokat. A Microsoft pedig 2023-as pénzügyi évének kezdetén, 2022 júliusában egy lépésben ugrotta meg ugyanezt: 4-ről egyből 6 évre növelte a felhőinfrastruktúránkban lévő szerverek és hálózati berendezések hasznos élettartamát.
(Fotó: Amazon)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak